"Evropsko sodišče za človekove pravice vsako leto sprejme okrog 240 pritožb iz Slovenije. Sodišče je Slovenijo do sedaj obsodilo zaradi kršitev človekovih pravic v 93 %. Iz državnega proračuna je tako RS do sedaj izplačala skoraj 300 mil. odškodnine," je razkril uporabnik Twiterja Jože Mežan. Ob teh številkah pa lahko marsikaterega slovenska državljana resnično zaskrbi, ali slovensko pravosodje sploh deluje?
V zadnjih letih je slovenska javnost poročala o mnogih izgubljenih tožbah Republike Slovenije pred Evropskim sodiščem za človekove pravice. Pomanjkljivosti slovenskega pravosodnega sistema pa se velikokrat izkaže prav z izgubljenimi sodnimi bitkami na mednarodnih sodiščih.
Njihov izgovor je v večnih "sodnih zaostankih". A po drugi strani so "naša" sodišča dokazala, da znajo biti izjemno hitra, kot se je zgodilo s sodbo velenjskega sodišča proti predsedniku vlade Janezu Janši zaradi afere "ukradena vila".
Kasneje je Janša objavil sliko, da so prostori tožilstva, sodišča, sindikata in protori SD v isti stavbi, katere je še SD lastnica. A se je z več objavami v medijih dokazalo, da bi morala sedanja sodba na višjih slovenskih sodnih institucijah gladko pasti. V najslabšem primeru bo padla na enem izmed mednarodnih sodiščih.
USPEHI SLOVENSKEGA SODSTVA:
— Jože Mežan (@MezanJoze) November 3, 2021
"Evropsko sodišče za človekove pravice vsako leto sprejme okrog 240 pritožb iz Slovenije. Sodišče je Slovenijo do sedaj obsodilo zaradi kršitev človekovih pravic v 93 %. Iz državnega proračuna je tako RS do sedaj izplačala skoraj 300 mil. odškodnine." pic.twitter.com/FUWR9glDPc
Prav na mednarodnih sodiščih sodbe Slovenija zelo izgublja. Predstavljajte si, da se bo primer "ukradena vila" dejansko končal na mednarodnih sodiščih in bo sodba razglašena v prid Janši. S tem pa bo morala država sedanjemu predsedniku vlade izplačati določeno odškodnino. In prav na tem podrčju je v Sloveniji "izupuhtelo" vsaj že 300 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja!
Kdaj bodo za svoja dejanja odgovarjali najvišji predstavniki sodne veje oblasti za izgubljenimi 300- milijoni evrov denarja slovenskih davkoplačevalcev?!
Sedanje leve opozicijske stranke veliko opletajo s pojmom "vladavino prava." Vendar je prav dolgoletna prepletenost tranzcijske levice in vplivnih sodniških-tožilskih kadrov iz bivšega režima pripeljalo do stanja, v katerem smo v slovenskem pravosodju.
Vprašati se moremo, kdaj bodo za omenjeno vsoto odgovarjali predsednik Ustavnega sodišča Rajko Knez, predsednik Vrhovnega sodišča RS Branimir Florjančič, predsednica Sodnega sveta Vesna Rakočević Bergant (žena voditelja Odmevov na RTV SLO Evgena Berganta) ali generalni državni tožilec Dragan Šketa?
Ne, za njih je sedaj najbolj pomembno, zakaj dva popolnoma nepomembna tožilca, še vedno nista člana Evropskega tožilskega sveta pod okriljem EU.
Bosta ali ne bosta, je vseeno, saj je sodelovanje v tem organu temelji na prostovoljni odločitvi vsake članice. Ko bodo vse članice EU poslale svoje tožilce iz svojih držav, potem lahko globalistični Bruselj pošilja levete slovenski vladi.
A politični veljaki in medijske oprode tranzcijske levice komaj čakajo, da se oglasi Bruselj in kritizira odločitve slovenske vlade. Posebej o tožilcih in STA.
Koga imate vi za bedaka? Zaradi vaše dolgoletne politične in medijske potuhe je stanje v slovenskem pravosodju žal takšno, kakršno je. Včasih Beograd, sedaj Bruselj!
Nekdanji pripadniki bivšega režima pa so se preobrazili v podpiranje najhujše globalistične levice, za katero stoji svetovna kabala. O kabali pa je spregovoril tudi nekdanji sodnik na ESČP Boštjan M. Zupančič.
Na ESČP padla sodba Vrhovnega sodišča, ki jo je podpisal Erik Kerševan. Le ta je predsednik slovenskega sodnega-tožilskega sveta!
