Tokrat si lahko preberete intervju z intelektualcem in članom Evropske akademije znanosti in umetnosti dr. Boštjanom Markom Turkom. Predstavlja svojo najnovejšo knjigo Vojna za mir. Cena knjige je 37 evrov plus poštnina. Lahko jo naročite na elektronskem naslovu vojnazamir2023@gmail.com ali na telefonski številki 041 565 410.
1. Spoštovani dr. Boštjan Marko Turk, ali se lahko na kratko predstavite?
dr. Boštjan Marko Turk: Sem profesor za francosko in frankofonske književnosti na Univerzi v Ljubljani. Doktoriral sem na univerzi Paris - Sorbona. Bil sem ustanovni član Mladih krščanskih demokratov ( podmladek Krščanskih demokratov) pred padcem Berlinskega zidu, v času osamosvojitve pa njihov mednarodni tajnik in podpredsednik. Med leti 1994 in 1997 sem bil predsednik Slovenskih kršanskih demokratov za Ljubljano. Kasneje sem bil aktivno dejaven v Zboru za republiko. Predaval sem na tujih univerzah, tudi na Sorboni. Pišem za domače in tuje medije. Svoja stališča nadalje pojasnjujem v televizijskih soočenjih oz. komentarjih, doma ( Faktor, Nova24tv, Ura moči na Planet TV) in v tujini, predvsem na Hrvaškem. Na slovenski televiziji Exodus sodelujem pri pripravi in izvedbi intervjujev s pomembnimi francoskimi intelektualci. Februarja leta 2020 sem postal član Evropske akademije znanosti in umetnosti v Salzburgu. Tam sem bil maja 2021 izvoljen za prodekana njenega prvega razreda, Humanistike. Napisal sem šest knjig v slovenščini: Bergsonizem na slovenskem, Nitasti jezik, Razdalje do sveta, Dvanajstero zidov, Kota 101 ter Vojna za mir eno v francoščini, o velikem pesniku Paulu Claudelu.
2. Nedavno ste izdali knjigo Vojna za mir, ki ste jo pripravljali kar nekaj let. Imela je veliko medijsko odmevnost- predstavitve na televizijah, internetnih portalih in radijih. Lahko nekaj poveste o njej?
dr. Boštjan Marko Turk: Knjiga Vojna za mir je knjiga o Sloveniji in knjiga o Evropi. Vprašanje, ki si ga zastavlja, je zakaj so stvari v tridesetih letih od demokratizacije v Sloveniji krenile takšno pot. Knjiga je torej priročnik za razumevanje časa v katerem smo. Prinaša odgovor na to, zakaj do vojne v Ukrajini prišlo. Ta odgovor vidi v šibkosti Zahoda, v šibkosti ki se je začela z največjo civilizacijsko spremembo sodobnosti, to je z letom 1968. Tedanja revolucija v Parizu in drugod po Evropi je pomenila spremembo v družbeni in predvsem v vrednosti sestavi starega sveta. Ker sta bili Slovenija in Jugoslavija tedaj del vzhodnega bloka se to tedaj pri nas ni neposredno odrazilo.
3. V knjigi zajamete na široko. Ukvarjate se z analizo tega, zakaj so stvari danes v Evropi in Zahodu takšne kot so. V tej zvezi lahko beremo kritiko marksizma in freudizma, dveh najbolj promoviranih ideologij. Tega drugje ne moremo najti. Kako to komentirate?
dr. Boštjan Marko Turk: Res je, Vojna za mir prinaša tudi analizo dveh najbolj pogubnih ideologij, ki so prizadele zahodni svet tj. marksizma in Freudovih teorij. Kar se prvega tiče ugotavlja, da je marksizem prepleten z množico protislovij, ki presenečajo še toliko bolj po tem, da je v dvajsetem stoletju zaradi prav te ideologije prišlo do najbolj množičnih zločinov nad človeštvom. Kar se Freuda tiče pa knjiga ugotavlja, da so njegove "teorije" prispevale k demontaži največjega kar je premogel zahodni človek tj. njegove individualnosti. Tega, kar smo. Danes v Evropi in v Sloveniji živimo v času, ki najbolj zavrača svobodo in na slednji utemeljeno človekovo posamičnost. Čas, ki ga živimo je čas splošne in vse kakršne degradacije vrednot, to pa pomeni uničenje temeljev na katerih slonita tako Slovenija kot Evropa.
