Spletni portal Necenzurirano je v teh dneh udaril z bizarno afero radarji, v katero je vpletel Darka Njavra, Lea Oblaka in pet slovenskih občin. V aferi so se najbolj znesli nad občino Grosuplje. A se je hitro izakazalo, da gre za še eno izmišljeno afero. Še več, Odlazkova raziskovalna trojka ni vedela niti tega, da je v resnici lastnik Intersofta prav Martin Odlazek!!!, ne pa Leon Oblak. V članku pa bomo tudi grafično predstavili, zakaj je razpis občine Grosuplje veliko cenejši od naročila Ministrstva za notranje zadeve. S tem postavljamo zapis Odlazkove raziskovalne trojke še enkrat na laž, saj so trdili je razpis občine Grosuplje eden najdražjih.
Za bralce našega portala in vse ostale, kateri slepo verjamejo lažem trojice portala Necenzurirano, smo preverili navedbo, katero bi seveda morali preveriti novinarji necenzurirano, če bi želeli biti objektivni. Preverili smo “najtežjo” obtožbo v prispevku o “prirejenem razpisu” in o oškodovanju proračuna.
Spodaj navedeni dokazi pa kažejo na to, da je bil razpis več kot očitno transparenten in s tem padejo vse očitane obtožbe, celo nasprotno, dokazano je, da niso resnične.
Preberi tudi:Darko Njavro odgovarja sestrskim medijem po laži, Necenzurirano in Svet24
Za osnovo in primerjavo so naši strokovnjaki za varnost vzeli javni razpis MNZ leta 2020: www.enarocanje.si/ Obrazci/?id_obrazec=345687 in razpis objavljen na Občini Grosuplje leta 2021/ www.grosuplje.si/objava/ 366011 . Razpisa sta izredno podobna, drznili bi si celo reči, da so na Občini Grosuplje kopirali razpis MNZ za potrebe policije.
Podrobnejši pregled razpisov pa pokaže in dokaže popolno nasprotje očitanega na portalu necenzurirano. Razpis Občine Grosuplje je veliko bolj “odprt” kakor je bil npr. razpis MNZ. S tem pa se je že v prvi fazi izključilo favoriziranega ponudnika. Bomo pa z veseljem za #Prava raziskali, kdo so vladarji postavljanja radarjev v Sloveniji.
Zato, ker za posel v petih občinah in v občini Grosuplje ni bil do tedaj izbran priviligirani izvajalec, se je v Odlazkovih glasilih usolo po Njavrotu, ki je bil v celotnem projektu le podizvajalec podizvajalca izvajalca. Na koncu se še izkaže, da je zaradi sposobnosti Njavrota zaslužil prav Martin Odlazek, lastnik podjetja Intersoft, kar pa Njavro sploh ni vedel. Sedaj si lahko ogledate nekaj razlik, ki jih je vseboval razpis ministrstva za notranje zadeve iz leta 2020 in razpis občine Grosuplje iz leta 2021.
Razpis za radarje pri MInistrstvo za notranje zadeve. (Foto: E-naročanje)
Razpis za radarje na občini Grosuplje. (Foto: Občina Grosuplje)
Bistvena razlika obeh razpisov je, da je razpis občine Grosuplje manj zbirokratiziran in v razpisu ne forsira vloge točno enega ponudnika, kar pa za razpis MNZ ne moremo reči. Pogljemo nekaj razlik, pri tem so nam pomagali naši varnostni strokovnjaki.
PRIMER 1
Zahteva policije (Sklop 1) - dopplerski merilnik (na ta način so izločeni laserski merilniki znamk GATSO, VITRONIC …)
Zahtevano merilno območje hitrosti 30 km/h do 240 km/h. Nenavadno, da je bila omejena najvišja hitrost. Razumljivo bi bilo, da bi bilo napisano minimalno do 240 km/h. Hitrosti prek 240 km/h ta sistem enostavno ne more izmeriti, trdijo naši strokovnjaki in dodajo, "in glih ti "divjaki" na avtocestah so rizični povzročitelji nesreč."
Potem: "...upravljanje in nastavljanje osnovnih funkcij preko priročnega upravljalnika ali zaslona…” Prav na ta način so izločeni vsi ponudniki, opozarjajo naši strokovnjaki in ob tem dodajajo, da upravljanje lahko izvajajo preko računalnika, tablice, telefona ali oddaljenega dostopa.
