V četrtek, dne 6.7.2023 smo na naš naslov prejeli "prijazen poziv" pravne zastopnice Dragana Šolaka zaradi objavljenega članka z naslovom Razkrivamo sporne medijske operacije Dragana Šolaka v Bolgariji in jih preplačal za več kot 100 MILIJONOV EVROV!!! objavljen dne 22. maja 2023. V njem smo povzeli vsebino naših starih člankov in še nekaj vsebine iz srbskih medijev. Dragan Šolak želi, da se mu javno opravičimo in mu v petnajstih dneh od prejema poziva njegove pravne zastopnice plačamo 7500 evrov!!! NO GO! Ob koncu članka si lahko preberete celotno vsebino napisano na sedmih straneh Šolakove pravne zastopnice Polone Čarman.
Zdaj pa gremo lepo po vrsti. Dragan Šolak se že nekaj časa otepa oznake, da je lastnik podjetja United media. Gre za balkansko medijsko korporacijo, preko katere je s pomočjo drugih svojih podjetjih ustvaril medijski-telekomunikacijski imperij. Ja, Dragan Šolak, smo že v našem mediju dne 21. septembra 2021 razkrili kdo je dejanski lastnik Šolakovega imperija. To smo zapisali v članku z naslovom David Petraeus je angel varuh balkanskega medijskega imperija Dragana Šolaka! To je realna podružnica CNN za Balkan!
Dragan Šolak pozablja, da je še vedno owner veliko medijev po Balkanu. Je tudi nekaterim podjetjem ownerS Owner. To smo sedaj razčistili enkrat za vselej glede lastniške strukture United media.
Vendar je zanimivo, da se je tudi ena izmed novinar N1 Slovenija na enem izmed dogodkov pohvalila, da je lastnik njenega medija Dragan Šolak. Pa tudi N1 Slovenija je obširno in kritično poročala o anonimki, na podlagi katere je nekdanji direktor Urada za preprečevanje pranje denarja dr. Damjan Žugelj izvedel preiskavo o bančnih računih Šolakovih družb. Žugelj pa se je odzval v treh obširnih javnih pismih in je hitro razkil, zakaj so osrednji mediji zagnali vik in krik. Še najbolj jih je piknil, kdo so prebivalci Ankaranskega-Hrvatinskega hriba.
Dragana Šolaka pa so zmotili tudi naši pretekli članki o njem. Še posebej članek povezan z Uradom preprečevanje pranje denarja z naslovom Slovenija azil za Šolaka: Golob dirigira, Muženič orkestrira, Vrabec pa pleše! SOVA, ZBUDITE SE!!!. Ne glede, da tega podatka Šolakova pravna zastopnica ni omenila, je Šolaka verjetno ujezilo razkritje o zaposlitvi sedanje direktorice UPPD Anke Vrabec Božič v eni izmed Šolakovih družb v preteklosti. Ob tem še moremo dodati, da je Anka Vrabec Božič bila v preteklosti zaposlena na Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije (AKOS). Enako kot njen sedanji sodelavec na UPPD Marko Masleša, sin nekdanjega predsednika VS RS Branka Masleše. Ne bi se čudili, da sta se Vrabec Božič ali Masleša morebiti srečevala s postopki na AKOS-u okrog dovoljenj v zvezi z Telemachom in njenimi lastniki? Zato se toliko bolj sprašujemo, kako je možno, da sta se ravno ona dva obalnika znašla kar naenkrat na UPPD. Kako pa je Draganu Šolaku uspelo ustvariti telekomunikacijski imperij na območju držav nekdanje Jugoslavije pa si lahko preberete v članku Na senčni strani Telemacha iz leta 2016 takratne novinarke Dela Anuške Delič, med drugim tudi partnerica Francija Zavrla.
