Tri največje balkanske kriminalne tolpe so v zadnjem letu izgubile 38 ton kokaina. Kakšna je vloga Slovenije?
Kriminalni črnogorski združbi Kavački, Škarljarski klan ter Balkanski klan si bodo letošnje in lansko leto zapomnili po velikih izgubah pošiljk kokaina, ki so jim ga zasegli organi pregona po Evropi.
Preberi tudi: VIDEO: Mafijski kadri "velikega gobarja" iz Gozd Martuljka, Staneta Dolanca harajo po Balkanu!
Kot razkriva Blic, so ameriške oblasti v Phiadelphiji zasegle ladjo MSG Gajan leta 2019, kjer se je nahajalo 20 tisoč kilogramov kokaina!!! Šlo je za eno večjih zaseženih pošiljk na območju vzhodne obale Združenih držav Amerike. Ameriške oblasti so aretirale osem državljanov Črne gore, ki sedaj že služijo kazen v ameriških zaporih. Med osumljenci se je znašel tudi Radivoje Zvicer, vodja črnogorske kriminalne združbe Kavačkega klana. Prav letos so odmevale aretacije članov te kriminalne združbe. Pričelo se je z aretacijo sedaj zloglasnega kriminalnega kanibala Veljka Belivuka.
Vse kaže, da je drugi del nekdanjega kotoranskega klana (zaradi izgubljene pošiljke v Španiji leta 2014 sta nastala Škaljarski in Kavački Klan) bil zelo vpleten v letošnjo zajeto pošiljko kokaina v črnogorskem Baru. V hangarju podjetnika Budimira Krstovića oz. Buda Banane (gre za največjega trgovca z bananami v Črni gori) so črnogorske oblasti zasegle 1400 kilogramov kokaina. Poleg njega je bila aretirana Krstovićeva hčerka, 27-letna Marina Krstović. Buda Banana pa je tudi stric Igora Krstovića, nekdanjega vplivnega člana kotorskega, sedaj škaljerskega klana. Ne smete pozabiti, da se je ladja, ki je pripeljala pošiljko kokaina vračala iz Luke Koper.
V zadnjih uspešnih akcijah je sodelovala tudi slovenska policija. Večina akcij je potekala pod vodstvom ameriške DEA in Europola. V njej pa so poleg slovenske sodelovale še srbska, črnogorska, hrvaška, španska, belgijska, nemška in nizozemska policiija. Vse kaže, da so zadnje večje zasežene pošiljke kokaina na območju Balkana in v drugih delih Evrope bile posledice teh mednarodnih policijskih akcij.
Ali je v trgovino z drogo vpleten kralj banan, poslovnež Izet Rastoder? Sam je večkrat zanikal in izrazil, da je le žrtev kriminalnih tolp!
Slovenska policija je že leta 2019 delila informacijo, da je zasežen kokain v Atlantskem oceanu na jandrnici Seascope v lastništvu člana kavačkega klana. Predajo so hoteli izvesti v luki Porto, a jih je prehitela policija in zaplenila tovor.
Letos junija so poročali o zaseženi pošiljki kokaina na Malti, ki je bil skrit v škatlah z južnim sadjem, namenjen Sloveniji. Kot piše Blic, bi jim naj eden izmed tovorov padel v morje. Pošiljka je bila vredna vsaj 100 milijonov evrov. Pošiljka je bila skrita v kontejnerju z bananami, velikim štirideset kvadratnih metrov. V slovenski javnosti se je v tej zbvezi pojavilo ime tretjega največjega trgovca z južnim sadnjem v Evropi, Izeta Rastoderja, a je ta hitro zanikal vsa namigovanja. Nekaj dni kasneje je bila v Kopru zasežena še 740 kilogramov težka pošiljka heroina!
Prav Rastoderjevo ime se je že večkrat indično pojavljajo v trgovini s preprodajo kokaina skritega v škatle z južnim sadjem (tudi v njegovih Derby škatlah so odkrili - dokumentarec na National Geographic), a organi pregona tudi do sedaj še niso dokazali, da v tem sodeluje.
Sam Rastoder pa je večkrat izrazil, da je žrtev kriminalnih tolp, ki mu hočejo uničiti biznis. A najbolj čudno je izjava Izeta Rastoderja iz leta 2011 za Dnevnik, ko je povedal, da njegovo robo vedno pregledajo njegovi agenti. Zato je toliko bolj čudno, če ob pregledu škatel ne opazijo, da se v njih skriva morebitni kokain ali katera koli druga prepovedana droga. A vlogo Rastoderja bomo še veliko bolj podrobno predstavili v prihodnje, ko bomo predstavili njegovo poslovno pot.
Od leta 2017 do sedaj je balkanski klan izgubil 17 ton prepovedanih drog. Zasegli dve veliki pošiljki kokaina iz kolumbijskega Medelina, skritega med škatlami banan!
V tretji odmevni akciji Major so razbili delovanja Balkanskega klana. V njem so glavno vlogo igrali člani kavačkega klana. Aretirali so 23 oseb, ki so delovale v tem mafijskem klanu. Od leta 2016 so jim organi pregona po svetu zasegli vsaj 17 ton prepovedanih drog. V prvi pošiljski so zajeli 928 kilogramov kokaina iz Ekvadorja. Leta 2017 so zaplenili 5300 kilogramov kokaina iz kolumbijskega Medelina, skritega v škatlah z bananami. Zasegli so jo v belgijskem Antwerpnu. Istega leta so v Peruju zasegli 2045 kilograma kokaina, skritega v konzervah s šparglji. Pošiljka je bila namenjena za nizozemsko tržišče. Zaradi neuspešne akcije so poskusili še enkrat. Tako so pošiljko 5883 kilograma kokaina skritega spet med pošiljko banan iz kolumbijskega Medelina, ustavili v luki Algeciras v Španiji.
Ali knjiga Rada Pezdirja Vzporedni mehanizem globoke države razkriva modus operandi tajne ekonomije s preprodajo drog? To potrjujeta Anastazije Martinčič in Milan Dumanović o Dolančevih udbaških agentih, ki delujejo še danes!
Tudi Slovenija je močno vpeta v delovanje balkanskih kriminalnih organizacij. To vam lepo razkriva najnovejša knjiga Rada Pezdirja z naslovom Vzporedni mehanizem globoke države. O črni vzporedni ekonomiji, močno povezani s trgovino z drogo, je že pred leti v intervjuju z novinarko Petro Janšo opisal Anastazije Martinčić. Le ta je povedal, da je Stane Dolanc izšolal mnogo kadrov Udbe, ki so trenirali borilne veščine ali boks. Na tak način so rekrutirali tudi njega in ga vpeljali v svet trgovine s prepovedanimi drogami. Enako kot Martinčić je za enega od srbskih medijev dejal nekdanji pripadnik BIA Milan Dumanović.
Pred meseci so v Sloveniji tudi razbili del verige, ki je bil povezana s kavačkim klanom. Ne smete pozabiti, da je hrvaški raziskovalni novinar Domagoj Margetić ob primeru Cvijan izjavil, da je balkansko kriminalno omrežje od pričetka 90.ih pa do danes preko avstrijskega poslovneža Martina Schlaffa opralo 150 milijard evrov. Večino tega denarja pa se preko arabskih držav (predvsem Katar in Združeni arabski emirati) porablja predvsem za drage nepremičninske projekte na Balkanu. Ali vam je jasno, zakaj imate v Ljubljani gradbene luknje v Stožicah, v Belleveuju, v Šiški, v Barju, v Viču itn...? Komu koristi, da ima raje luknjo kot bi imel namen postaviti stavbo?
Luka Perš