Podpri delovanje neodvisnega raziskovalnega medija prava.si
Dosje: Darko Horvat
Predstavljamo vam dosje o tranzicijskem oligarhu Darko Horvatu. Dosje je bil objavljen v reviji Demokracija in kasneje še na spletni strani medija Nova24tv.
prava .
Slovenija

Ponedeljek, 6. December 2021 ob 03:05

Odpri galerijo

Darko Horvat. (Foto: Posnetek zaslona- Oštro, Wakeham/PoloPhoto)

Predstavljamo vam dosje o tranzicijskem oligarhu Darko Horvatu. Dosje je bil objavljen v reviji Demokracija in kasneje še na spletni strani medija Nova24tv. Objavljamo ga v celoti z dovoljenjem novinarke Demokracije Vide Kocjan. Darka Horvata ima v odličnem spominu tudi mož znane odvetnice Nataše Pirc Musar, Aleš Musar. Le ta je veljal za dolgoletnega finančnega masterminda Horvatovega imperija. Prav na primeru Darka Horvata lahko vidite, kako deluje #vzporednimehanizem, o čemer je v svoji najnovejši knjigi zapisal ekonomist Rado Pezdir.

Darko Horvat, prvi in edini pravi tranzicijski oligarh, je imel v lasti okoli 120 podjetij, iz njih je sestavil nepregledno mrežo, z različnimi preigravanji je iz sistema potegnil približno 300 milijonov evrov. Skoraj polovica teh podjetij ima sedež v različnih davčnih oazah – od Cipra, Luksemburga, Nizozemske, Gibraltarja, Caracasa, Deviških otokov do Johannesburga.

Kje je Darko Horvat danes? Tega nihče zanesljivo ne ve, naj bi pa bil med Londonom in Švico. Horvat je bil po letu 2000 povezan tudi z Izraelom, pot mu je tlakoval Milan Kučan, izraelska in slovenska združba pa se je prepletala prek lastniške strukture Aktive v Horvatovi lasti.


				Še ena izmed poslovnih hobotnic Darka Horvata, ki jo je razkril Dnevnik. (Foto: Posnetek zaslona-Dnevnik)			Še ena izmed poslovnih hobotnic Darka Horvata, ki jo je razkril Dnevnik. (Foto: Posnetek zaslona-Dnevnik)

Poslovna shema vedno enaka
Poslovna shema Horvatove Aktive je bila ne glede na banko, pri kateri si je izposojal denar, vedno enaka. Njegov sistem je bil takšen, da si je denar sposodil v slovenski banki in ga nato posredoval podjetju v verigi. Bistveno pri tem je bilo, da je takšen tok denarja hitro prišel do davčne oaze, kje se je celotna transakcija učinkovito prekrila, od tam pa je bežal naprej po desetinah podjetij, ki jih je Horvat s sodelavci generiral na dnevni osnovi.

Denar je usmerjal tudi k več deset prijateljskim povezavam, kjer so si zamenjevali celo imena in priimke ter tako brisali sledi za seboj. Na takšen način je popolnoma zakril sledi. A če bi policija in tožilstvo kaj delala, bi mogoče našla kakšen evro.


				Kako je Darko Horvat okupiral Factor banko in jo s svojimi razvpitimi krediti poslal v likvidacijo, ki so jo pokrili slovenski davkoplačevalci. (Foto: Posnetek zaslona- Nova24tv)			Kako je Darko Horvat okupiral Factor banko in jo s svojimi razvpitimi krediti poslal v likvidacijo, ki so jo pokrili slovenski davkoplačevalci. (Foto: Posnetek zaslona- Nova24tv)

Banksterski posli
Vmes se je Aktiva igrala tudi s prenosi kreditov, z navideznimi posli in zavarovanji znotraj omrežja. Sčasoma so praktično vsi izgubili sled za denarjem, ki so ga posojali Horvatu, živeli pa so v iluziji, da so vsaj zavarovanja za kredite ustrezna.

Pa seveda niso bila, in kot je to v navadi pri banksterskih poslih, včasih zavarovanj sploh ni bilo. Šokantno je tudi, da prav nobena slovenska banka Horvatovega omrežja sploh ni spremljala z dolžno odgovornostjo. V največ primerih namreč niso poznale niti lastniške strukture niti finančnega stanja podjetij, na katera so bila prenesena posojila.

Te je najemala Horvatova Aktiva, s prenosom naprej si je odpirala pot za nova posojila. Dejstvo pa je, da takšni krediti in takšen solastnik banke ne bi bili mogoči, če za njim ne bi stalo omrežje, ki se je razvijalo skoraj 70 let. Tudi Darko Horvat danes ne bi bil na prostosti, če za njim ne bi bila sivina, ki se je rodila v strukturah vzporednega mehanizma.


				Zapuščeni prostori Vrtnarije Lada. Sedaj bi se naj na tem območju zidala stanovanja. (Foto: Posnetek zaslona Primorske novice, Leo Caharija)			Zapuščeni prostori Vrtnarije Lada. Sedaj bi se naj na tem območju zidala stanovanja. (Foto: Posnetek zaslona- Primorske novice, Leo Caharija)

Nazoren primer: Vrtnarija Lada
Zelo nazoren primer delovanja Horvata je podjetje Vrtnarija Lada, ki je bilo v lasti Horvatove družbe Aktiva Naložbe, pozneje preimenovane v CG Invest. Danes sta obe podjetji v stečaju. Horvat je najel milijonski kredit pri eni od slovenskih bank in denar preusmerjal v podjetja v svoji verigi.

Odplačevanje posojila je nato z dovoljenjem banke posojilodajalke prevzelo podjetje Vrtnarija Lada, ki ni imelo v svoji lasti ničesar, ni poslovalo, v bilancah so imeli knjiženih le nekaj zalog, ki so jih iz leta v leto samo premetavali sem in tja. Podjetje ni bilo kreditno sposobno, poslovalo je z izgubo, posojila tudi ni moglo odplačevati. Tudi če bi zaloge lahko odprodali, prenesenega kredita iz podjetja Aktiva Naložbe na podjetje Vrtnarija Lada nikoli ne bi odplačali.

Šlo je dobesedno za mehanizem kraje našega denarja in sistem, po katerem je bil slovenski bančni sistem navrtan kar dvakrat. Pokaže tudi, kako sta nastali obe bančni luknji, ki smo ju nato sanirali davkoplačevalci. Prva je bila v letih 1993 do 1995, druga v letih 2013 in 2014.


				Še ena shema iz Dnevnika, kako so Horvatova podjetja iz Slovenije črpale denar. (Foto: Posnetek zaslona- Dnevnik)			Še ena shema iz Dnevnika, kako so Horvatova podjetja iz Slovenije črpale denar. (Foto: Posnetek zaslona- Dnevnik)

Pidovska pošast iz udbovskega omrežja
Za razumevanje nekaterih stvari se vrnimo v čas t. i. pidovskih investicijskih družb, ki so v letih privatizacije nekdanje družbene lastnine od državljanov odkupovale lastninske certifikate. V letih 1994 in 1995 so bile ustanovljene tri pooblaščene investicijske družbe (PID) Atena (ena, dva in tri). Sledila je transformacija iz PID v sklade, nato so se skladi Atena leta 2000 združili v enega pod nazivom Atena 1. sklad.

Ta se je nato leta 2001 razdelil na redno delniško družbo Atena FIN in pooblaščeno investicijsko družbo Atena PID. Leta 2002 se je Atena FIN pripojila družbi Aktiva Invest. Lastnik je bil Horvat. Delnice Aktive Invest so konec leta 2003 začele kotirati na Ljubljanski borzi. Leta 2004 se je Atena PID preoblikovala v redno delniško družbo Aktiva Naložbe.

Horvat je v portfelju Aktive zbiral podjetja, ki so vodila proti Izraelu: poleg drugih tudi Intertrade, Iskro Holding, Iskro Avtoelektriko in tista, ki jih je ustanovila in upravljala SDV (Pinus Rače in Tehnounion). SDV je bila tudi poslovna partnerka izraelske mreže. S prenašanjem posojil iz Aktive na druga podjetja si je Horvat zagotavljal vedno nove kreditne možnosti.


				Factor banka je bila gonilna sila za mnoge sporne in zgrešene projekta Darka Horvata. (Foto: STA)			Factor banka je bila gonilna sila za mnoge sporne in zgrešene projekta Darka Horvata. (Foto: STA)

Lastnik in odločevalec v Factor banki
V Sloveniji se je Horvat s svojim pidovskim imperijem Aktiva dejavneje pojavil v drugi generaciji lastnikov Factor banke, ob njeni likvidaciji leta 2013, čeprav je bil navzoč tudi pred tem. Mreža, ki je vzpostavila Factor banko in mreža okoli Aktive sta bili namreč identični.

Factor banka je leta 1993 nastala iz interne banke Iskra. Za veliko Iskro in njeno banko pa je znano, da je bila del sistema vzporednega bančništva. Spomnimo samo na švicarski Cranex in sodelovanje z nekdanjo SDV oz. Udbo. V sistemu vzporednega bančništva je tudi pridno polnila svoje črne fonde in izvajala sive finančne operacije.