V imenu pravne zastopnice pa ga je zmotilo tudi podatek, da je imela družba United media s sedežem v Luksemburgu in na Nizozemskem štiri milijarde evrov skupnega dolga. Mi smo ta podatek razkrili že tretja oktobra 2021 v članku z naslovom Šolakova United Group tone kot Titanik, dolg presega 4 milijarde evrov.
Kratka zgodovina lastništva
Dragan Šolak je svojo poslovni imperij pričel graditi v začetku tega tisočletja. Prvo je ustanovil kragujevška kabelskega operaterja KDS. Ključni kapital je podjetju prispevala v resnici ameriška vladna organizacija OPIC. Le ta je namenjena bila mobiliziranju prostega kapitala zasebnih vlagateljev, ki nadalje vlagajo v nerazvite države. OPIC je financiral Southeastern Europe Equity Fund, dokler je s skladom upravljal Soros Private Funds Management v lasti Georga Sorosa. V letu 2002 je bilo odločeno, da bo v omenjeno družbo vloženih 10 milijonov dolarjev kapitala in bo iz nje nastala družba SBB. Že leta 2004 pa je Evropska banka za razvoj (EBRD) vložila dodatnih 15 milijonov evrov za milijon delnic novoustanovljene družbe SBB (Serbia Broadband) in s tem vložkom pokupiti še petindvajset lokalnih kabelskih ponudnikov v Srbiji so zapisali na Nova24tv v članku z naslovom Enoumje osrednjih medijev bo odslej močnejše za portal N1 Slovenija: Gre za projekt srbskega milijarderja Dragana Šolaka z mecenom Sorosem v ozadju!.
Leta 2007 je Dragan Šolak s svojimi podjetji SBB ter z Telemach Slovenija in Bosna in Hercegovina ustanovil svojo najmočnejše kr.ovno medijsko-kabelsko-telekomunikacijsko podjetje United Group. Kasneje se je še v lastništvu pridružil Telemach Črna gora.
Šolak je večinski delež podjetja leta 2014 prodal ameriškemu skladu KKR. Leta 2019 pa je ameriški sklad KKR svoj večinski delež prodal britanskemu skladu BC Partners.
Vendar na uradni spletni strani United Group je Dragan Šolak naveden kot "founder and Chairman of Advisory Board ( ustanovitelj in predsednik svetovalnega odbora). Pri preprodaji deleža KKR skladu BC Partners pa sta tako KKR in managersko vodstvo United Group skupaj z ustanoviteljem Šolakom imajo minoryty lastniški delež.
Dragan Šolak je ULTIMATE OWNER OF THE OWNERS, ki pleše po notah bonitetne agencije Moody in mora najemati Goldman Sachs!
Dragan Šolak se rad predstavlja kot zahodnobalkanski medijski-telekomunikacijski kralj. V enem izmed člankov o Šolaku smo prebrali, da so njegova podjetja sodelovala pri 150 prevzemih podjetij na območju Zahodnega Balkana. A takrat je Šolaku vedno godilo, da je bil imenovan kot lastnik.
Kot vsak vpliven poslovni igralec na svetu se mora soočiti tudi s kritiko. V preteklosti je medijski prostor na ozemlju svojega poslovnega imperija tudi z očitki, da imajo nekatera njegova podjetja sedež v davčnih oazah.
V povezavi s dolgom družbe United media smo na spletu našli članek z naslovom Vlasnik Nove TV i N1 duguje 4,1 milijardu eura: "Jutarnji" saznaje sve detalje prodaje važnog stupa kompanije bosanskega medija Avaz. Le ta je povzel poročanje hrvaškega medija Jutranji list, kjer so razkrili finančne težave družbe. Vendar so v izjavi za javnost United Group zanikali navedbe Jutranjega lista. Na ta na članek se je odzvala tudi Šolakov menedžerski kolektiv v United Gruop in so zanikali navedbe Jutranjega lista.
Šolak ne glede na vse, da se vedno predstavlja kot owner, je poskrbel, da je imel nad sabo owners of the Owner. Lahko je bil to kapital George Sorosa ali skladov KKR in BC Partners. Pomemben vpliv ima tudi EBRD, iz katere izhaja kar nekaj kadra v Šolakovi menedžerski ekipi v United Group.