Pomembna informacija je, da razpis tega v občini Grosuplje ni omejeval!
PRIMER 2
Sledečo ugotovitev naših strokovnjakov se nanaša še na nekaj drugih podrobnosti. Kljub izrecni zahtevi v razpisu MNZ , “…tako, da svetloba ni vidna s človeškim očesom…” to ni bil izločilni faktor. Vsi nabavljeni radarji imajo bliskavico z vidno svetlobo. Ta zahteva bi sicer morala izločiti enega od ponudnikov, a je ponudnik čez navadno bliskavico namestil rdeč filter (in ne IR svetlobe). Zato vozniki opazijo, ko jih “radar” slika saj vidijo rdečo bliskavico.
Razpis na občini Grosuplje tega NI omejeval.
V razpisu občine Grosuplje piše, da svetloba ne sme biti vidna s človeškim očesom, kar pogosto opazijo udeleženci prometa. (Foto:Razpis občine Grosuplje)
PRIMER 3
Strokovnjaki so opazili še eno razliko, ki je v preteklosti favorizirala enega ponudnika na razpisu MNZ. Zahteva o hitrosti zabeleženih kršitev je zastarela, sodobni radarji ponujajo 60 ali več prekrškov na minuto. 30 prekrškov je bila očitna zahteva, ki je enemu od ponudnikov omogočila oddajo ponudbe. Saj njihov sistem glede na tehnične podatke ne zmore več kakor en prekršek na dve sekundi zaradi polnjenja bliskavice. Zamislite si, kaj to pomeni v urbanih naseljih, kjer npr. radar ulovi enega kršitelja, najmanj dva pa se izogneta nekaznovano ob istem prekršku.
Razpis na občini Grosuplje tega NI omejeval.
Še en pomemben podatek, kjer občina Grosuplje ni favoriziralo določenega podjetja kot je bilo v preteklostih na razpisih MNZ.
PRIMER 4
V sledeči primerjavi so ugotovili še eno malenkost. "Pogoj za “digitalni sistem za slikovno dokumentiranje (zahteva ) "digitalno barvno kamero z ločljivostjo najmanj 10Mpix”.
Popolnoma nepotrebna zahteva. V samem razpisu je zahtveno “najmanj dve razločni fotografiji”. Različni ponudniki lahko to dosežejo na različne načine.
Razpis na občini Grosuplje tega NI omejeval.
Očitno so pripravljalci razpisa na Občini Grosuplje za osnovo uporabili razpis MNZ, le da so navedli manj omejitev. Še eni dobesedni zahtevi smo priča iz spodnjih dveh fotografij:
- razpis MNZ
-Razpis občine Grosuplje
Razpis za radarje občina Grosuplje. (Foto: Občina Grosuplje)
Necenzurirano, zakaj ste to zamolčali? Sedaj si kriv, če poznaš Janšo!?
V članku na Necenzuriranem so tudi zapisali, da ni bilo javne razprave in je bil zato ponudnik prej znan. A smo prejeli elektronsko sporočilo, kjer so jasno postavljena vprašanja ponudnika za radarje kot strokovni odgovor občine. Zato gre za še eno laž Odlazkove raziskovalne trojke o umetnih aferah Janše in njegovih prijateljev (non paper, afera Dimnik, radar, vojaška oklepna vozila). Gre za afere, ki izgledajo bombastične, a imajo toliko lukenj, da padejo v vodo že za nekaj ur. Glavno je, da jih slovenski državljan Kane propagira malo na Reporterju, malo na Sveru24, potem spet na Necunzirano ter svojih radijskih postajah.
Prav afera radar je dokaz, kako nizko so se spustiti nekateri novinarji v dominantnih medijih, ker bi radi oblatili ideološko drugače mislečega. Še več, Odlazkova trojka je v aferi potunkala nič krivo Odlazkovo podjetje Intersoft, ki je prejel glavnino denarja kot izbrani ponudnik na javnem razpisu. Odlazek je kot vse kaže naredil zakonito, a je bilo krivo v celotnem procesu le to, da je v njem sodeloval Darko Njavro, nekdanji pripadnik brigade Moris in ter dolgoletni znanec predsednika vlade Janeza Janše.
Aja, pa še na občino Grosuplje ne smete pozabiti. Buckoti.
Luka Perš