Factor banka je bila ustanovljena v obdobju prve sanacije paradržavnih slovenskih bank, nad katero je bedela Agencija za sanacijo bank in hranilnic, zato je bilo prek Ljubljanske banke na domačih tleh skoraj nemogoče izpeljati kakršne koli sheme. Po navedbah Rada Pezdirja je zato povsem verjetna teza, da so Factor banko ustanovili zato, da bi omogočali vzporedno bančništvo v Sloveniji.

V trenutku likvidacije Factor banke leta 2013 je bilo več lastnikov, med njimi tudi skupina Aktiva Naložbe, kasneje preimenovana v CG Invest. Skupino Aktiva Naložbe je obvladoval Darko Horvat, ki je bil tudi član uprave Factor banke in član nadzornega sveta.

Pri odločanju o posameznih poslih se ni niti izločal. Factor banka svojih obveznosti ni bila več sposobna poravnavati, omogočeno ji je bilo celo črpanje posojila s poroštvom države, in sicer v času vlade Alenke Bratušek. Poroštvo države je bilo unovčeno junija 2014, nekaj posojila je bilo vrnjenega, neodplačani del pa je bil februarja 2016 prenesen na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB). Banka je bila tudi dokapitalizirana z zneskom 265 milijonov evrov in nato likvidirana 19. februarja 2016..


				Shema Darka Horvata z izraelskimi partnerji. (Foto: Posnetek zaslona-Finance)

Shema Darka Horvata z izraelskimi partnerji. (Foto: Posnetek zaslona-Finance)

Horvat in izraelske naveze
Horvat je 17. maja 2003 prek svojega nizozemskega podjetja Aktiva Holdings postal solastnik izraelskega holdinga IDB Holding Corporation, ki je bilo eno največjih podjetij v Izraelu, upravljalo pa je z največjo trgovinsko mrežo, mobilno telefonijo, zavarovalništvom in še s 153 drugimi izraelskimi podjetji. Horvat je bil imenovan za enega od direktorjev podjetja iz skupine IDB Holding, ki se je imenovalo IDB Development.

Izraelci pa so se preselili v nadzorni svet družbe Aktiva Holdings B. V., registrirane na Nizozemskem. Pravzaprav je Horvat na Nizozemsko umaknil premoženje pidovske Aktive.

Prevzem IDB Holdinga je bil izpeljan s pomočjo posojil v konzorciju s podjetjem Gandem, kjer je imel Horvat skoraj desetinski delež, preostali lastniki so bile družine iz Izraela in ZDA, največji lastnik je bila družina Dankner, direktor pa Nochi Dankner. Pri tem je izraelska centralna banka izdala opozorilo, naj bodo poslovne banke konservativne in zelo pozorne na tveganja, ki se jim izpostavljajo pri Gandemovem prevzemanju IDB Holdinga.


				Sedež bolgarske podružnice NLB- West East Bank se nahaja v stavbi Svetovnega trgovinskega centra v Sofiji. Naslov banke je  36 Dragan Tsankov Blvd. 1040 v Sofiji. (Foto: Posnetek zaslona- Wikipedia)			Sedež bolgarske podružnice NLB- West East Bank se nahaja v stavbi Svetovnega trgovinskega centra v Sofiji. Naslov banke je 36 Dragan Tsankov Blvd. 1040. (Foto: Posnetek zaslona- Wikipedia)

Bolgarska banka West East Bank
Leta 2003 so Factor banka, NLB Maksima in Aktiva Holding v Bolgariji ustanovili West East Bank. Horvat je bil prek Aktive pomemben lastnik Factor banke in tudi njen nadzornik. Bolgarska banka pa je bila ustanovljena na podlagi odkupa izjemno majhne in skromne bolgarske banke, ki ni bila sposobna kakšne posebno hitre rasti. Nato je leta 2006 večinski del bolgarske banke odkupila Nova Ljubljanska banka, dve leti kasneje je delež še dokupila in tako postala njena 97,01-odstotna lastnica. S poslovanjem bolgarske podružnice NLB pa je tudi povezana poslovna hobotnica GEN-I, so nam razkrili naši viri.

Banka se je vmes tudi preimenovala v NLB West East Bank. Zakaj je NLB dokupila delež v tej bolgarski banki, ni znano. Dr. Rado Pezdir navaja, da obstaja možnost, da je z državnim denarjem polnila račune nekdanjih lastnikov. Nakup bolgarske banke je bil namreč neobičajen, glede na dokumentacijo pa se zneski nakupa zelo razlikujejo. Neobičajno je bilo tudi, da je z bolgarsko banko še naprej upravljala Factor banka, čeprav je imela v njej le 2,99-odstotni delež, NLB pa 97,01-odstotnega.

Horvat je tako kot pomemben delničar in član nadzornega sveta Factor banke imel možnost upravljati z bolgarsko podružnico NLB. Ob tem so nekatere slabe terjatve preselili v podjetje Sofia Portfolio, s katerim je na svoje stroške upravljala NLB. Sofia Portfolio je na koncu končala na Nizozemskem. NLB je nato banko v Bolgariji prodala, saj je v Sloveniji že zašla v težave. Banko je s svojo izraelsko mrežo odkupil Horvat.

Vendar tudi ta prodaja ni potekala običajno. NLB je jamčila za prevzem slabih posojil v višini 26,5 milijona evrov. Prodali pa so jo za 15 milijonov evrov. Horvat je torej sklenil zelo dober posel; celoten slab bančni portfelj mu je uspelo prenesti v breme NLB. Pri tem se je odprlo tudi vprašanje, kakšna je bila Horvatova vloga v NLB. Horvat je nato želel vstopiti tudi v privatizacijo Nove Kreditne banke Maribor, tudi tam v povezavi z Izraelci. Ni mu uspelo.

Zadnji Horvatov pohod
Zadnji Horvatov finančni pohod in izraelske mreže, daleč najbolj obstojne in vplivne relacije, ki so jo Slovenci in Izraelci oblikovali v zadnjih sedemdesetih letih, pa se je dogajal v povezavi z načrtovano hotelsko verigo in blagovno znamko Plaza. 

Leta 2007 se je izraelski tajkun, milijarder Isaac Tshuva odločil, da bo z blagovno znamko Plaza vstopil v Las Vegas, zato je kupil hotel New Frontier. K investiciji je pritegnil Nochia Danknerja, Horvatovega partnerja v izraelski družbi IDB, z njim je vstopil tudi Horvat.

Imeli so bajne načrte, a za uresničitev je konzorciju trojice zmanjkalo 570 milijonov evrov. Tshuva in Dankner sta pri svojih bankah v Izraelu vzela 400 milijonov evrov kredita, preostalih 170 milijonov evrov kredita pa je Horvat dobil v Sloveniji.


				Milan Kučan. (Foto: STA)			Milan Kučan. (Foto: STA)

Pot mu je tlakoval Kučan
Horvat je nastopil v delu skritih ekonomskih povezav z Izraelom. Pot v izraelsko elito mu je odprl zadnji partijski šef in nekdanji predsednik države Kučan, ki je v Izrael potoval večkrat. Odločilni korak, po katerem sta se zbližala Horvat in izraelska stran, pa je bil najverjetneje ob Kučanovem obisku v Izraelu septembra 2003, v času, ko je vlado vodil Tone Rop (LDS).

Takrat se je Horvat ob Kučanu znašel na sprejemu ob 80-letnici izraelskega predsednika vlade Simona Peresa. Po tem je prišlo do podjetniškega združevanja, s Horvatom pa so se nato povezovala samo podjetja, ki so že prej sodelovala s slovensko Udbo.

Horvat in Dankner sta bila že zaradi prevzema IDB pred tem zadolžena do skrajnosti. Megalomanski načrti v Las Vegasu so se jim sesuli s pokom nepremičninskega balona in sesutja bančnega sistema v ZDA. Dokončno pa se je ta poslovna norost brez meja končala leta 2012.

Tshuva je izgubo odpisal in šel dalje, bistveno hujše posledice pa so bile za Horvata in Danknerja. Slednji je ostal brez podjetja, Horvat pa je izginil z zemljevida in njegova izraelska zgodba na najvišji ravni se je končala. Toda preden je Horvat izginil iz večjih izraelskih poslov in svetovne finančne industrije, se je moralo končati še nekaj poslov v Sloveniji.

Povezani so bili z izraelskimi prevzemi slovenskih podjetij, kot so Etol, Viviva, tudi v povezavi s podjetjem Pinus TKI Rače, ki je bilo v lastništvu ene od inkarnacij Horvata in Aktive. Prevzeme so izvajali s posojili Factor banke, ki jih niso odplačevali. Šlo je za zakrinkano prevzemno shemo.

Ta čas uspavani čakajo na novo priložnost
S tem pa še ni konec mreže, ki je preživela povojni kaos, socializem in tranzicijo. Leta 2012 je bila ustanovljena Izraelsko-slovenska gospodarska zbornica. V njej sta dve zanimivi imeni, povezani s Horvatovo Aktivo Holdings, ki sta častna konzula Republike Slovenije v Izraelu in sta bila karierno vezana na glavne temelje izraelskega dela mreže, ki je iskala poslovno obveščevalno priložnost v Sloveniji. Mreža si je po Horvatu in Danknerju spet postavila osnovno strukturo in ta čas uspavana čaka na novo priložnost.