Šolakovo lastništvo veliko bolj spominja na lastniško strukura švedskega giganta Erikson ali na modni imperij Loreal. Kaj to pomeni? Tudi oni imajo v podjetju ohranjeni minimalni lastniški delež, a še vedno sprejemajo vse odločitve v podjetju le oni. Podobno je s Šolakovo menedžersko ekipo. Hitro boste ugotovili, da minoryty owners v podobi Šolakove menedžerske ekipe imajo vse zvode moči odločanja ves čas. Skladi pridejo in gredo, ustanovni oče in sedaj manjšinski lastnik pa bo vedno ostal.
Težava pa je, da se vsak poslovni igralec mora soočiti s situacijo, ko mu njegove poslovne poteze narekujejo v "uglednih mednarodnih priznanih" bonitetnih hiš kot je Moody. Spomnite se samo zapisov Moodysevih bonitetnih ocen v primeru Enrona ali pa Lehmann Brothers. A jebiga, napake se lahko zgodijo vsakomur. Tudi če pride do svetovne globalne krize.
Šolak pa je odvisen še od drugih vplivnih globalističnih bančnih finančnih igralcev, kot sta bančni ustanovi Goldman Sachs in Suissete Credit. Vse to po priporočilih bonitetne agencije Moody. Vse to razkriva vsebina bonitetne hiše Moddy za leto 2022, kakšne bančne operacije so morali v United Group narediti za prevzem grškega telekomunikacijskega giganta Wind Hellas. Za ta prevzem so porabili eno milijardo evrov! V Moddysu so zapisali sledeče:
"Izkupiček od te izdaje dolga, skupaj z gotovino v bilanci stanja, bo uporabljen za poplačilo Bridge Facilities, podpisanega za financiranje prevzema Wind Hellas za vrednost podjetja okoli 1,0 milijarde Eur, vključno s povezanimi transakcijskimi stroški. Pričakuje se, da se bo prevzem zaključil 12. januarja 2022. Finančni vzvod po transakciji se bo povečal za približno 0,3-krat, kar bo do leta 2022 vodilo do prilagojenega razmerja med bruto dolgom in EBITDA pri Moody's 6,0-krat, zaradi česar bo podjetje slabo pozicionirano v bonitetni kategoriji B2. Vendar je to izravnano s strateško utemeljitvijo prevzema, ki vodi k povečanemu obsegu in geografski diverzifikaciji ter potencialnim sinergijam, ki jih je mogoče doseči z integracijo Wind Hellas v Adrio Midco. Celoten seznam prizadetih bonitet je naveden proti koncu tega sporočila za javnost.
UTEMELJITEV OCEN
Ocena B2 družbe Adria Midco odraža (1) močno operativno uspešnost podjetja z dobro uveljavljenimi tržnimi položaji v vseh njegovih osrednjih državah delovanja in dobro prepoznavnost blagovne znamke; (2) znatno izboljšanje njegovega obsega ter njegove geografske in poslovne diverzifikacije po pomembnih prevzemih, napovedanih v letih 2020/21; (3) dobro vložena omrežja podjetja in njihova popolna last; in (4) njegove pozitivne izkušnje pri povezovanju prevzetih podjetij. Ocena prav tako priznava (1) visok finančni vzvod podjetja, pri čemer je Moody's prilagojen bruto dolg/EBITDA ocenjen na približno 6,0x v letu 2022 (pro forma za prevzem Wind Hellas) , čeprav Moody's pričakuje, da se bo to razmerje do leta 2023 izboljšalo proti 5,5x; (2) pomanjkanje ustvarjanja materialnega prostega denarnega toka (FCF) zaradi visoke kapitalske porabe in ponavljajočih se odlivov dividend za servisiranje deležev dolžniških vrednostnih papirjev PIK na ravni Summer BidCo B.V. (Summer BidCo), zunaj omejene skupine, ki so jo opredelili posojilodajalci družbe Adria; (3) geografska koncentracija Adrie v regiji jugovzhodne Evrope; in (4) prevzemi podjetja v teku, ki onemogočajo znatno razdolževanje in izdajatelja izpostavljajo tveganjem izvedbe pri integraciji teh sredstev.