Pri tem vsem zgoraj omenjenim tudi v ponos zadnja odločitev iz ESČP. Le ti so razsodili, da so bile enemu izmed slovenskih invalidov kršene pravice ter razveljavili sodbo vrhovnega sodišča. Zadeva je še toliko bolj neprijetna, saj je bil pod sodbo VS podpisan Erik Kerševan.
Le ta je znani pripadnik slovenskega tranzicijskega pravosodnega sistema in tudi aktualni predsednik Tožilskega sodnega sveta Slovenije. Prav ta organ pa predlaga sodnike in tožilce na različne funkcije v slovenskem in mednarodnem pravosodju. A o tej izgubljeni tožbi se ni oglasil in prevzel del svoje odgovornosti. Prav to je ena izmed ključnih težav, da slovensko pravosodje ne funkcionira in del državljanov v pravosodni sistem ne zaupa.
Enako ne smete pozabiti razkritja, ko je nekdanji predsednik VS Branko Masleša na javnem mestu govoril, da je potrebno Janšo sfukati!!!
Za izgubljene milijone se zahvaliti Pogačniku, Florjančiču, Rakočević-Bergant in Knezu in drugim vidnim pravosodni predstavniki "vzporednega mehanizma" globoke države?!
Ob podatku, da ESČP vsako leto sprejme iz Slovenije 240 pritožb, enostavno nikomur od odgovornih v slovenskem pravosodju ne more biti v ponos. Slovenija izgubila več kot devetdeset odstotkov primerov na mednarodnih sodiščih. Slovenski davkoplačevalci pa ste zaradi tega odšteli že 300 milijonov evrov!
Za to se zahvalite Šketi, Furlanu, Žgajner Tavševi, Bergantovi, Klinetovi, Masleši, Đordževiću, Florjančiču in Pogačniku?! Njim je malo mar za 300 milijonov evrov, pomembna sta tožilca in "vladavina prava"!
Luka Perš
Komentarji (1)
Jun 29, 2023
0
Že leta državljani malo zaupajo pravosodju in tožilcem, najbolj zaupajo gasilcem. V tožilskem, enako v tudi v pravosodnem Svetu, imajo »nadzirani« tožilci in sodniki večino, in tako nadzorujejo le sami sebe. Pravično je, da vsak odgovarja za kvaliteto delovanja svojih proizvodov, zato mora nadzorovati njihovo uporabnost in učinke. »Nobena oblast ali moč – politična, sodna, zdravniška, finančna, akademska, kulturniška, cerkvena – ne sme ostati brez nadzora; vedno je odgovorna republiki – državljanom. Predsedniki, ministri in tožilci se ne smejo nadzorovati sami; sploh pa se ne smejo bankirji, biznismeni in kleriki… za nadzor zahteva veliko svobode – osvobojenosti strahu – vseh v republiki; mora ga zagotoviti oblast. Zato imamo državljani politične pravice – govoriti, protestirati, objavljati – in kritizirati vse oblasti. Ker vse oblasti – tri veje in vsi organi, predsednik države – samo služijo uresničevanju ustave, so avtonomni samo v zakonitosti. In to velja za vse univerze, cerkve, društva – za kogar koli v republiki,« pravi dr. Iztok Simoniti, nekdanji diplomat. »Sodni svet je ustavna institucija. Trenutni položaj v praksi pa po moji oceni v celoti ne omogoča kakovostnega in odgovornega dela. Sodni svet odloča o najpomembnejših predlogih za funkcije v sodstvu,« pa je v svoji odstopni izjavi opozorila profesorica za evropsko pravo na Dunaju, v Ljubljani in Mariboru dr. Verica Trstenjak, nekdanja generalna pravobranilka na sodišču EU. Odstopila je, da opozori pristojne organe na neprimeren status, način dela, organizacijo ter materialne in druge pogoje za delo sodnega sveta in ker ne more prevzeti odgovornosti za odločitve in ne more niti posredno vplivati na izboljšanje stanja v sodstvu, tudi ne more prispevati h krepitvi upanja v sodstvo. Tudi sam sem kot sodnik porotnik, – ki ima enako pristojnost kot profesionalni predsednik sodnega senata – , odstopil iz podobnih razlogov in namenov. Odločitev o odstopu je bila ena najtežjih v mojem življenju. »Boj za nadzor zahteva veliko svobode – osvobojenosti strahu – vseh v republiki; mora ga zagotoviti oblast.« Vsekakor Slovenija potrebuje boljšo vladavino prava, za razvoj demokracije in ekonomije. Kdaj bo SVOBODA zaznala problem odgovornosti?