Vida Kocjan, uredil Luka Perš

Galerija slik

Zadnje objave

Fri, 26. Jul 2024 at 08:15

119 ogledov

Zakaj je afera nepremičninska podrtija Litijska 51 razgalila omrežja, ki so Slovenijo ugrabili vsaj od leta 2015???
Ali bo žrtveno jagnje v aferi Nepremičninska podrtija v očeh "resnih osrednjih medijev" Suzana Hötzl, vodja Službe za notranjo revizijo na ministrstvo za pravosodje?V zadnjih dneh lahko opazujemo, da so se pričeli stopnjevati " MSM pritiski" na delo Suzane Hötzl. Štafetno palico sta prevzela spletna medija N1 Slovenija in Necenzurirano. Kaj sta problematizirala? Necenzurirano je problematiziral, da je Suzana Hötzl vložila kazensko ovadbo proti direktorju NPU Darku Muženiču, a je kraljica postopkov-tožilstvo njeno ovadbo zavrglo. Na N1 pa so problematizirali vsebino zapisnika z dne 18. december 2023. Na N1 se jim zdi problematično, da je Suzana Hötzl sodelovala na sestanku in se lotila revizije.Del osnutka Računskega sodišča, ki nakazuje, da je bilo plačilo za Litijsko s strani ministrstva za finance nezakonito. (Posnetek zaslona-24ur)Novinarskim kolegom na N1 pa se ni zdelo nikoli problematično, da je Dominika Švarc Pipan že petega oktobra na sestanku v njenem kabinetu zatrdila, da bo denar za Litijsko uredila sama. Vse to smo tudi podprli z dokumenti. Jasno je vidno, da je bila Dominika Švar Pipan gonilna sila tega posla. Na to smo opozorili v članku z naslovom DOKUMENTI: Dominika Švarc Pipan LAŽE!PETEGA OKTOBRA 2023 JE SAMA IZRECNO POVEDALA, DA BO KEŠ ZA LITIJSKO ZRIHTALA PRI GOLOBU! To že tretjega februarja 2024. MSM pa se še vedno delajo bedake!!!!Foto: Prava.siVendar, kot smo že sami napisali v članku z naslovom Nepremičninska podrtija: Kaj je to INTERNA REVIZIJA ? SE JE DOMINIKA ŠE ENKRAT IZKAZALA ZA PRAVNO DILETANTKO?! je Suzana Hötzl naredila le to, kar od nje zahteva službeni položaj na ministrstvu za pravosodje."Poslušam, da naj bi ministrici Katičevi predlagali forenzično revizijo nakupa Litijske 51. Notranjo revizijo je opravila Suzana Hötzl, računsko pa ji je pritrdilo. Ona je državna notranja revizorka, forenzični računovodja in 28 let je bila davčna inšpektorica. Zakaj dvom v njo," se je na omrežju X oglasil Ivan Simič, eden največjih davčnih strokovnjakov v naši državi. Kot nekdanji direktor FURS-a in dolgoletni vodilni strokovnjak za področje davkov verjetno zelo dobro ve in pozna strokovne kompetence Hötzlove.Zakaj je afera nepremičninska podrtija razgalila omrežje, ki je Slovenijo ugrabilo vsaj od leta 2015???Mi smo že večkrat v preteklosti vam poskušali razložiti, kaj se je sploh v resnici zgodilo. Litijsko 51 bi na koncu tako ali tako plačali slovenski davkoplačevalci. Kot se je že v preteklosti razkrilo, so bili resni kupci za nakup Litijske 51 v paradržavnem zasebnem zdravstvenem centru Diagnostični center Bled, ki so lastniki Kirurškega sanatorija Rožna dolina. Kasneje se je še razkrila naveza sedanjega direktorja DSU Mitja Križaja in uslužbenke na ministrstvu za pravosodje Lucije Remec. Le ta dva sta načrtovala, da bi stavbo zakupil Stanovanjski sklad RS pod vodstvom Črtomira Remca, moža Lucije Remec. Mi smo tudi razkrili, da so hoteli že v času zadnje Janševe vlade v letu 2020 oz. 2021 prodati Litijsko 51 za potrebe pravosodja takratni pravosodni ministrici Lilijani Kozlovič, a je prevara padla v vodo. Vse te navedbe dajejo vedeti, da je bila Litijska namenjena temu, kar je sedaj.Zgodba Litijske 51 je kristalno jasna. Že večkrat smo izpostavili imena Janez Zemljarič, Janez Kocijančič, Borut Šuklje in Aldo Krejačič. Isto smo izpostavili, da se je v času nekdanje Jugoslavije razvilo omrežje Komandos iz vplivnih predstavnikov podjetja Splošna plovba Portorož.Med drugim smo zapisali, da je omrežje Komandos za svoje cilje rabilo infrastrukturo Luke Koper, ki jo je vodil nekdanji dolgoletni direktor Bruno Korelič. Že v preteklosti je mariborski Večer razkril povezanost med Bruno Koreličem in sedanjim predsednikom državne SID banke Borutom Jamnikom.Že večkrat smo definirali posameznike iz obeh omrežjih, ki so korak za korakom ugrabili del policije, del tožilstva, del sodstva, del finančnega ministrtva in prevzelo nadzor nad "neodvisnimi regulatorji in institucijami." Delujejo kot kriminalna združba. Se še spominjate našega članka z naslovom Ali je kriminalna združba locirana na Bavarskem dvoru s pomočjo svojih SDT slug preprečila prodajo Celjskih mesnin?Foto: Prava.siOsrednji mediji so nas hoteli prepričati, da za vso šlamastiko in afero stojijo člani političnih strank SDS (Starček) in SD (Gojkovič) oziroma posamezniki povezani z zadnjo Janševo vlado. Hitro se je izkazalo, da Simon Starček ni član SDS že od leta 2019.Vendar omenjeni akterji iz SDS in SD enostavno nimajo ne znanja, ne zaledja in ne infrastrukture s strani dela tožilstva, dela policije ter medijev, da bi si lahko privoščili enega najbolj razvpitih poslov katere koli vlade v času samostojne Slovenije. Zato se akterje ne more poimenovati z drugimi besedami kot kriminalna združba. Pa tudi nekateri "Ptujčani vseh ideoloških barv" so se vedno odlično razumeli s predstavniki nekdanje službe državne varnosti (SDV). Tudi Janez Zemljarič je bil rojen v okolici Ptuja.Zakaj smo izpostavili SDV? Ker je Litijska le podaljšek dolgotrajnega obalnega spopada kapitalskega omrežja z nekdanjimi odpadniki poslovnega političnega omrežja nekdanjega dolgoletnega koprskega župana Borisa Popoviča in Brunom Koreličem. Težava je nastala, ker KEŠ ni prišel v prave roke. Verjetno če bi bil kupec Litijske Stanovanjski sklad ali pa Kirurški sanatorij Rožna dolina, se ne bi o tej podrtiji nikoli poročalo v slovenski javnosti. Kljub temu, da bi podrtijo v resnici "častili" slovenski davkoplačevalci. Zato pa je tudi "popizdila" Vesna Vuković. Nekateri pa so si privoščili tudi nove ferrarije.Nekdanji dolgoletni koprski župan Boris Popovič. (Foto: Posnetek zaslona- Primorske novice)Pa še nekaj me zanima. Kateri samostojni podjetnik v Sloveniji je tako nor, da bi ob obnovi Litijske tvegal življenje svojih zaposlenih? Je ministrstvo za pravosodje že odkupilo en kvadratni meter zemljišča, ki pripada obalnemu podjetniku Sebastjanu Vežnaverju?P.S: Kam je izginila odvetnica Nina Zidar Klemenčič? Bo prevzela predsedniško mesto preminule Anite Ogulin v ZPM????? ????? So se res srečali ????Nina Zidar Klemenčič????, ????Dominika Švarc Pipan???? in ???Sebastjan Vežnaver???? v enem izmed gostinskih objektov v Sloveniji po izbruhu afere????Luka Perš

