Afera Fabjan se najverjetneje ne bi zgodila, če bi slovenski mediji prejeti material o dogajanju v Judo zvezi Slovenije obravnavali z večjo mero kritične distance. A verjetno tudi zaradi bližajočih se olimpijskih iger tega ni storil nihče. Šele po njihovem zaključku je časnik Delo objavil intervju z generalnim sekretarjem JZS, Aljažem Sedejem. Sledilo je večmesečno izmenjevanje mnenj med Sedejem in dolgoletnim športnim delavcem v slovenskem judu, dr. Koljo Heričem, predvsem v časnikih Delo in Ekipa. Po poročanju virov pa je 21. aprila 2025 na vse ključne akterje JZS prispela kazenska ovadba, v kateri ovaditelj problematizira obstoj klubov, v katerih kot ključni akterji nastopajo Sašo Šindič, predsednik JZS Bogdan Gabrovec in Sašo Jereb, zaposlen na JZS ter partner novinarke Dnevnika Tine Jereb, ki je v javnost lansirala afero Fabjan. Viri ob tem opozarjajo na izrazito povečanje koncentracije moči Damjana Dragana – Buyota, člana izvršnega odbora JZS, nekdanjega policista, ustanovitelja in člana sveta največje vladne stranke Gibanje Svoboda ter partnerja poslanke GS Lene Grgurevič. Po navedbah virov se je nekaj posameznikov morda res znašlo v tako imenovani bazi »Datastat – JK Bežigrad«, ki jo obvladuje Sašo Šindič, po pomoti ali brez njihove vednosti, a viri menijo, da so bila njihova imena vključena z jasnim namenom. V zadnjih treh letih so izbruhnili trije hujši spori med taborom JK Bežigrad in posamezniki blizu Šindiča na eni strani ter celjskim klubom Sankaku in ljudmi blizu trenerja Marjana Fabjana na drugi strani. Gre za boj za prevlado, koncentracijo moči, domnevno ustanavljanje slamnatih judo klubov ter uporabo IT-naprav podjetja Datastat (v solastništvu Saše Šindiča) za domnevno prirejanje žrebov na tekmovanjih. Ob koncu članka si lahko preberete pismo insajderja podprto z dokumentacijo o domnevno spornem tekmovanju na državnem prvenstvu v judu v Lendavi v letu 2024 in domnevna prijava enega izmed članov JZS proti klubom, ki jih opravljajo Sašo Šindič, Bogdan Gabrovec, Sašo Jereb in Mitja Jenuš. Prijava so vsi člani JZS videli 21.4.2025. Slaba dva meseca se pojavi afera Fabjan. Še vedno mislite, da je lansiranje afere naključje?
Zdi se, da smo z objavo zadnjega prispevka znova sprožili burne odzive, tokrat s strani ljudi, ki jih velja jemati resno. Prispevek z naslovom Ali se je "razvpita hobotnica operativcev in akterjev Saša Šindiča" odločila, da dokončno obračuna z delom Marjana Fabjana? je namreč zadel v živo.
Foto: Prava.si
V dneh po objavi sem se sicer posvetil pripravam na praznovanje desete obletnice Mladinskega društva Černelavci, a dogajanja v svetu juda so tekla dalje in se dodatno zapletla. Pa še mobitel se mi je pokvaril, zato tudi nisem bil dosegljiv.
Novinarka Dnevnika Tina Jereb. (Foto: Posnetek zaslona-Dnevnik)
Na objavo so se odzvali novi insajderji, ki potrjujejo, da je zgodba še bolj kompleksna. Priznana pravna strokovnjakinja dr. Verica Trstenjak je v kolumni na Siolu izpostavila Fabjana, a jo je z javnim pismom ovrgel dr. Kolja Herič, dolgoletni poznavalec in delavec v slovenskem judu. Nedavno se je z javnim pismom oglasil tudi sam Marjan Fabjan.
Njihove izjave potrjujejo informacije, ki so jih naši viri posredovali že pred poletnimi olimpijskimi igrami in po objavi prej omenjenega članka. Ti podatki razkrivajo ostre konflikte med vsaj dvema ali celo več tabori znotraj Judo zveze Slovenije (JZS).
