Ob robu blejskega foruma pestra slovenska diplomatska aktivnost
Že prvi dan Blejskega strateškega foruma so slovenski predstavniki opravili kopico bilateralnih pogovorov. Tako je predsednik vlade Janez…
Že prvi dan Blejskega strateškega foruma so slovenski predstavniki opravili kopico bilateralnih pogovorov. Tako je predsednik vlade Janez Janša opravil vrsto bilateračnih pogovorov z evropskimi voditelji o vprašanju širitve EU na Zahodni Balkan, zunanji minister Anže Logar se je z generalnim podsekretarjem Združenih narodov za mirovne operacije Lacroix pogovarjal o razmerah v Afganistanu.
Predsednik vlade se je srečal s predsednico EBRD Odile Renaoud – Basso.
Rdeča nit pogovorov z voditelji širitev EU na Balkan
Predsednik vlade Janez Janša je ob robu Blejskega strateškega foruma na Bledu opravil vrsto bilateralnih pogovorov z evropskimi voditelji. Srečanja so potekala v Vili Bled, osrednja tema današnjih pogovorov pa je bilo predvsem vprašanje širitve EU na Zahodni Balkan in epidemiološka situacija po posameznih državah.
Predsednik vlade se je sprva srečal s predsednico EBRD Odile Renaoud – Basso. V pogovorih s predsednikom vlade sta se osredotočila predvsem na vprašanje držav Zahodnega Balkana, v tej luči predvsem v okviru priprav na vrh EU – Zahodni Balkan, ki bo oktobra potekal v Sloveniji. V pogovorih sta nekaj pozornosti namenila tudi vprašanjem zelenega in digitalnega prehoda ter nasploh digitalizaciji. Predsednica EBRD je izpostavila hitrost slovenskega okrevanja in izrazil pohvale glede delovanja slovenskega bačnega trga.
Predsednik vlade Janša s predsednikom Vlade Slovaške republike Eduardom Hegerjem
Predsednik vlade se je nato srečal s predsednikom Vlade Slovaške republike Eduardom Hegerjem. Sogovornika sta v pogovorih večino pozornosti namenila epidemiološki situaciji v obeh državah, prav tako pa sta spregovorila o okrevanju gospodarstva po epidemiji. Tema pogovorov je bilo tudi vprašanje širitve EU na Zahodni Balkan ter vprašanje širitve schengenskega območja.
V nadaljevanju dneva se je predsednik vlade Janez Janša srečal s predsednikom Vlade Republike Hrvaške Andrejem Plenkovićem. Sogovornika sta se v pogovorih osredotočila na vprašanja širitve EU na Zahodni Balkan in se posvetila pripravam na oktobrski vrh.
Logar generalnim podsekretarjem Združenih narodov za mirovne operacije Lacroix o razmerah v Afganistanu
Minister dr. Anže Logar z generalnim podsekretarjem Združenih narodov za mirovne operacije Jean-Pierrom Lacroixom | Avtor Tamino Petelinšek, STA
Minister za zunanje zadeve dr. Anže Logar se je ob robu blejskega strateškega foruma sestal z generalnim podsekretarjem Združenih narodov za mirovne operacije Jean-Pierrom Lacroixom. V središču pogovorov so bile aktualne razmere v Afganistanu in prihodnost mandata podporne misije Združenih narodov v v Afganistanu (UNAMA).
Minister dr. Logar je v pogovoru izpostavil zaskrbljenost Slovenije nad dogajanjem v Afganistanu in poudaril pomen zaščite civilnega prebivalstva, še posebej žensk in otrok. Tesno sodelovanje med Evropsko unijo, Združenimi narodi in Natom bo ključnega pomena za stabilnost in varnost regije ter mednarodne skupnosti v prihodnje.




![[VIDEO] Srbski novinar Vujićič: Kazenska ovadba spisana na 250 STRANEH proti BALKANSKI ENERGETSKI MAFIJI VLOŽENA V NEMČIJI!!](https://s3.publishwall.si/264968/1675261174.webp)