Tue, 23. Jul 2024 at 17:33

12917 ogledov

" It's HOT in Portorož!" Kdo so ključni igralci dolgotrajnih obalnih gostinskih vojn?
Zakaj je zgorel znan portoroški lokal Alaya? se sprašuje marsikdo na Obali. Do sedaj še ni nobenega uradnega vzroka. Sami indiciramo, da se bo vsa krivda zreducirala na "človeški faktor" in neprimerno shranjevanje pijače zaposlenih. Vendar vsaj malce boljšemu poznavalcu razmer na Obali se hitro porodi nekaj zanimivih razmišlanj. Potrebno je vedeti, da so v Alayi realno dan pred požarjem odprli tako imenovano poletno sezono. To niso storili prvič. Že večkrat. Nikoli ni bilo v preteklosti kakršnih koli pomislekov glede požarne varnosti, še manj, da bi se zgodil požar.Slika dima iz gorečega objekta, kjer je imela svoje prostore lokal Alaya in drugi podjetniki. Zdaj jim zaradi požarja grozi poslovno uničenje, saj se je požar zgodil prav s pričetkom glavne turistične sezone v Portorožu. (Foto: Posnetek zaslona-Žurnal24)Zadnji najemnik lokala Alaya je bilo podjetje Alaia trgovine in storitve d.o.o. Večinski lastnik podjetja je Ruben Frankarli (99 %), Tamara Markežič Frankarli pa poseduje en odstotek lastništva podjetja. Direktor podjetja je Rikardo Frankarli. Le ta pa je tudi direktor podjetja INTERNATIONAL TURISTIC LINE, d.o.o. sedaj v lasti angleškega sklada Ingleow Limited. Vendar če si samo malo ogledate poslovne rezultate podjetja Alaia-je boste hitro opazili, da so se prihodki podjetja vsako leto rastli in s tem so vsako leto imeli višji čisti dobiček. Če so imeli še leta 2020 510.023 EUR celoletnih prihodkov in več kot 60 tisoč evrov čistega dobička, so v letu 2023 imeli že 1.134.097 EUR in skoraj 80 tisoč evrov dobička!Poslovni rezultati podjetja Alaila, najemnikov lokala Alaya v Portorožu. (Foto: E-bonitete)Zdaj pa mi prosim razložite in pojasnite, da se je res zgodila "napaka" ekipi, ki velja za eno bolj izkušenih na področju gostinstva v Portorožu? Da bi sami sebi odžagali kruh, od katerega so vsi osrednji akterji iz lokala Alaya predvidevam dobro živeli?Težava je še toliko hujša, da je bilo podjetje Alaia le najemnik prostorov. Kot vsi ostali, ki so imeli v tem kompleksu lastne trgovinice, pekarna, prodajalna hitre prehrane itd... Predvideva se, da nihče od najemnikov teh prostorov zelo verjetno ni imel sklenjega zavarovanja pred požarom. To pa pomeni, da so se jim prvo uničili prostori.Raje ne izgubljamo besed, da je zgorel ves material, ki so ga najemniki teh prostorov posedovali. Zdaj tudi nikomur ne morejo vrniti ne pijače, ne mesa, ne moke, ne turističnih spominkov. To pomeni DOBESEDNI POSLOVNI SAMOMOR za vse najemnike! Tukaj se je v resnici zgodilo "čiščenje konkurence"! Lastnik celotnega kompleksa je podjetje v lasti znanenega obalnega podjetnika in v športnih krogih znano kot prvo persono FC Koper Anteja Guberaca. Kot je sam Guberac dejal je škode za okrog tri milijone evrov. Zelo verjetno bo Guberac tudi edini, ki bo prejel vsaj nekaj finančnih sredstev od zavarovalnice. Mogoče celo vseh treh milijonov evrov. Ve se, da gre za dolgoletnega akterja iz poslovnega omrežja nekdanjega koprskega župana Borisa Popoviča.Ante Guberac in Boris Popovič. (Foto: Posnetek zaslona-Topnews)Zelo zanimiva pa je bila tudi izjava Guberaca, da bo v letu dni zgrajen nov, modernejši objekt. Zdaj, ali bodo v tem novem kompleksu isti najemniki ali se bodo izvajale druge dejavnosti tega še nihče ne ve. Mi smo tudi slišali, da bi nastalo situacijo izkoristili v Casino Portorž in bi se iz sedanje lokacije blizu hotela Metropol preselili v nov zgrajen kompleks sredi Portoža. Bomo videli.Vejsil Hot. (Foto: Posnetek zaslona-Svet24)Sebastjan Jeretič: It's HOT in Portorož! Je eden ključnih igralcev obalnega gostinstva Vejsil Hot? Že v preteklosti so različni mediji pisali o tako imenovanih obalnih poslovnih političnih bojih v svetu obalnega gostinstva. Večkrat je bila v delu slovenske javnosti omenjena vplivna obalna družinska dinastija Hot. Verjetno sta najbolj znana Vejsil Hot in trenutna podpredsednica DZ, nečakinja V. Hota Meira Hot. Mi pa smo v zadnjem letu razkrivali družino Hot v sodnem primeru Kavaški klan.Tvitv nekdanjega svetovalca Borisa Popoviča Sebastjana Jeretiča o požaru gostinskega lokala Alaya v Portorožu. Vsebino tvita pa si naj vsak sam interpretira po svoje. (Foto: X)Ve se, da del obalne gostinske scene obvladujejo posamezniki iz omrežja družinskih članov dinastije Hot. Njihov najbolj znan gostinski lokal je Oljka v Portorožu. Zlobni jeziki trdijo, da je požar s terase Oljke izgledal čudovito in da so tudi akterji obalne-kriminalistične klike uživali v požaru, ki je zajel njihovo neposredno konkurenco. Mi tukaj jasno napišemo, da bi bila ta poteza za poslovni imperij družine Hot samomorilska. Res smo tudi sami slišali, da so se Hotovi znašli v finančnih težavah. Sami smo slišali, da so morali pokriti dolg višji kot en milijon evrov. Vendar so pred uspešno opravili enega izmed svojih nepremičninskih poslov na Obali in se s tem rešili tudi finančnih težav. Potebno je vedeti, kdo je kdo na Obali. S kom se Hotovi niso nikoli razumeli? S poslovnim- političnim omrežjem nekdanjega dolgoletnega koprskega župana Borisa Popoviča. V tem poslovnem omrežju Popoviča je večkrat eno ključnih vlog odigral obalni podjetnik Sebastjan Vežnaver. O tem smo v našem mediju pisali tudi ob razkrivanju ozadij v aferi Nepremičninska podrtija. Vežnaver je tako več let s finančno podporo Popovičevega kroga akterjev pridno kupoval terjatve prav od družine Hot. Od kje obema denar????Zato nas niti ne čudi izjava Sebastjana Jeretiča, ki se je verjetno s Hotovimi spoznal kot nekdanji sodelavec Borisa Popoviča. "It s a HOT in Portorož?", je zapisal na omrežju X. Pa je res tako HOT VROČE V PORTOROŽU? Ob tem se tudi pojavljajo ugibanja, da v Alayi morebiti niso plačevali stroške varovanja "PRAVI VARNOSTNI" službi. Če bi malce od bližje pogledali vsako varnostno službo, ki varujejo najbolj pomembne lokale na Obali in kdo so njihovi lastniki bi hitro ugotovili, da gre predvsem za nekdanje odpadniške posameznike iz represivnih struktru. Od SDV do policije.Foto: Prava.siGlede na to, da je na OBALI še toliko bolj izpostavljena trgovina z drogami, je zelo pomembno kdo to nadzoruje. Verjetno kdo iz akterjev obalne kriminalistične klike. Mogoče pa se bo v ta posel varovanja vrgel tudi sveže upokojeni kriminalist z več kot " 40 letnimi delovnimi izkušnjami" Dean Jurič.Tudi mi smo v primeru Kavaški klan večkrat indicirali povezave med Juričem, ključno pričo tožilstva Darko Nevzatovićem ter družino Hot. Med drugim smo v enem izmed naših preteklih člankov zapisali sledeče:"V šesti točki se dotaknejo primera Kurtovič in prostitucije. Niko Kurtovič je bil dolgoletni sodelavec Juriča in Ribaša. Zaradi tega je lahko Kurtovič na Obali ves čas dilal heroin in se ukvarjal s prostitucijo. Del zaseženih mamil pa sta Kurtoviču nosila tako Ribač kot Jurič. Velikokrat so tudi zastonj spolno občevali s Kurtovičevemi prostitukami. Usluge so tudi večkrat koristili zaposleni v Uradu za varnost in zaščito. V tem primeru je imel tudi pomembno vlogo Hotem Vojsil."Svet24 pa je leta 2015 zapisal:" Javnosti je sicer Vejsil Hot postal znan pred leti, po aferi »črna vdova« in zaslugi soproge Danijele Hot Mitrović, ki je prav Hota, kot svojega tedanjega moža, najprej povozila in nato več metrov vlekla pod avtomobilom. Zanimivo je tudi dejstvo, da je bila Mitrovićeva, ki je že od mladosti stara znanka policije, predvsem v rodni Srbiji, pred poroko z Vejsilom Hotom, poročena z Milkom Mlakarjem, pravnikom, ki je bil pred 20 leti umorjen v sumljivih okoliščinah, ki še danes ostajajo nepojasnjene."Zdaj pa si sami razložite izjavo Jeretiča It's HOT in Portorož. Vaša interpretacija je popolnoma svobodna.Obalni podjetnik Sebastjan Vežnaver velja za enega ključnih podjetniških stebrov iz poslovnega omrežja Borisa Popoviča. (Foto: Preiskovalno.si)So postali najemniki prostorov preveč finančno samostojni?Opazovalci pa opozarjajo še na en zanimiv pojav na Obali glede tako imenovanih obalnih gostinskih vojn. Velikokrat so predvsem akterji iz poslovnega omrežja Borisa Popoviča zgradili poleg svoje neposredne konkurence nov, velik in modernejši lokal. V te lokale so naselili ljudi kot je bila v primeru Alaye družina Frankarli. Dokler niso postali preveč močan igralec, so jih pustili na miru. Na kak način so izvedli tako imenovane "nevidne disciplinske postopke"? Zelo preprosto. Lahko se je zgodila mimogrede nesreča kot sedaj v primeru Alaya, lahko pa zgradiš zraven še en objekt. Zaradi konkurence ima verjetno najemnik manjše denarne prilive in je zato veliko manj samostojen. V nasprotnem primeru se lahko zaradi uspešnega posla osvobodi in ni več poslušen za takšne ali drugače usluge.Zato ob eni večjih požarjev v Portorožu še vedno ostaja več vprašanj ali odgovorov. Mi resnično upamo, da bodo kriminalisti ter ostale pristojne službe razkrile resničen vzrok požarja. Tudi upamo, da bo na pomoč oškodovanim podjetnikom sredi vrhunca turistične sezone na pomoč priskočila piranska občina. Kot je Bojanu Petanu pri odkupu teniških igrišč. P.S: ???Tega se brez dovoljenja policije ne more zgoditi????? Bonaca sigurno ve, da je to tako.Luka Perš