Sašo Jereb, mož Tine Jereb, sedaj s funkcijo na JZS po besedah Marjana Fabjana. (Foto: Posnetek zaslona- Judo zveza Slovenija)
Vodstvo JZS, zlasti predsednik Bogdan Gabrovec in generalni sekretar Aljaž Sedej, se v javnosti predstavljata kot nevtralna opazovalca. A zbrani podatki in opozorila, ki smo jih prejeli že v letu 2024, nakazujejo, da je tudi "afera Fabjan" močno povezana z notranjimi dogajanji v JZS, ki imajo korenine v letu 2023. V ozadju se omenjajo tudi politični vplivi, povezani s kandidiranjem Fabjanove nekdanje varovanke, olimpijske prvakinje Urške Žolnir Jugovar, na listi Povežimo Slovenijo leta 2022. Leta 2023 se je potegovala za mesto generalne sekretarke JZS, a jo je premagal Aljaž Sedej.
Sedanji generalni sekretar JZS Aljaž Sedej. (Foto: Posnetek zaslona- Judo zveza Slovenije)
V preteklosti so mediji, kot sta Delo in Ekipa, poročali o javnem konfliktu med Koljo Heričem in Aljažem Sedejem. Glavna tema spora je bilo število domnevno fiktivnih klubov in delovanje določenih posameznikov znotraj zveze. V zadnjih javnih pismih Fabjana in Heriča se vse bolj izrisuje podoba skupine posameznikov, ki naj bi z medijsko diskreditacijo poskušali omadeževati dolgoletno uspešno delo trenerja Fabjana.
Eden izmed virov je posredoval tudi uradno prijavo, naslovljeno na JZS, v kateri se izpostavlja delovanje ŠD Proton Polje 4 Prevalje, katerega predsednik naj bi bil nekdanji predsednik OKS Bogdan Gabrovec. Klub naj bi imel samo enega člana — Gabrovčevega sina, kar naj bi bilo tudi vse, kar klub prispeva v okviru zveze. Vprašanja o legitimnosti takšnega kluba in vlogi predsednika JZS so upravičena in zahtevajo resen razmislek.
Foto: Posnetek zaslona- Bralec Prava.si
Med odprtimi vprašanji ostaja tudi vloga podjetja Datastat, ki ga vodi Saša Šindič, in ki je v preteklosti izvajalo elektronsko vodenje tekmovanj za IJF. Kritiki opozarjajo, da naj bi nekateri posamezniki v navezi s tem podjetjem zlorabljali programski sistem za ugoden žreb svojih tekmovalcev.
Foto: Bralec Prava.si
Primerjave z verjetnostjo, kot da bi nekdo štirikrat zapored zadel glavni dobitek na lotu, dodatno vzbujajo pozornost. Vse te trditve bi morale biti predmet neodvisne in strokovne preiskave, tudi na mednarodni ravni, saj bi se v primeru potrditve lahko razkril eden najresnejših športnih škandalov v zadnjem desetletju.
Glede na razpoložljive informacije je spor med trenutnim vodstvom JZS in taborom, ki podpira Marjana Fabjana, eskaliral že leta 2023, vzroke pa lahko najdemo že v spremembi vodstva, ko je Lovrenc Galuf nasledil Bogdana Gabrovca. Gabrovec pa po mnenju nekaterih velja za dolgoletnega zaveznika Saša Šindiča, Janeza Sodržnika in Mitje Jenuša.
Foto: Bralec Prava.si
Politični vpliv znotraj JZS
Zdi se, da se vpliv določenih političnih krogov v zadnjih letih seli tudi na športna področja. Nekdanji policist Damjan Dragman, član sveta stranke Gibanje Svoboda in partner poslanke Lene Grgurevič, naj bi po mnenju virov igral pomembno vlogo v strukturah JZS. Njegov vpliv naj bi bil ključen tudi pri sponzorstvu Luko Koper, ki je postala glavni pokrovitelj JZS.
