Hrvaški medij 24sata je razkril, da je pri gradnji objektov za svetovno prvenstvo v Katarju umrlo 6500 delavcev. V preteklosti je že več mednarodnih organizacijah, tudi Amnesty International, opozarjalo na zlorabe delavcev in nehumane človeške razmere, v katerih so delovali. Kdaj bo za vse to odgovarjal mastermind SP v Katarju 2022 lastnik PSG in odlični prijatelj Aleksandra Čeferina, Katarec Nasser Al-Khelaifi. Le ta je po neuspnešnem puču dvanajstih evropskih klubov ustanovitev Superlige postal predsednik evropskih nogometnih klubov na UEFI in zaseda enega najvplivnejših položajev v tej organizaciji v Švici.
Nogometno svetovno prvenstvo v Katarju naslednje leto že dlje časa buri duhove. V preteklosti je prav zaradi odkrite korupcijske afere najvišjih predstavnikov FIFE zapustiti svoj položaj predsednika dolgoletni tvorec svetovnega nogometa Sepp Blatter.
Enako se je moral posloviti tudi predhodnik Aleksandra Čeferina na mestu predsednika UEFA, Francoz Michel Platini. Ne glede na hude očitke se je osrednji organizator SP Katar 22, Katarec Nasser Al-Khelaifi rešil vseh obtožb, da je bil vpleten v korupcijski škandal. Vendar obstaja še bolj tragična plat dogajanja v Katarju.
Umrlo najmanj 6500 delavcev!!! Zakaj nihče ne odgovarja?
Veliko bolj je tragična druga plat zgodbe, ki se je zgodila v Katarju. Že na SP v Rusiji leta 2018 se je poročalo, da so ruske oblasti veliko delavcev suženjsko izkoriščali, a je zgodba Katarja mnogo hujša in nečloveška.
Dejansko se je v Katarju izvajal večmilijardni suženjski projekt arabske globalistične elite!
Na zlorabo delavcev so že dlje časa opozarjalo več svetovnih medijev. Mi vam bomo v nadaljevanju predstavili nekaj dejstev iz poročila Amnesty International (AI) iz leta 2016, kjer so natačno zabeležili modus operandi mučenja in izkoriščanja večinoma migrantskih delavcev iz revnejših azijskih republik.
Generalni sekretar AI Salil Shetty je med drugim zapisal:
"Zloraba migrantskih delavcev predstavlja madež na vesti svetovnega nogometa. Tako za igralce kot oboževalce nogometa predstavlja stadion svetovnega prvenstva mesto sanj. Za nekatere delavce, s katerimi smo govorili, pa je kot živa nočna mora. Kljub petim letom obljub je zvezi FIFA skoraj popolnoma spodletelo preprečiti, da svetovnega prvenstva ne bi postavili na zlorabah človekovih pravic."
Poročilo temelji na intervjujih s 132 migrantskimi delavci v gradbeništvu, ki so obnavljali stadion Khalifa. Gre za stadion, ki naj bi bil kot prvi dokončan za turnir in naj bi gostil polfinale svetovnega prvenstva leta 2022.
Predstavniki Amnesty International so govorili še z 99 migranti, ki urejajo zelene površine okrog športnega kompleksa Aspire, kjer so v zimi 2016 trenirali klubi Bayern München, Everton in Paris Saint-Germain.
Prav vsak vrtnar in gradbeni delavec, s katerim so govorili v Amnesty International, je povedal za tako ali drugačno zlorabo, med njimi:
- neustrezni in prenatrpani prostori nastanitve,
- plačevanje visokih pristojbin (med 500 in 4.300 dolarji) posrednikom v njihovi matični državi, da so lahko dobili službo v Katarju,
- zavajanje o plačilu ali tipu dela (vsi, razen zgolj šestih moških, so imeli nižjo plačo, kot jim je bila obljubljena ob prihodu, nekateri celo za polovico nižjo),
- neizplačevanje plač po več mesecev, kar ustvarja velike finančne in čustvene pritiske na delavce, ki so že tako obremenjeni z velikimi dolgovi,
- delodajalci jim niso dali dovoljenj za prebivanje ali pa teh niso podaljšali, zaradi česar so bili v nevarnosti pridržanja in deportacije, ker naj bi bili »pobegli« delavci,
- delodajalci so jim zaplenili potne liste in jim niso izdali izhodnih dovoljenj, tako da niso mogli zapustiti države,
- grožnje, ker so se pritoževali zaradi svojih pogojev.
To je le nekaj dejstev s katerimi se je morala suženjska delovna sila soočiti v vseh teh letih gradnje suženjskega večmilijardnega projekta. Od vseh tegob, zlorab do množičnih smrti je samo en korak.
Kaj so povedali AI delavci iz Bangladeša, Indije in Nepala
Delavci, pretežno iz Bangladeša, Indije in Nepala, so z Amnesty International v Katarju govorili med februarjem in majem 2015. Raziskovalci Amnesty International so ob vrnitvi v državo februarja 2016 ugotovili, da so bili nekateri delavci premeščeni v boljše nastanitvene pogoje in da so jim podjetja vrnila potne liste, kar je bil odziv na odkritja Amnesty International, a druge zlorabe niso bile naslovljene.
"Številni migrantski delavci, ki zadolženi živijo v neustreznih kampih v puščavi in dobivajo zgolj skromno plačo, predstavljajo oster kontrast najboljšim nogometašem, ki bodo igrali na stadionu. Vse, kar si delavci želijo, je spoštovanje njihovih pravic: da bodo pravočasno prejeli plačilo, da bodo lahko zapustili državo, če bodo morali, in da se jih obravnava z dostojanstvom in spoštovanjem," je dejal Salil Shetty
Katarske oblasti so si pilatovsko umile roke in šele po množičnem pritisku mednarodne skupnosti pričele sprejemati "strožje ukrepe" za izvajalce
Katarske oblasti, vključno z Nasser Al-Khelaifi, vse to dopuščale tako dolgo, dokler niso svetovni mediji pričeli zaradi odkritja AI o tem množično poročati.
Ne pozabite, da je Al-Khelaifi zelo dober prijatelj Aleksandra Čeferina. Al-Khelaifi pa je bil tudi glavni financer džamije v Ljubljani. Požareport pa je že pred časom poročal, da so se v Ljubljani na tajnem sestanku sestali ljubljanski župan Zoran Janković. Aleksander Čeferin in Al-Khelaifi.
Kot je poročal Žurnal24, pa so katarske oblasti zatrdile, da so se razmere za delavce po objavi poročila AI s sprejetimi reformami močno izboljšale. Med drugim so za tujo delovno silo močno omilili tudi pravila odhoda iz države. Napredek je Katarju potrdila tudi Organizacija za delo pri Združenih narodih (ILO) je še poročal omenjeni slovenski medij.
Združeni narodi, 6500 mrtvih delavcev pri gradnji objektov za SP 2022 v Katarju res pomeni izboljšanje razmer?
Združene narode ob tem sprašujemo, ali je 6500 mrtvih delavcev dejansko res pomeni izboljšanje delovnih pogojev. Nič, še enkrat se je dokazalo da globalne organizacije ob morebitnih visokih finančnih prejemkih sumljivega kapitala hitro obrnejo ploščo.
Mogoče pa bo Aleksander kaj o tem povedal v sledečem intervjuju s svojim "best frendom" iz novinarskih vrst, Urošem Slakom. Bomo videli, je reklo 6500 mrtvih delavskih duš iz Katarja.
Luka Perš