Sat, 20. Jul 2024 at 09:07

1108 ogledov

Jevšek, Anželj in Gomboc ostro zavračajo navedbe v anonimki, ki razkriva ZAKULISNO DOGAJANJE NA MO MURSKA SOBOTA!!!
V naše uredništvo smo prejeli anonimko o dogajanju v MO Murska Sobota. Omenjena anonimka, ki so jo podpisali Zaskrbljeni občani Murske Sobote namenja veliko kritičnih besed sedanjemu županu MO MS Damjanu Anželju, podžupanu MO MS Timiju Gombocu in ministru za kohezijo in regionalni razvoj v aktualni vladi Aleksandru Jevšku. Vsi trije so ostro zanikali vse navedbe. "Anonimnih govoric brez kakršne koli osnove ne morem komentirati. Želim pa kot občan Murske Sobote, ki rad živim v tej občini, čestitati celotni ekipi in vsem sodelujočim v številnih projektih, zaradi katerih je Murska Sobota letos prejela kar tri nagrade: Zlati kamen za razvojno najbolj prodorno občino; nagrado za najbolj varno mesto v Sloveniji ter naziv »prostovoljstvu prijazna občina za leto 2024«. To je odraz skupnega dela ljudi s skupnimi cilji, znanjem in željo po boljšem življenju vseh občank in občanov Murske Sobote," se je odzval Jevšek. "Župan Damjan Anželj in podžupan Timi Gomboc odločno zavračava vse trditve iz anonimke, ki so neresnične in šikanozne,"so se odzvali v kabinetu župana MO MS.Mestno občino Murska Sobota od zadnjih lokalnih volitvah vodi Damjan Anželj. Na njih je kandidiral kot kandidat stranke Socialnih demokratov. V preteklosti je deloval kot dolgoletni uradni na UPE Murska Sobota, kratek čas pa je bil tudi del ekipe v kabinetu nekdanjega dolgoletnega murskosoboškega župana Aleksandra Jevška, zdaj minister za kohezijo in regionalni razvoj v trenutni vladi pod vodstvom Roberta Goloba.Sam se z gospodom Anželjem zelo dobro poznam. Skupaj sva verjetno več kot desetletje včasih skupaj obiskovala nogometne zelenice po Pomurju. On kot delegat, jaz kot sodnik. To je moje osebno mnenje, kar sedaj zapišem. Poznam ga že več kot deset let in o njem do sedaj še nisem slišal nič slabega. Pa tudi to napišem, da gre za pošteno osebo in ga tudi spoštujem.Župan MO MS Damjan Anželj. (Foto: Posnetek zaslona- Socialni demokrati)Jevšek, Anželj in Gomboc ostro zanikajo navedbe v anonimki!Zato nas je toliko bolj presenetila vsebina anonimke. V preteklosti je vodil MO MS Aleksander Jevšek. Za novodobno politično kariero se lahko nekdanji dolgoletni karierni višji policijski uslužbenec zahvali Socialnim demokratom. Prav ta stranka ga je prepoznala kot močan politični obraz v Murski Soboti.A vse kaže, da naj bi po mnenju avtorjev anonimke imel glavno besedo na MOMS še vedno Aleksander Jevšek. Omenjajo tudi vlogo podžupana MO MS Timija Gomboca. Med drugim so zapisali:"Naši viri pravijo, da je župan Anželj že mnogokrat spremenil svoje odločitve po intervenciji Jevška. Takšne spremembe odločitev povečujejo dvome o njegovi samostojnosti in sposobnosti vodenja občine brez vpliva iz ozadja. Zaradi tega se sodelavci na občini že zavedajo, da se ne morejo zanašati na Anželjevo besedo, saj se njegove odločitve pogosto spreminjajo glede na navodila, ki jih prejme od Jevška.Podžupan Timi Gomboc je znan po svojem nadutem in agresivnem vedenju na sejah občinskega sveta. Po prevzemu funkcije mu je samozavest eksplodirala, kar je opazno tako pri vodenju občine kot pri zapeljevanju sodelavk. Zaradi tega se je že znašel v nemilosti pri svoji ženi. Javna skrivnost je, da si skuša prevzeti krmilo občine. Njegove ambicije segajo dlje od trenutne vloge podžupana, saj je nekaterim že zaupal svoje načrte za kandidaturo za župana na naslednjih volitvah, in to mimo volje župana Anželja."Podžupan MO MS Timi Gomboc. (Foto: Posnetek zaslona-Univerza v Mariboru)Ker ima vsaka zgodba dve plati smo zaprosili za komentar tudi vse vpletene. Vsi trije so se odzvali in nam zaupali svoje odgovore.Odgovor župana MOMS Damjana Anželja in podžupana MO MS Timija Gomboca:»Župan Damjan Anželj in podžupan Timi Gomboc odločno zavračava vse trditve iz anonimke, ki so neresnične in šikanozne.«Odgovor ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek:"Anonimnih govoric brez kakršne koli osnove ne morem komentirati. Želim pa kot občan Murske Sobote, ki rad živim v tej občini, čestitati celotni ekipi in vsem sodelujočim v številnih projektih, zaradi katerih je Murska Sobota letos prejela kar tri nagrade: Zlati kamen za razvojno najbolj prodorno občino; nagrado za najbolj varno mesto v Sloveniji ter naziv »prostovoljstvu prijazna občina za leto 2024«. To je odraz skupnega dela ljudi s skupnimi cilji, znanjem in željo po boljšem življenju vseh občank in občanov Murske Sobote."Nekdanji dolgoletni murskosoboški župan, zdaj minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek. (Foto: Posnetek zaslona- Vlada RS)Spodaj si lahko preberete celotno besedilo. Spoštovani bralci, sami ocenite, če se vam zdijo odgovori vpletenih verodostojni ali ne. Odločitev je vaša.Luka Perš

