Marko Pogorevc velja za enega najbolj vplivnih igralcev tranzcijskega omrežja. Sedaj je spet odlično izkoristil dano politično situacijo in preko naivne Nove Slovenije in njihovega generalnega sekretarja stranke Roberta Ilca veselo nastavlja sebi zveste kadre (nekdanja generalna sekretarka v Drnovškovi vladi Nevenka Črešnar Pergar) v različna državna podjetja in institucije. Z evropsko poslanko in nekdanjo predsednico stranke Ljudmile Novak korak za korakom zbližuje morebitna bodoča "politična zaljubljenca" NSi in Socialne demokrate, ponosne naslednike Komunistične partije Slovenije. To se je opazilo večkrat, ko sta v oddaji 24ur zvečer skupaj nastopila oba prvaka obeh strank, Matej Tonin in Tanja Fajon. Sedanji obrambni minister v trenutni vladi pa je tudi povedal, da je stranka Nsi pripravljena iti na volitve po koncu predsedovanja Svetu Evropske Unije in potrjenima proračunoma v Državnem zboru.
Revija Demokracija je objavila članek z naslovom Marko Pogorevc: Stric iz ozadja. V preteklosti je avtor tega članka vlogo Marka Pogorevca že opisal v članku Ali bo tranzicijski rak uničil sedanjo vlado.
Slovenska javnost se ga še spominja kot generalnega direktorja slovenske policije. Od zapustitve mesta generalnega direktorja se je prvo zaposlil v letu 2004 na Mobitel. Kot pišejo v Demokraciji, je Pogorevc kljub obljubam, da bo takratnega direktorja Mobitela Antona Majzlja rešil pred razrešitvijo. To se ni zgodilo, ker je bi bil Majzelj soočen s obtožbami s strani Pogorevca v aferi s podjetjem Bados Consultingom.
Pogorevc je na Mobitelu in kasneje na Telekomu bil vse od leta 2004 pa do letos svetovalec uprave za varnost in nadzor. S to pozicijo pa je lahko z lahkoto prišel do ključnih informacij, s katerimi je operiral v ozadju in postajal vedno bolj pomemben igralec tranzicijskega omrežja.
V Demokraciji še navajajo, da se ga je prijel sloves dobro obveščenega in koristnega, da zna pridobiti ključne informacije na policiji in tožilstvu, predvsem na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU), in vplivati na postopke. S položaja pri Telekomu je odšel letos junija in se upokojil, star vsega 57 let.
Pogorevc skrbi, da preko Nove Slovenije do donosnih gradbenih poslov prihajata Stojan Petrič in Janez Škrabec
Pogorevc pa je po pisanju zgoraj omenjenega medija dobil zelo lepo odpravnino po zaslugi varovanke Damira Črnčeca, nekdanje članice uprave Telekoma Vide Žurga. Je pa uspelo Pogorevcu spet podtakniti še en kader Novi Sloveniji, ko se jim je po zaslugi Pogorevca pridružil Tomaž Jontes. Enako je na DARS spravil Tineta Svoljšaka.
Ključna gospodarska igralca Pogorevca sta dolgoletni direktor podjetja Riko Janez Škrabec in Stojan Petrič, ki obvladuje lastniško hobotnico idrijskega Kolektorja. Oba sta v zadnjem desetletju postala osrednja gradbinca v Sloveniji, saj skoraj noben večji državni posel ne gre brez Petriča in Škrabca. Dolgoletna vplivna tranzicijska igralca pa sta v času sedanje vlade našla zatočišče prav pri Novi Sloveniji. Naj vas nič ne čudi, če v časniku Delo vidite prijazne novice do Nove Slovenije, infrastrukturni minister dr. Jernej Vrtovec pa je gradnjo drugega tira zaupal Petričevemu Kolektorju. Že dlje časa pa je tudi znana močna povezanost med Ljudmilo Novak in Janezem Škrabcem.
Solastnik Rika pa v zadnjem desetletju služi na desetine milijonov evrov v Lukašenkovi Belorusiji. Poleg Škrabca in Petriča je Pogorevc je oz. bil v zelo dobrih odnostih z odvetnikom Stojanom Zdolškom, predsednikom uprave Zavarovalnice Triglav Andrejem Slaparjem (le ta je med drugim zaposlil Pogorevčevega sina), nekdanjim dolgoletnim predsednikom uprave Gorenja Franjo Bobinacom in z nekdanjim predsednikom uprave Telekoma Rudolfom Skobetom.
Marko Pogorevcu velja za ključnega igralca in enega najbolj vplivnih igralcev tranzicijskega omrežja v Sloveniji. Je Pogorevc resnično vzel osebni računalnik umrlega župnika Jožeta Černeta?
Še posebej je potrebno izpostaviti Boruta Jamnika. V Demokraciji pišejo, da je Jamnik kader Gregorja Golobiča, sam Pogorevc pa je za Jamnika večkrat dejal, da bi moral sedanji predsednik uprave Modre zavarovalnice postati predsednik vlade.
Golobič in Pogorevc veljata za dva obraza istega tranzicijskega omrežja. Če Golobič pripada trdemu jedru političnih in gospodarskih posameznikov še iz nekdanjega režima, je Pogorevc zelo povezan s vplivnimi predstavniki RKC, predvsem vatikanskim kardinalom Francom Rodetom.