4. V knjigi ste kritični do Angele Merkel, ki ji sicer priznavate močno gospodarsko uspešnost. Visoko pa postavljate njenega predhodnika, Helmuta Kohla. Zakaj?
dr. Boštjan Marko Turk: Imate prav: knjiga kot kritično dobo izpostavlja obdobje Angele Merkel v katerem je prišlo do bistvene spremembe v vrednostnem sistemu zahodnjaka oziroma Evropejca. V tem smislu izpostavlja razliko med njo in med njenim predhodnikom kanclerjem Helmutom Kohlom. Dejstvo, ki ga vsak vidi je naslednje: v času ko je vladal Helmut Kohl so se dogajala velike spremembe znotraj Evrope, vključujoč Slovenijo. Tedaj smo dobili lastno državnost in vse vrednote, ki so z njo povezane.
5. Velik poudarek v knjigi velja misli ustanovnih očetov, h kateri bi se morali po vašem mnenju pogosto vračati. Kako to pojasnjujete? Opirate se tudi na primerjeva z Jugoslavijo, konec osemdesetih let. Zakaj?
dr. Boštjan Marko Turk: Evropa je bila zgrajena na načelu, da so njeni ustanovni očetje (Schuman, Adenauer) zastopali obči interes. To pomeni interes skupnosti oziroma držav. Danes Bruselj ta interes zastopa v zelo dvomljivi meri, če lahko to tako imenujemo. Vse se je očitno prelilo v nekakšno meglo v kateri se več ne ve, kdo pije in kdo plača. Knjiga v svojih obširnih segmentih prinaša analizo razpada nekdanje Jugoslavije. V tem seveda ne ponuja nobene obvezujoče analogije za razumevanje tega kaj čaka Evropo, postavlja pa zelo nujno vprašanje kaj je pred nami. Besedilo nedvomno dokazuje, da je Putinova politika identična politiki Slobodana Miloševića, ki se je končala kot se je končala. Mnenje knjige seveda je, da tako Evropa kot Slovenija potrebujeta zelo radikalne spremembe v naslovu izvršne oblasti.
6. Kaj svetujete ob koncu te predstavitve?
dr. Boštjan Marko Turk: Optimizem in to, da državljani Slovenije in Evrope vzamemo stvari v svoje roke. Kot uvodno vajo v tej smeri svetujem udeležbo na shodih, vsakega prvega v mesecu, na Trgu republike v Ljubljani. Sam sem njihov reden gost.
Ob koncu navajam dva zaključna odstavka iz knjige. Govorita sama zase. Tako:
" Preteklost, sedanjost in prihodnost. Krog je na tej točki sklenjen. Pot je končana, a potovanje se pravzaprav šele pričenja. V jedrnem delu knjige smo zapisali: "Vzroki temeljnih problemov, ki jih razdeljuje knjiga, so tako več ali manj na dlani. A na Evropi in Sloveniji je, da jih zavrneta: nihče ne bo tega storil zanju in v njenem imenu. Ta knjiga je zato posvečena njima: izhaja iz spoznanja, da se bodo časi nekdanje moči na kontinent in v domovino vrnili, ko jim bodo prenehali na vse načine zapirati vrata". A Evropa ( in Slovenija) so njeni državljani: Vojna za mir predpostavlja poziv vsakemu od njih, da se zave, kaj se dogaja, in se temu v imenu prihodnosti, ki se vsak dan bolj razpira, upre. Da krene na odlučujočo pot.
Ta pot ne bo potekala v samoti. Že se sliši mogočen, kljubovalen korak, ki doni po Slovenii in Evropi. To je korak tisočih, velike, žive sile, ki se z naraščajočim pogumom upira terorju skritih elit. Nepregledna, danes nič več skrita množica, se napravlja, da poseže v dogajanje. Njen mogočni odmev naj zajame, usvoji in dvigne visoko slehernega državljana nekoč najmočnejše celine sveta."
Hvala, spoštovani dr. Boštjan Marko Turk.
Z gostom se je pogovarjal Luka Perš, urednik in novinar Prava.si.
Cena knjige je 37 evrov plus poštnina. Lahko jo naročite na elektronskem naslovu vojnazamir2023@gmail.com ali na telefonski številki 041 565 410.
Komentarji (1)
Feb 28, 2023
4
Čestitam za dober intervju in širjenje tistih, ki spremljajo PRAVA.SI le tako naprej.