Wed, 17. Jul 2024 at 19:20

3442 ogledov

Aleksander Čeferin ??? " davil soigralca"!??? na rekreacijskem nogometu!???????????????
V preteklosti me je del slovenske javnosti spoznal kot novinarja spletnega medija Nova24tv. Eden mojih najlepših spominov je predvsem spomin na večemesečno razkrivanje balkanskega- arabskega poslovno- politično- športnega omrežja sedanjega predsednika UEFA Aleksandra Čeferina.V Sloveniji dobesedno spremljamo RITOLIZNIŠKI odnos skorajda vseh športnih novinarjev v Sloveniji do odvetnika iz Grosupljega.Sedaj pa ga še v intervjuju za Reporter Magazin nekdanji prvi predsednik samostojne RS in nekdanji dolgoletni visoki politični predstavnik v nekdanjem režimu Milan Kučan že posredno vabi, da bi bil Čeferin pomemben akter na slovenskem političnem prizorišču.Čeferinu mandat predsednika UEFA poteče v letu 2027, v letu predsedniških volitev. Ne smemo pozabiti, da je že leta 2018 v svojem Nedeljskem šepetu novinar Aleksander Lucu razkril, da se bo Čeferin že leta 2022 podal v politiko.Vse kaže, da se bo Aleksander Čeferin takšnim željam težko uprl. Upajmo le, da bo uporabil svojo glavo in si svojimi referencami na UEFA z lahkoto našel službo v tujini. Mogoče pa mu cilj v bližnji prihodnosti postatipredsednik FIFA, kdo ve. Aleksander Čeferin, bolje da se ne silite v slovensko politiko. To bo ena najslabših vaših odločitev. Vi že veste, kako se boste odločili.Foto: Posnetek zaslona-Nova24tvKdaj bodo SERVILNI OSREDNJI RESNI MEDIJI nehali častiti Čeferina kot BOŽANSTVO? Ali res Čeferin misli, da ga osrednji mediji ne bodo nikoli soočili z afero Olimpija?Tudi sam sem zelo vesel, da je Aleksander Čeferin predsednik UEFA. Zaradi njega je moja Mura lahko igrala v evropskih nogometnih tekmovanjih in premagala angleškega nogometnega velikana Tottenham. Tudi vsi v Sloveniji se lahko zahvalimu Čeferinu, da je razširil število udeležencev na evropskih prvenstvih na štiriindvajset udeležencev. Ob tem tudi verjamemo, da je pomagal marsikateremu slovenskemu nogometnemu klubu. Pa tudi uvedba tekmovanja Liga narodov mi je zelo všeč. Vse lepo in prav. Vendar bistvena težava za Čeferina je njegovo več letno izogibanje priznanju o svojih nogometnih funkcionarskih izkušnjah s katerimi je kandidiral za predsednika NZS v letu 2011. Kot pogoj zakandidaturo predsednika NZS je bila, da je posameznik vsaj dve oziroma pet let deloval v nogometu.Čeferin ima še vedno na uradni strani NZS in UEFA zapisano, da je bil član izvršnega odbora NK Olimpija v letih 2006 do 2011. Mi smo že takrat izvedeli, da je bil Čeferin mogoče član upravnega odbora prvih nekaj mesecev v letu 2006.Že kot novinar Nova24tv sem razkril DOKUMENTE iz Upravne enota Ljubljana. Posredovani zapisniki občnih zborov društva NK Olimpija Ljubljana so razkrili, da Aleksander Čeferin v letih 2007 do 2011 ni zasedel nobene funkcionarske funkcije v NK Olimpija Ljubljana! PIKA! GAME OVER! A so, kot kaže ????PONAREDILI IZKUŠNJE??? in pri tem zavedli tudi Jambrekovo Novo univerzo. Prav ta univerza je potrdila, da so Čeferinove nogometne izkušnje pravno ustrezne za kandidaturo.Že pred našim dokončnim razkritjem pa so v Čeferinove funkcionarske nogometne izkušnje podvomili norveški raziskovalni reviji specializirani za razkrivanje afer v globalnem nogometu Josimar, VV Faktor in dolgoletni raziskovalni novinar Bojan Požar.Že takrat so vsi omenjeni pisali, da so funkcionarske izkušnje Čeferina zelo sporne. Tudi nekdanja predsednica KMN Litija Samanta Lovše je Norvežanom zaupala, da Čeferin nikoli ni bil del vodstvene strukture KMn Litija.Foto: Posnetek zaslona- Nova24tvSlovenski osrednji mediji, Društvo novinarjev Slovenije in Marko Milosavljević TIHO KOT MIŠKE zaradi cenzure intervjuja Miloša Njegoslava Milovića za Večer! Čeferin prepovedal objavo intervjuja, kjer bi bil prikazan kot poslovno sporna oseba!!!Sedanji predsednik UEFA Aleksander Čeferin bi v vsaki drugi normalni razviti demokratični državi takoj moral zapustiti svoj položaj. Vendar ima Čeferin srečo, da ga do sedaj osrednji slovenski resni mediji "ŠE" vedno "medijsko" zelo ljubijo. Bomo videli, kako dolgo bo to še trajalo.Čeferin je zelo verjetno po svojih kanalih izvedel, da sta novinarja Večera Damjana Žist in Matej Grošelj naredila intervju z nekdanjim dolgoletnim sodelavcem predsednika UEFA Milošem Njegoslavom Milovićem.Le ta je večkrat v intervjuju razkril nečednosti in sporne poslovne prakse Aleksandra Čeferina. Vendar se je zgodila CENZURA!!!! To je prvi ekskluzivno razkril na svojem X profilu Bojan Požar. " Toda zdaj je slišati, da intervjuja z Milovićem sploh ne bo, ker bi tako odločil Odlazek po navodilu/ ulazu Čeferina."Ne smemo pozabiti, da je prav Bojan Požar razkril donacijo UEFA preko NZS za športni dnevnik Ekipa v lasti družinske dinastije Odlazek v skupni višini 250 tisoč evrov. NZS pa se je do danes zavila v molk.Miloš Njegoslav Milović pa se je odločil, da bo zaradi CENZURE intervjuja v časniku Večer dal ekskluzivni intervju v oddaji Kdo vam laže na Nova24tv. Milović je v oddaji med drugim povedal:"Po vseh obljubah novinarja in novinarke, da bo ta intervju, ki sem jima dal v pričo mojega odvetnika objavljen, žal na koncu zaradi posredovanja prav Aleksandra Čeferina ni bil objavljen," je izpovedal Milović voditelju oddaje Kdo vam laže Borisu Tomašiču.Zato se lahko samo vprašate, spoštovani slovenski državljani, s kakšno namišljeno močjo upravlja Čeferin, da si en VEČER ne upa objaviti intervjuja osebe, ki je kritična do grosupeljskega odvetnika! HALO! Pa kaj je z vami, spoštovano uredništvo VEČERA!!! Enako se sprašujemo, kje je Društvo novinarjev Slovenije? Predsednik UEFA Aleksander Čeferin. (Foto: Posnetek zaslona-Slovenske novice)Čeferin ??? davil soigralca?? na nogometni rekreaciji????Aleksander Čeferin je med svojimi funkcionarskimi izkušnjami navedel tudi nogometni klub FC Ljubljana Lawyers. Vendar omenjena ekipa ni igrala nikoli pod okriljem tekmovanj NZS ali medobčinskih nogometnih zvez. Zato se enostavno omenjene izkušnje ne morejo upoštevati kot ustrezne.Vendar smo v preteklosti izvedeli nekaj informacij o omenjenem društvu. Zaupal nam jih je eden izmed nekdanjih višjih uslužbencev na NZS."To je šlo bolj za rekreacijsko nogometno društvo, kjer so se Čeferin in njegovi odvetniški prijatelji enkrat ali dvakrat na teden igrali rekreacijski nogomet. Še danes vem to, da je bil Čeferin biti vedno glaven. Drl se je nate in bil jezen, če si mu napačno podal žogo. Spominjam se, da sem ga enkrat videl, kako je ??? davil soigralca??? na igrišču."Mi res upamo, da si takšnega incidenta predsednik UEFA Aleksander Čeferin ni privoščil. Če se je pa res to zgodilo, pa omenjena poteza Čeferinu ne more biti v ponos. Upajmo le, da bo Aleksander Čeferin veliko boljmirnih živcev na morebitnih višjih političnih funkcijah v bližnji ali daljnji prihodnosti v Sloveniji.Luka Perš