LIKVIDNOST
Od septembra 2021, podjetje je imelo denar in denarne ustreznike v višini približno 107 milijonov Eur proforma za transakcijo in dostop do v celoti neizkoriščenih 325 milijonov E3 super senior RCF ("SSRCF") z zapadlostjo leta 2025 in do okoli 170 milijonov Eur lokalnih dvostranskih linij, od katerih je črpanih E74 milijonov. Podjetje do leta 2024 ne bo imelo zapadlosti pomembnih dolgov, ko zapadejo nadrejeni zavarovani globalni dolžniški zapisi v vrednosti 525 milijonov Eur. Super senior RCF vsebuje eno zavezo o vzdrževanju, ki temelji na finančnem vzvodu, in sicer 9,5-kratni neto dolg glede na konsolidirani EBITDA, testiran na četrtletni osnovi.
STRUKTURNI PREMISLIKI
Adria Midco je vodilno podjetje znotraj omejene skupine in poročevalski subjekt za konsolidirano skupino. Njegova hčerinska družba UG je izdajatelj ocenjenih dolžniških vrednostnih papirjev in tudi eden od prvotnih posojilojemalcev v okviru družbenega SSRCF v višini 325 milijonov Eur. Samo 439 milijonov E2 od 980 milijonov E980 fiksnih in spremenljivih zavarovanih dolžniških vrednostnih papirjev z zapadlostjo v plačilo leta 2029 in 2030 bo imelo koristi od jamstev Wind Hellas ( v skladu z grško zakonodajo podjetij je jamstvo omejeno na refinanciranje zadolženosti Wind Hellas). Vendar pa v skladu z izravnalnimi določbami iz medupniške pogodbe oz.
vse ocenjene dolžniške vrednostne papirje bodo sorazmerno upravičene do morebitnih prihodkov v scenariju izvršbe. Zato ker bo prišlo do izenačitve položaja vseh dolžniških vrednostnih papirjev, bodo vse dolžniške vrednostne papirje uvrščene na isto raven v slapu terjatev. SSRCF se uvršča naprej v scenariju uveljavljanja. Deli garancijski in varnostni paket z ocenjenimi višjimi zavarovanimi zapisi. Poleg tega je SSRCF (vendar ne nadrejene zavarovane dolžniške vrednostne papirje) zavarovan s srbskimi sredstvi in prejema garancije srbskih podružnic.
Posledično je SSRCF na prvem mestu, nadrejene zavarovane obveznice pa na drugem mestu v slapu terjatev, skupaj z lokalnimi bilateralnimi povezavami skupaj 170 milijonov evrov in Adriine obveznosti do dobaviteljev. Glede na omejeno težo razvrstitve SSRCF pred zajamčenimi nadrejenimi zavarovanimi vrednostnimi papirji so vrednostni papirji ocenjeni z B2, na enaki ravni kot CFR. Poleg tega je bilo v holdingu, Summer BidCo,
izven omejene skupine, ki jo določajo posojilodajalci Adrie."
Celotno poročilo si lahko preberete TUKAJ. Kdor se vsaj malo razume na globalno korporativno finančno vodenje podjetja mu bo hitro jasno, zakaj Šolakov medij v Sloveniji tako panično izvaja medijske diskreditacije na nekdanje vodstvo UPPD pod vodstvom Damjana Žuglja. Ne smemo pa pozabiti, da je sedanja direktorica UPPD na papirju Anka Vrabec Božič bila prej zaposlena v eni izmed Šolakovih družb. Tudi tej vsebini je Šolak operekal preko svoje odvetniške zastopnice.