V članku izpostavi zanimiv zapis iz časnika Finance v letu 2011. Le ti so navajali, da je v času skrivnostne smrti ljubljanskega župnika Jožeta Černeta bil prav Pogorevc prvi v njegovi pisarni v fari sv. Petra in je po pričevanju tamkašnjih prebivalcev vzel pokojnikov računalnik. Pokojni župnik naj bi se po pisanju tednika Demokracija in govoricah, ki so krožile naokrog, bil tudi član ljubljanskega homoseksualnega kluba, zapletel še s trgovini z mamili. Umrli župnik naj ne bi umrl nenaravne smrti. Enako se že dlje časa govori, da je tudi Pogorevc vpliven član LGBT lobija v Slovenije, enega finančno najmočnejših igralcev v Sloveniji.
Z donosnimi svetovalnami pogodbami prišel do luksuznih nepremičnin
Marko Pogorevc pa se je poleg svoje nekdanje dolgoletne službe na Telekomu podal tudi v svet samostojnih podjetnikov. Je lastnik podjetja Atlantik Group d.o.o. in Fronteks d.o.o. Z družbo Atlantik Group je v letih 2019 imel 870.792,86 evrov realizacije in čisti dobiček v višini 187.808,86 evrov.
V letu 2020 pa je imel 1.133.491,25 evrov prometa in čisti dobiček v višini 249.450,99 evrov. Kot pišejo v Demokraciji, je od ustanovitve podjetja v letu 2011 do 2020 čisti dobiček povečal za več kot 300 odstotkov! Leta 2011 je imelo čistega dobička osrednje Pogorevčevo podjetje le 74.747 evrov.
Dobro leto kasneje, v letu 2012 je podjetje Atlantik Group ustanovilo še podjetja Fronteks d.o.o. Tako je v letu 2019 operiral v tem podjetju z 1.184.075,88 evrov in s čistim dobičkom v višini 168.601,72 evrov. V letu 2020 je imelo podjetje 1.515.607,99 evrov sredstev in čisti dobiček v višini 282.697,13 evrov.
Obe svoji svetovalni podjetji pa je Pogorevc izkoristil za nakup nepremičnin. V Demokraciji so glede njegovih nepremičnin zapisali sledeče:
A to je bil le začetek. Podatki kažejo, da so na elitni lokaciji v Izoli, na Tomažičevi 4A v Izoli, registrirani luksuzni apartmaji in stanovanja, lastnikov pa je več. Iz zemljiške knjige je razvidno, da so lastniki predvsem različna podjetja, nekatera tudi enoosebna. Eno stanovanje v na tem naslovu, v stavbi 2188, k. o. 2626 Izola, je v lasti podjetja Atlantik Group, to pa je v lasti Marka Pogorevca.
Iz istih poslovnih baz, povezanih z e-zemljiško knjigo, je razvidno, da je Pogorevc prek svojih podjetij lastnik nepremičnin tudi na Ulici Milana Majcna 18 v Ljubljani (konkretno v stavbi 1939, k. o. 1740 Spodnja Šiška). Stanovanje na tem naslovu je veliko 206 kvadratnih metrov in v evidencah Geodetske upra-ve RS ocenjeno na 414.497 evrov.
Isti medij tudi navaja, da je hotel Pogorevc v preteklosti prodati stanovanje na Ulica Milana Majcna za 580 tisoč evrov, a po uradnih podatkih mu tega še ni uspelo. Svoje poslovne partnerje pa zelo rad sprejema prav v svojem stanovanju v Izoli.
Se je pa zapletel tudi v manjšo afero zaradi nakupa stanovanja ob parku Tivoli. Stanovanje v treh etažah je leta 2006 za 355 tisoč evrov kupil od Vegrada. Leta 2009 mu je razvpita Hilda Tovšak zaradi napak pri gradnji stanovanja priznala popust v višini 127 tisoč evrov. Vendar je stečajna upraviteljica Vegrada Alenka Grill vložila proti Pogorevcu odškodninsko tožbo. Spor se je zgladil leta 2015, ko je Pogorevc vrnil del denarja.
Ali bo Marko Pogorevcu uspelo preko Nove Slovenije spodnesti sedanjo vlado in jo pripeljati v levičarski četvorček KUL?
Ob koncu še zapišemo, da se že nekaj časa opaža močan vpliv Pogorevca na Novo Slovenijo, v kateri, kot vse kaže, že imajo načrt kako po sledečih parlamentarnih volitvah. Tranzicijska levica se zelo dobro zaveda, da v morebitni levi KUL vladi bodo imeli največ težavo s stranko Levica. Le ti so sposobni hitro zapustiti vlado in spet igrati vlogo nadkoalicijske stranke.
A vse kaže je tranzicijsko omrežje poskrbelo, da kot prvi rezervni igralec za vstop v levo vlado čaka prav Nova Slovenija, v sedanji vladi najbolj prestreljena z nekaterimi spornimi tranzicijskimi kadri.
Prav Marko Pogorevc, večni "deček", igra eno izmed najbolj pomembnih vlog. Vse to le za svojo lastno finančno korist.
Luka Perš