Mon, 15. Jul 2024 at 14:38

4082 ogledov

ČAS JE, DA SE UGRABITEV SLOVENSKEGA NOGOMETA S STRANI SRBSKIH VOJAŠKIH POSLOVNIH STRUJ ENKRAT ZA VSELEJ ZAKLJUČI!!
Tokrat vam korak za korakom predstavljamo nogometno poslovno omrežje v Nogometni zvezi Slovenije. Eno najmnočnejših vlog ima Zveza nogometnih sodnikov Slovenije. Omenjeno omrežje je že s Čeferinom, zdaj pa še z Radenkom Mijatović "ugrabilo" vzvode delovanja športne zveze z letnim proračunom več kot deset milijonov evrov. Zato smo vam tudi predstavili nekdanjega dolgoletnega predsednika ZNSS Vlada Šajna v članku z naslovom "Tople zabave" Vlada Šajna v dolenjskih brunaricah? Kdo je Vlado Šajn, ena najmočnejših figur nogometnega poslovnega omrežja.Foto: Prava.siPredstavili pa smo tudi poslovno pot in ozadja omrežja sedanjega predsednika NZS Radenka Mijatovića v članku Kdo je Radenko Mijatović, predsednik Nogometne zveze Slovenije? Operativec "balkanskih milijonov" poslovnega omrežja EX JLA!. Foto: Prava.siZdaj pa se za trenutek vrnimo v preteklost. Do sedaj so mesto predsednika NZS zasedali Marko Ilešič, Rudi Zavrl, Ivan Simič, Aleksander Čeferin in Radenko Mijatović. To, kar je se potiho govorilo v ozadju ves čas je z mandati Čeferina in Mijatovića udarilo na plano. "Že večkrat smo v našem mediju omenjali, da ima na slovensko gospodarstvo še vedno močan vpliv del vojaških struktur nekdanje JLA. Že večkrat so tudi drugi balkanski raziskovalni novinarji pisali, da ima prav omrežje iz nekdanje JLA ključno vlogo v balkanskih poslil z energetiko, nafto in plinom... Zelo dobri poznavalci omenjega omrežja vedo povedati, da je prav Mijatović eden izmed tistih, ki velja za enega osrednjih igralcev takoimenovanega "balkanskega kapitala" z omrežja poslovnih akterjev Aleksandra Vučiča. Tukaj akterji omenjajo še Zorana Jankovića in Aleksandra Čeferina. "To, kar je najbolj žalostno, da so slovenski nogomet ugrabili za svoje lastne poslovne politične športne interese klike vojaškega omrežja, ki jim Slovenija nikoli ni bila in NE BO INTIMNA OPCIJA! Foto: Posnetek zaslona-MMC RTV SlovenijaAli bo Drago Kos spet izvisel kot kandidat za predsednika NZS?Zdaj pa malce pozornosti namenimo nekdanjemu dolgoletnemu kriminalistu in prvemu predsedniku Komisije za preprečevanje korupcije Drago Kosu. Iskreno, kot majhen otrok sem videval Draga Kosa kot nogometnega sodnika v vlogi navijača Mure. Tudi nisem imel takrat in tudi kasneje pojma, kdo je Drago Kos."Peter iz Sove" je bil tudi eden izmed prvih mednarodnih nogometnih sodnikov v času samostojnosti. Z njim pa je kot mednarodni pomočnik sodnika sodeloval tudi na domačih in mednarodnih nogometnih zelenicah Robert Zirnstein, zaposlen v SOVI od leta 2012 in v "osrednjih resnih medijih" razkrit kot obalni član stranke SDS. Tudi sedanji vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Korošec Jani Prednik bi verjetno s svojim delom pridobil status mednarodnega pomočnika sodnika, a se je raje odločil za politiko. Je že vedel zakaj in kakšna kuhinja vlada v ZNSS in posledično na NZS. Verjetno je še kak sodnik s strankarsko izkaznico. Drago Kos je v preteklosti namigoval, da ga zanima mesto predsednika Nogometne zveze Slovenije. Že kot kandidat se je pojavljal po odstopu Simiča v letu 2011, a so se "nogometni poslovni" strici raje odločili za odvetnika iz Grosupljega. Pa še PONAREDILI so NJEGOVE FUNKCIONARSKE IZKUŠNJE! PIKA!Že nekaj časa nazaj se je Kos spet v intervjujih v "osrednjih resnih medijih" predstavljal kot morebitni kandidat za predsednika Nogometne zveze Slovenije. Ker so Kosu vedno bile pomembne funkcije, je popolnoma razumljivo, da si je po dolgoletni uspešni sodniški karieri in sedaj kontrolorja sojenja zaželel najvišje funkcije v slovenskem nogometu. Med drugim je povedal, da ga funkcija predsednika NZS zelo resno zanima. A je med drugim tudi dejal, da verjetno ne bo kandidiral za funkcijo predsednika, če se bo za ponovni mandat predsednika odločil trenutni predsednik NZS Radenko Mijatović. Vednar bi za Kosa lahko kot težavo za morebitno kandidaturo predstavljala tako imenovana afera nekdanjega Računskega sodišča in aktualnega kandidata Slovenije za komisarja v EU komisiji Tomaža Vesela, sedaj direktorja ene izmed medijskih družb v lasti družinskih članov, sorodnikov, nekdanjih žena družinske dinastije Odlazek. Že v preteklosti je o tem poročal Dnevnik, sam pa sem o tem pisal decembra 2020. V preteklosti so se pojavile informacije, da je mladi Vesel kot delavec na gradbiščih v Nemčiji sodeloval v kriminalni združbi, ki je kradla gradbeni material in stroje. Že večkrat so se pojavile informacije, da je prvi informacijo Dnevniku takrat lansiral prav Drago Kos. Kljub temu, da je v preteklosti prejel vprašanja glede Veselove dogodivščine v Nemčiji, se je Kos zavil v molk. Vesel pa je večkrat povedal, da gre za izmišljotine. Lahko razkrijem, da sem že decembra 2020 pošiljal vprašanja v Nemčijo. Mogoče je letos spet čas, da pridemo tej zgodbi enkrat do dna.Foto: Prava.siSlovenski nogomet je UGRABLJEN s strani starega srbskega JLA poslovnega omrežja? Zakaj pri tem sodelujejo posamezniki iz tožilstva, policije in odpadnikov SDV? Čas je, da se nogomet vrne k civilni sferi!Zakaj smo izpostavili SOVO? Zakaj izpostavljamo VOJSKO? Zakaj lahko izpostavimo SODSTVO, TOŽILSTVO? Zakaj bomo sedaj izpostavili še POLICIJO? Zakaj smo omenjali primer Slavka Vinčiča? Zakaj poslovno omrežje aktualnega predsednika NZS Radenka Mijatoviča? Zakaj smo vam razkrili nekatere osebnostne lastnosti nekdanjega dolgoletnega predsednika ZNSS Vlada Šajna?Jebiga, ker so se prav v NZS združila omrežja v ????biznisih z drogo????, balkansko vojaško poslovno omrežje z najmočnejšim vplivom v poslih z energetiko, plinom, nafto na področju Zahodnega Balkana in operativcev iz represivnih struktur, ki so ugrabile del tožilstva ( Specializirano državno tožilstvo) in del policije (kriminalistična policija).Ste že pozabili na zgodbo Miloša Njegoslava Milovića? Prav ta omrežja so poskrbela, da je Milovič kljub ŠTIRIKRATNI OPROSTITVI!!! bil na koncu obsojen v zadevi, kjer je celotno zadevo v resnici koordiniral krog Aleksandra Čeferina.Ne smemo pozabiti, da je tožilec, ki je preganjal Milovića bil v času Čeferinove vladavine na NZS imenovan za disciplinskega sodnika! HALO, a tukaj pa ni NAVZKRIŽJE INTERESOV, spoštovano tožilstvo??? Na vse to, kar opozarjamo sedaj smo že opozarjali v člankih z naslovom Vroča odvetniška-poslovna železniška saga! Ali bo "Tanjin" Miloš zapečatil kariero Aleksandra Čeferina? in Zakaj je primer MILOVIČ ŠOLSKI PRIMER IZVAJANJE SELEKCIJE NA TRGU S STRANI KRALJICE POSTOPKOV-TOŽILSTVA GROBARJEV SLOVENIJE?.Vzporedni mehanizem globoke države z odpadniki iz UDBE ter operativci iz dela policije, dela tožilstva so se predali tistim silam, ki niso bili NIKOLI za SAMOSTOJNO SLOVENIJO! Se čudite, da se Janković in Čeferin slikata "non stop" s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem? Zato nas ne čudi, da se je predvsem "stara vojaška srbska JLA" struja vedno poskrbela, da je nogomet na Balkanu ostal pod njihovim radarjem. Večina teh se je integrirala v organe represije in pregona v Sloveniji. Večina teh, kar pa je NAROBE. Ugrabili so nogomet in posledično tudi slovenski šport! Čas je, da se VOJSKA, POLICIJA, TOŽILSTVO, SOVA umaknejo iz nogometa! Nogomet in šport se morata vrniti civilni sferi. PIKA!P.S.: Drago Kos pa se izkazuje tudi za skrbnega očeta. Pomaga svoji hčerki postavljati odvetniško pisarno. Bo vsaj nehal plačevati odvetniške storitve odvetniški družbi predsednice države RS Nataši Pirc Musar.Luka Perš

