Medij Murski val je poročal, da bodo v avstrijskem podjetju Boxmark odpustili 200 delavcev iz Slovenije. Doživeli so še en hladen tuš, saj na Odboru za finance člani parlamentarnega telesa niso sprejeli predloga spremembe Zakona o dohodnini. Zato smo se zaradi dveh aktualnih tematik obrnili na predsednika Sindikata delavnih migrantov Slovenija Mario Fekonja.
Na naša vprašanja je predsednik SDMS povedal, da se je v podjetju Boxmark v Avstriji začelo množično odpuščanje. Po besedah zaposlenih gre za odpustitev od 100 do 140 ljudi, po nekaterih besedah tudi do 200 zaposlenih. Večino teh so odpustili v osrednjem obratu v Feldbachu, nekaj tudi v Jennersdorfu.
V nadaljevanju nam Fekonja zaupa, da bi naj nekaj delavcev bilo iz Feldbacha prerazporejenih v podjetje v Jennersdorfu, odpuščali bi pa naj predvsem starejše delavce pred upokojitvijo, delavce, ki ne želijo opravljati nadur in tiste, ki ne želijo delati ob neobveznih sobotah.
Podatka o tem, od kod prihaja večina delavcev, Fekonja nima, a verjetno gre za delavce, ki prihajajo pretežno iz severnovzhodnega dela Slovenije. Fekonja poudarja, da izmed teh, ki bodo ali so odpuščeni, ne gre zgolj za delavce iz Slovenije.
Po besedah delavcev, se odpuščanja dogajajo zaradi težav z dobavo surovin in zmanjšanjem naročil. V podjetju v Feldbachu bi naj zmanjšali obseg proizvodnje iz treh na eno izmeno.
"Moram povedati, da se je na sindikat obrnilo izjemno malo delavcev (6 delavcev), ki so bili odpuščeni, tako, da informacij o tem ali se bodo še zaposlili v Avstriji in za koliko slovenskih delavcev pri odpuščanju gre, ne moremo komentirati," pove Fekonja. Ob koncu še doda, da so vladale v podjetju že dlje časa slabe delovne razmere.
Padec predloga zakona o dohodnini tudi po zaslugi vladnih poslancev SDS in Nove Slovenije, ki so leta 2018 sami predlagali isti zakon!
V torek, 7.septembra je bila na Odboru za finance obravnava predloga Zakona o dohodnini, katerega je s podporo 5000 podpisov, v zakonodajno proceduro vložil predlagatelj Sindikat delavcev migrantov Slovenije.
Šlo je za popolnoma identičen predlog zakona, ki sta ga že leta 2018 v zakonodajno proceduro vložili stranki NSi in SDS. Takrat sta predlog zakona zagovarjali s tem, da je predlog nujno sprejeti, da se odpravi neenaka obravnava čezmejnih delavcev. No, tokrat, ko sta obe omenjeni stranki v Vladi, sta po besedah Fekonje obe stranki glasovali proti lastnim predlogom.
Tako sta predvsem Zakonodajno-pravna služba in Vlada sta zakonu podelila negativno mnenje z argumentoma, da država nima denarja in da gre za neskladje z Ustavo, mnenje pa sta obe oprli na odločbo Ustavnega sodišča iz leta 2013, ki je takrat odločalo o posebni davčni olajšavi in jo tudi odpravilo.
Po besedah vodje sindikata SDMS se v celotni razpravi noben poslanec ni dotaknil problema, ki ga najbolj izpostavljajo.
"To je obravnava stroškov v zvezi z delom. Čezmejnim delavcem so stroški upoštevani zgolj kot olajšava in ne kot delavcu, zaposlenemu v Sloveniji," pove predsednik sindikata.
Predstavniki vladnih strank so tudi na Odboru za finance govorili o predlogu Vlade, postopnem dvigu splošne olajšave na 7500 eur, v sindikatu so pa opozorili, "da dokler stroški ne bodo obravnavani enako, tudi to ni rešitev."
Predlagatelji zakona niso mogli predstaviti vseh svojih argumentov
Žal pa predlagatelj Sindikat delavcev migrantov Slovenije na Odboru za finance predloga Zakona o dohodnini, ni mogel predstaviti v tolikšni meri in na način, kot so si ga v sindikatu zastavili, saj je predsedujoči odboru poslanec Robert Polnar, enemu izmed predstavnikov popolnoma odvzel besedo oz. mu je niti dovolil ni, s čemer je kršil 51. člen Poslovnika Državnega zbora.
Predlagatelju in njegovim predstavnikom tako ni uspelo v celoti in celovito predstaviti vseh dejstev.
"Takoj, ko sem povedal, da bo povezavo med neupravičenim sklicevanjem na odločbo Ustavnega sodišča iz 2013 in predlaganim zakonom, razložil podpredsednik dr. Martin Ivec, mu je bila odvzeta beseda," nam opisuje dogajanje na seji Fekonja.
V Sindikatu SDMS bodo sestavili nov zakon za svoje pobude
Po mnenju vodilnih v SDMS poslanci ne želijo razumeti glavnega problema, to so stroški, bodo v sindikatu sestavili zakon, v katerem bodo predlagali izenačitev obravnave stroškov delavcem, zaposlenim v Sloveniji in čezmejnimi delavci kar pomeni, da bodo predlagali, da se tudi zaposlenim v SLO stroški vštevajo v davčno osnovo in v celoti obdavčijo.
"In glede na to, da poslanci ne vidijo koliko za proračun dejansko pomenijo čezmejni delavci, ki so si delo v tujini sami poiskali, da državi ne bi bili v breme, bomo v sindikatu pričeli z zelo obsežno kampanjo, v kateri bomo zaposlene v kritični infrastrukturi (zdravstvo) pozvali in jim pomagali, da se zaposlijo v Avstriji, ki ta kader izjemno potrebuje. Mogoče bodo takrat spregledali," je bil nad odločitvijo poslancev razočaran predsednik SDMS Mario Fekonja.
Luka Perš