Damjan Dragman, vidni član vladajoče stranke Gibanje Svoboda. (Foto: Posnetek zaslona- Požareport)
Prisotni so tudi sumi zlorabe glasovalnih pravic preko t. i. slamnate klubov. Po navedbah virov naj bi Mitja Jenuš zastopal kar 28 društev, med katerimi naj bi mnogi obstajali zgolj formalno, brez aktivnih članov ali dejavnosti. Pojavljajo se tudi informacije o tem, da naj bi se glasovi usklajevali in uporabljali za nadzor nad odločanjem v JZS.
Mitja Jenuš. (Foto: Posnetek zaslona-Youtube)
Fabjan v svojem javnem pismu opozarja, da so mu bila odvzeta sredstva in funkcije, klub pa naj bi bil sistematično marginaliziran. Ob tem izpostavlja, da so dodeljena sredstva pogojena z udeležbo na pripravah, ki po njegovem strokovnem mnenju niso primerne.
V uredništvo smo prejeli tudi zapisnik o registraciji Judo kluba Medvode, katerega zakonitost delovanja je bila pod drobnogledom. V njem pa ima glavno vlogo Sašo Jereb, mož novinarke Dnevnika Tine Jereb, ki je vrgla afero Fabjan v javnost.
Po dokumentih je bil klub registriran šele februarja 2024, bančni račun pa odprt marca, kljub temu pa naj bi že prej trdil, da v njem deluje določen trener. Zato nas ne čudi, da je prav Jerebova sprožila afero Fabjan. Želeli bi poudariti, da za vsako javno sofinanciranje velja zahteva po transparentnem poslovanju in ustrezni dokumentaciji.
Domnevno sporno delovanje JK Medvode pod vodstvom Sašo Jereba. (Foto: Bralec Prava.si)
Omenja se tudi domnevni vpliv posameznikov iz kroga Saša Šindiča in Janeza Sodržnika na prihajajoče volitve v Olimpijskem komiteju Slovenije. V tem kontekstu se izpostavljajo poskusi vplivanja na volitve predsednikov drugih zveze, kot sta Strelska zveza in OKS.
Po nekaterih informacijah naj bi zadnje volitve za predsednika JZS prinesle presenečenje, saj se je številnim zdelo, da bo zmagal Peter Sevnik. A zmaga Bogdana Gabrovca naj bi bila mogoča tudi zaradi glasov novo ustanovljenih klubov, registriranih med letoma 2022 in 2024, ki naj bi bili registrirani na domačem naslovu Mitje Jenuša. Prisotnost mednarodnih opazovalcev na volitvah bi gotovo prispevala k večji transparentnosti. Vendar začuda jih ni bilo, kar je presenetilo marsikaterega starejšega udeleženca volilnih skupščin JZS.
Foto: Prava.siUn
Sklep: Šport ali politični poligon?
Zdi se, da se Judo zveza Slovenije vse bolj oddaljuje od svojega osnovnega poslanstva in se sprevrača v prostor, kjer se križajo politični, osebni in gospodarski interesi. Primer Marjana Fabjana ni osamljen incident, ampak simptom globlje sistemske krize.
Naše uredništvo bo nadaljevalo s preverjanjem informacij in razkrivanjem morebitnih nepravilnosti, saj verjamemo, da si slovenski šport zasluži več. Predvsem pa si zasluži poštenost, preglednost in integriteto.
Pismo insajderja in dokumentacija, ki naj bi dokazovala navedbe insajderja v pismu, ki razkriva veliko nepravilnosti mnogih sedanjih akterjih na Judo zvezi Slovenija:
Besedilo insajderja o enem izmed dogajanj na tekmovanju v judu v letu 2024 in dokumentacija, ki naj bi domnevno dokazovala navedbe insajderja v besedilu. (Foto: Bralec Prava.si)
Foto: Bralec Prava.si
Pismo znanega delavca Judo zvezi Sloveniji z dne 21. april 2025:
Besedilo insajderja, ki razkriva problematiko tako imenovanih slamnatih klubov v Judo zvezi Sloveniji. Ob tem omenja Sašo Šindiča, Bogdana Gabrovca in Sašo Jereba. (Foto: Bralec Prava.si)
Luka Perš