Kako si je Šolak v poslih z Arabci dvignil bonitetno oceno pri bonitetnih hišah za prodajo telekomunikacijskih oddajnikov v Sloveniji, Bolgariji in na Hrvaškem v višini 1,2 milijardi evrov! Arabcem se bo investicija povrnila v dvajsetih letih, ko bodo telekomunikacijski oddajniki že postali "PASSE"!
Je pa Šolakov dnevni slovenski spletni medij N1 Slovenija poročal junija 2023, kako se je United Group zvišala bonitetna ocena. Posledica povišanje bonitetne agencije pa je bila prodaja telekomunikacijskih oddajnikov za 1,2 milijardi evrov aprila 2023 savdski družbi v državni lasti Tawal.
Med drugim so na N1 Slovenija zapisali:
"Agencija S&P Global je obete za izboljšanje bonitetne ocene skupine United Group popravila s stabilnih na pozitivne, agencija Moody’s pa je obete popravila iz negativnih v stabilne.Spremembe so rezultat uspešne prodaje infrastrukture mobilnih stolpov skupine United Group v Bolgariji, na Hrvaškem in v Sloveniji, ki jo je podjetje TAWAL kupilo za 1,22 milijarde evrov oziroma 20,1-kratnik vrednosti EBITDA. Prilive sredstev od prodaje bo skupina United Group porabila za poplačilo obveznosti, ki v plačilo dospejo v letih 2024 in 2025, in pomembno zmanjšanje zadolženosti skupine."
Vendar smo v pogovoru z našimi strokovnjaki za investicije ugotovili, da so v resnici Arabci kupili "mačka v žaklju"??? Telekomunikacijski oddajniki so sedaj še zelo pomembni, a razvoj globalne tehnologije nakazuje, da bodo v obdobju desetih let vse naloge telekomunikacijskih oddajnikov prevzeli sateliti v vesolju. Ob tem so vedno aktualne kritike na račun telekomunikacijskih oddajnikov, da so tudi škodljivi za zdravje ljudi v njegovi okolici. Lahko pa so novi arabski lastniki le tekač v štafeti, ki bo eno ključnih infrastruktur države predal novemu lastniku.
Spomnite se samo medijskega haloja pred leti, ko je hotela ena izmed preteklih levosredinskih vlad prodati Telekom in se je temu uprl takratni obrambni minister Janko Veber. Ob teh novicah bi morali zazvoniti tudi alarmi v Sovi! Vsaj morali bi se pozanimati, kakšna je globalna vloga podjetja Towal in na kak način in zakaj mislijo uporabljati telekomunikacijske oddajnike?!!! Zakaj bi nekaj kupoval, kar se ti lahko povrne čez dvajset let. Realno se v globalnem svetu splača izvesti prevzem, če se ti investicija povrne najkasneje v sedmih letih. Bolj realna številka je v petih letih. Vse ostalo je takoj alarm za vse intistucije na svetu, ki se ukvarjajo s preprečevanjem pranje denarja!
Zelo verjetno je arabski kapital spet posodil obraz v tej investiciji kot v mnogih drugih na območju držav nekdanje Jugoslavije. Kot sklad Eagle Hills v projektu Beograd na vodi. Podobni finančni tekovi z območja arabskega polotoka, le ime države je drugo.
Zato bi vas ob koncu članka le spomnili na razkritja enega najboljših raziskovalnih novinarjev na območju Zahodnega Balkana Domagoja Margetića. Le ta je razkril, da je balkansko poslovno politično omrežja avstrijskega poslovneža Martina Schlaffa v preteklih tridesetih letih poskrbeli, da je iz držav nekdanje Jugoslavije predvsem v arabske države bilo nakazano 150 milijard evrov!!!! Zdaj se ta kapital s pomočjo skladov iz arabskega polotoka korak za korakom vrača na Balkan.
Luka Perš