Dominantni mediji v lasti tranzicijskih tajkunov že dober mesec dni slovensko javnost obremenjujejo z "afero fotke." Preko spletnega portala Necenzurirano in informativne oddaje 24ur zvečer hočejo slovensko javnost prepričati, da je sedanji predsednik vlade Janez Janša "politični boter" t.i. zdravstveno dobaviteljske hobotnice v Sloveniji. Zato smo se obrnili na gospoda Miloša Čiriča, enega najbolj znanih in izkušenih slovenskih lobistov, tranutno pa vodje strokovne skupine na ministrstvu za gospodarstvo, razvoj in tehnologijo za gospodarjenje z industrijsko konopljo.
V Sloveniji se velikokrat problematizirajo različne fotografije, ki se pojavijo v slovenskih medijih. Zadnji takšni kolateralni žrtvi sta bila koordinator Levice Luka Mesec in sedanji predsednik vlade Janez Janša.
Žal noben medij ni pojasnil ozadje najnovejše afere, kaj je dejanski vzrok. Zato smo na #Prava kontaktirali enega najbolj znanih slovenskih lobistov in sodelavca na Ministrstvu za gospodarstvo, Miloša Čiriča.
O ozadju slik Janeza Janše v družbi dveh slovenskih poslovnežev, Andrejem Marčičem in Božom Dimnikom meni, da najverjetneje ni naključje, da so se pojavile zgolj fotografije z aktualnim predsednikom vlade. V primeru Marčiča nam zapiše, da so objavili le sliko z Janšo, ne pa tudi vseh ostalih vplivnežev, ki jih je gostil Marčič. Le ti so po besedah Čirića skoraj gotovo sestavni del Marčičeve zbirke.
Boljši poznavalci slovenske in politične scene vedo povedati, da sta Marčič in Dimnik vpivna predstavnika tranzicijskega omrežja. Prav v tej aferi je zelo zanimivo, da so dominatni mediji v lasti istega omrežja pripravljeni žrtvovati dva pomembna člena le zato, da bi politično uničili Janezo Janše.
Tudi Čirič meni, da sta oba gospoda zgolj kolateralna škoda v političnem boju. "Ker dobro poznam gospoda Dimnika, lahko rečem, da gre za človeka, ki ima izjemno široko paleto prijateljev in znancev, na kateri smo Slovenci dejansko bolj zadaj po poslovni in politični pomembnosti," zaupa Čirič.
Zakaj na podlagi fotografij gradimo konstrukte?
V svetovni in slovenski javnosti se je pojavilo mnogo fotografij, na katerih smo lahko videli vplivne ljudi iz politike in gospodarstva. Vendar izkušeni dolgoletni lobist meni, da je to popolnoma običajno.
Prav v zadnjih aferah s slikami Luke Mesca in Janeza Jaše ljudje informacije ne obravnavajo ločeno in nepristransko, "ampak v kontekstu nečesa."
Človeški možgani so genetsko programirani tako, da nagonsko iščejo nevarnosti in temu dajejo prednost
Miloš Čirič nam postreže z še eno zanimivo informacijo, o katerih ne boste slišali v osrednjih medijih:
"Ob tem so človeški možgani genetsko programirani tako, da nagonsko iščejo nevarnosti in temu dajejo absolutno prednost. Gre za "refleks", ki nam je, zgodovinsko gledano, ohranjal možnosti preživetja in ki še vedno deluje enako tudi v situacijah, ko tega ni več. In ker možgani "sovražijo" pomanjkanje informacij, avtomatsko skonstruirajo razlago, ki se jim zdi najbolj verjetna. Tudi v tem primeru so bile reakcije popolnoma skladne z njihovim mislenim okvirjem."
Kaj meni znani slovenski lobist o fotografijah Luke Mesca z Binetom Kordežem?
Vprašali smo ga tudi o aferi "fotke" v kateri sta se znašla koordinator Levice Luka Mesec in predsednik vlade Janez Janša. Sedanji sodelavec na ministrstvu za gospodarstvo meni, da je razlika le v tem, kakšen je miselni okvir komentarjev.
Izpostavi primer fotografije, kjer sta se pojavila Luka Mesec in v preteklosti obsojeni poslovnež Bine Kordež (svojo krivdo je Kordež priznal sam op.avtorja). Čirič osebno zelo ceni Bineta Kordeža, kot Boža Dimnika, slabše pa pozna Marčiča in ne bo podajal o njem mnenja.
Predstavi nam primer Bineta Kordeža. Za njega prav Kordež predstavlja vzorčni primer dvojne morala, "saj drugače gledamo na druge kot nase. Bine Kordež je svojo napako plačal."
Zato ni nobenega pametnega razloga, da mu ne bi sedaj dovolili delati brez teh očitkov in je to tudi krščansko in liberalno dejanje, meni Čirič.
Zakaj mislimo, da nam vsaka taka slika že zbuja sum korupcije in političnega kriminala?
V pogovoru med običajnimi državljani in na slovenski medijski sceni se na podlagi takšnih fotografij ustvarja konstrukte, da je vse skoruptirano in zrežirano.
A izkušeni lobist meni, da ljudje ne ločijo med grajenjem odnosov in lobiranjem za neko zadevo.
"Te slike so zgolj dokaz tega, da so se družili, kar spada v domeno grajenja odnosov. Vse ostalo so, vsaj zaenkrat, konstrukti, zgrajeni na indicih in miselnem okvirju posameznega komentatorja," nam ob koncu zaupa Miloš Čirič.
Luka Perš