Thu, 11. Jul 2024 at 13:16

2357 ogledov

"Tople zabave" Vlada Šajna v dolenjskih brunaricah? Kdo je Vlado Šajn, ena najmočnejših figur nogometnega poslovnega omrežja
Kdo je Vlado Šajn? Gre za nekdanjega dolgoletnega (mednarodnega??) nogometnega sodnika, mednarodnega kontrolorja sojenja in visokega uslužbenca UEFA za sojenje in spreminjanje nogometnih pravil. Zaradi svoje funkcije v UEFI se je moral odpovedati dolgoletnemu vodenju Zveze nogometnih sodnikov Slovenije in je funkcijo prepustil svojemu dolgoletnemu zavezniku David McDowellu. Nekateri so že večkrat namignili tudi v medijih, da je v resnici prav Vlado Šajn ena najmočnejših figur v slovenskem nogometnem poslovnem omrežju. Tudi predsednik UEFA Aleksander Čeferin zelo dobro ve, koga mora na UEFA zelo pozorno poslušati. Svoje mnenje o nogometni sodniški organizaciji pa je povedal tudi nekdanji zelo uspešni mednarodni nogometni sodnik Damir Skomina iz Kopra. Kot strokovni komentator za analiziranje sodniških odločitev v prvi slovenski nogometni ligi je med komentiranjem ene izmed teh povedal sledeče v oddaji Pod prečko na Sportklubu : "“Ni naključje, da nisem del sodniške organizacije. Na to sem ponosen.”Lahko iskreno zapišem, da je življenje raziskovalnega novinarja vedno zabavno, jebiga, a včasih zaradi finančnih težav in osmih tožb tudi zelo stresno. Jebiga, vse to je del posla. Preživijo najboljši in najmočnejši.Tokrat vam predstavljamo še enega "nogometnega poslovnega" igralca na slovenski gospodarski športni sceni. To je nekdanji dolgoletni predsednik Zveze nogometnih sodnikov Slovenije Vlado Šajn. Že večkrat so se pojavljale informacije, da velja Šajn za eno najmočnejših nogometnih figur v Sloveniji.Nekdanji dolgoletni predsednik Zveze nogometnih sodnikov Slovenije Vlado Šajn. (Foto: Posnetek zaslona-Siol)Šajnov sporni poslovni model v podjetjih Mediafin! Strankam, ki niso mogle dobiti kredite na bankah zaračunali 40-odstotne obresti! Kdo Šajnovi poslovni partnerji? Poglejte si katastrofalne številke vseh Šajnovih podjetij! Fursu dolžan 150 tisoč evrov v letu 2016????O spornih poslih Vladimira Šajna se je v preteklosti že poročalo v slovenskih medijih. Najbolj temeljito so se poslovne poti lotili v mediju Svet24 v lasti nekdanje žene Martina Odlazka, Alenke Nardini. Tako so v članku z naslovom UMAZANA KAMPANJA Sumljivo: predsednika NZS predlagata z veliko masla na glavi razkrili sporno delovanje podjetja Mediafin, kjer je njegov dolgoletni poslovni partner David Mcdowell, sedanji predsednik Zveze nogometnih sodnikov Slovenije. Tudi sedanji predsednik Nogometne zveze Slovenije Radenko Mijatović sta ga za kandidata za predsednika NZS v letu 2016 predlagala Šajn in Mcdowell.Kaj so mediji očitali podjetju Mediafin? Najbolj sporno je bilo, da je več podjetij z imenom Mediafin posodil v daljšem časovnem obdobju več kot tri milijone evrov. Njihove stranke so bile večinoma osebe, ki niso dobile kredite na bankah. Kot še piše v zgoraj omenjenem članku, pa so imeli kar 40-odstotne obrestne mere! Zanimivo, sedež podjetja se je nahajal oziroma se še na Dunajski 21 v Ljubljani. Zaradi svojih poslov pa sta bila Šajn in Mcdowell po poročanju Planet Danes dolžna FURS-u 150 tisoč evrov.Foto: Posnetek zaslona- Svet24tvKrovno podjetje Vlada Šajna Mediafin obstaja od novembra 1998. Poleg Šajn sta v lastništvu podjetja še David Andrew Mcdowell Zor in z zelo majhnim lastniškim deležem ( 0,6 %) Bajram Lazicani, nekdanji dolgoletni predsednik Zveze ljubljanskih nogometnih sodnikov in tudi dolgoletni član izvršnega odbora ZNSS. Dušan Tomše pa je vlogo zastopnika podjetja opravljal od leta 1998 do marca 2010.Po podatkih na E-bonitetah pa lahko opazimo, da podjetje po njihovem mnenju posluje s težavo. Med drugim so zapisali:"Po merilih ZFPPIPP je nastopila domneva insolventnosti zaradi dolgoročne plačilne nesposobnosti po kriteriju negativnega kapitala (1. tč. III. odst. 14. čl. ZFPPIPP). Po zadnji bilanci subjekt posluje z izgubo.Poslovanje je izrazito odvisno od tujih virov financiranja. Izkazan presežek kratkoročnih obveznosti nad kratkoročnimi sredstvi vodi v nelikvidnost. Kreditna izpostavljenost je, zaradi relativne višine terjatev glede na ustvarjene prihodke, zelo visoka. Posledica relativno nizkega izida iz poslovanja je podpovprečna stopnja donosnosti sredstev. Ustvarjen promet je neprimerno nizek glede na vložena sredstva. Nizka višina letnih prihodkov nakazuje na izpostavljenost subjekta tveganjem zaradi sprememb v njegovem poslovnem okolju."Sledilo je ustanovitev podjetja Mediafin Kom, ki ga je leta 2003 s podobnimi lastniški deleži ustanovila zgoraj omenjena trojica. Podjetje je delovalo do septembra 2016. Zakaj so ga izbrisali, pa so v preteklosti že razkrili novinarski kolegi iz Planeta in Sveta24. Kot kaže je nekdo iz Šajnovega kroga ugotovil, da je dobro imeti vsaj en športni medij na svoji strani. Tako je Bojan Požar v maju 2021 razkril, da sta UEFA in NZS namenili športnemu dnevniku Ekipa v lasti družinskih članov, sorodnikov in nekdanjih žena družinske dinastije Odlazek 250 tisoč evrov."“Konkretno, več različnih virov iz NZS nam je zaupalo, povedalo, da naj bi Nogometna zveza pod postavko (beri: krinko) promocije prej omenjenega evropskega nogometnega prvenstva U21 (Maribor – marec 2021) na (povezana) podjetja, ki izdajajo Odlazkov športni časnik Ekipa24*, nakazala 250 tisoč evrov", je zapisal Bojan Požar.Šajn pa je v sledečih letih ustvaril še podjetja Mediafin PRO v letu 2009. Kot delni lastniki se poleg Šajna pojavljajo še Andrej Lovrič, David Andrew Mcdowell Zor, Iztok Gustinčič in Miroslav Marič. Kot je vidno, je leta 2018 Šajn iz tega podjetja izstopil kot lastnik. Leta 2012 sta Mcdowell in Šajn še ustanovila Mediafin Finance, ki sta jo prenesla lastniško na Mediafin Pro. Vendar je tudi to podjetje že od leta 2022 izbrisano iz poslovnega registra.Tople zabave Vlada Šajna in druščine v dolenjskih brunaricah?Kot raziskovalni novinar velikokrat naletim na zelo zanimive novice tam, kjer bi to najmanj pričakoval. Že od novembra 2014 obiskujem Onkološki inštitut Ljubljana. Zdaj se točno ne spomnijam, katerega leta je bilo, sam pa predvidevam da v poletnih mesecih v obdobju med leti 2018-2020.Velikokrat so mi redne kontrole opravljali specializantje. Ker me na eni izmed kontrol ni prevzela moja resorna zdravnica je mojo kontrolo prevzel eden izmed zdravnikov, po moji oceni star med 45. do 50. let. Zelo hitro sva se zapletla v zanimiv in sproščen pogovor.Med drugim sva debatirala tudi o nogometu. Tistih besed, ki mi jih je takrat povedal o Vladu Šajnu kot nogometni sodnik ne bom pozabil nikoli. Med drugim mi je povedal:"Joj, to sploh ne veš, kakšne posle se gredo Šajn in njegovi sodniški pajdaši. V svetu nogometa sem že več kot deset let. V marsikaterem klubu sem bil. Tako sem se spoznal tudi z Vladimirom Šajnom. Velikokrat sem bil na njegovih zabavah v eni izmed dolenjskih brunaric. Tam se je veliko predvsem popivalo. Po navadi so se zabave končale tudi s "toplimi fintami". Vse to sem videl na lastne oči," mi je takrat zaupal zdravnik.Foto: Posnetek zaslona-SportklubDamir Skomina: “Ni naključje, da nisem del sodniške organizacije. Na to sem ponosen.” V delu slovenske javnosti je odmevala izjava nekdanjega dolgoletnega zelo uspešnega mednarodnega ngometnega sodnika Damira Skomino iz Kopra. Zdaj že upokojeni sodnik je poznan predvsem ljubiteljem nogometa kot gostujoči strokovni komentator v oddaji Pod prečko na Sportklubu. V njej analizira in podaja svoje mnenje o različnih nogometnih situacijah v prvi slovenski nogometni ligi. V eni izmed njih je bil kritičen do odločitve enega izmed slovenskih nogometnih sodnikov. Med drugim je povedal:“Ni naključje, da nisem del sodniške organizacije. Na to sem ponosen.”Še več kritičnih besed Zvezi nogometnih sodnikov Slovenije pa je Skomina namenil v posebnem intervjuju za Sportklub v članku z naslovom Damir Skomina: “Verjamem, da nisem ravno ‘persona grata'”. " Nisem kritičen, samo povem tako, kot je. Če nekdo pričakuje, da bom takšen, kot je bil v oddaji moj predhodnik Darko Čeferin, ki je stvari potvarjal in govoril tako, da so bile všečne odgovornim v sodniški organizaciji, se zelo moti.Zadnji krogi so jasno pokazali, kakšno je slovensko sojenje. Vidimo tudi paradoks, ko je sodnik, ki je na tekmi Celje – Koper delal ogromne napake, nato pa bil že na naslednji tekmi prisoten v Kopru, za nagrado pa je dobil tudi finale slovenskega pokala. V normalnem, poslovnem, športnem svetu to ne obstaja. Pri nas pač. Povem, kar si mislim. Razumem, da je nekdo zavisten in ogovarja kolega drugemu kolegu, ne morem pa verjeti, da imamo sodnika, ki razlaga odločitve ostalih sodniških kolegov direktorjem in predsednikom klubov. Ne morem verjeti, da so takšne stvari dovoljene in sprejemljive ter da za to ni sankcij. Vse to dovolj pove o sodniški organizaciji.To ni vprašanje zame. Svoje delo opravljam profesionalno in se nanj zelo dobro pripravim. Velikokrat slišim s strani klubskih funkcionarjev, da sodnikom moje razlage niso všeč in da sem nekompetenten. Govorijo, da nisem zraven in ne vem, za kaj se gre. A to, kar jaz vem, sami ne bodo nikoli. Izkušenj in znanja ti nihče ne more vzeti.Večkrat sem že dejal, da pri vsaki situaciji, ki jo komentiram, ne presojam sam. Imam svoje mnenje, a o tem povprašam tudi eminentne sodnike, ki so bili mednarodno zelo uveljavljeni. Kar povem, ni samo moje mnenje, ampak tudi mnenje zelo, zelo uglednih sodnikov.Povprašajte klube in boste dobili odgovor. Klub sicer vedno gleda nase, a še nisem slišal, da bi kateri dejal, da so zmagali zaradi sodnika, temveč le izgubili. Nisem na strani klubov, zelo dobro poznam eno in drugo stran.Predvsem pogrešam jasnost, transparentnost in odgovornost. Za dobre stvari moraš biti nagrajen, za slabe pa ne nujno kaznovan, temveč, da se napake zavedaš. Zdaj imamo na eni strani nekoga, ki se postavlja s pozicije moči in se kljub napakam skuša izgovarjati na moj račun.Dejanja so jasna, a tudi novinarji znate napihniti stvari in jih narediti senzacionalne. Če pogledamo spletno stran časnika Ekipe, je ta kot revija Lady in ne športni časopis. Gre za “trič trač” rubriko, ki je na spletu v posmeh sami Ekipi. Dejansko je to slovenski The Sun in ne Ekipa. Vselej povem, kaj si mislim in stvari ne zavijam v celofan, da so videti lepše. Šport športnikom, trače pa množici, ki uživa v tem," je povedal Skomina.Nič, Vlado Šajn je le še eden izmed "biserov" za veliko število državljanov tako imenovanega nogometnega poslovnega omrežja.Foto: E-boniteteFoto: E-boniteteFoto: E-boniteteLuka Perš
Teme
Darko Horvat Milan Kučan Aktiva holdings Vrtnarija Lada factor banka

Prijatelji

NAJBOLJ OBISKANO

Dosje: Darko Horvat