Slovenski tranzicijski mediji imajo tokrat odprti dve zanimivi fronti. Eno predstavlja dolgoletni predsednik uprave GEN-I Robert Golob, ki mu je potekel mandat. "Javni mediji" se v zadnjih dneh ukvarjajo predvsem z "bildanjem energetskega wunderkinda", nekdanjega predsednika uprave GEN-I Roberta Goloba. A se ne zavedajo, da bodo številke te zapletene poslovne-energetske hobotnice kmalu predstavile bolečo resnico o Golobu in njegovi "genijalni" druščini. Drugo fronto so ta teden odprli z odstopom ravnatelja ljubljasnke Drame SNG Igorja Samoborja.
V dominantnih tranzicijskih medijih se je do sedaj predstavljala le ena plat medalje o odstopu ravnatelja Drame Igorja Samoborja. "Razredni sovražnik" je predaval pravljico o tem, kako "zlobno" kulturno ministrstvo nima posluha za prenovo Drame. Med drugim pa je tudi dejal, da kulturno ministrstvo ni odobrilo finančnih sredstev pri sanaciji zadnjih poplav v prostorih Drame. Težava se je pojavila, da je po besedah odstopljenega dolgoletnega ravnatelja osrednje slovenske gledališke institucije trenutni minister za kulturo dr. Vasko Simoniti prekinil financiranje projekta prenove Drame.
"In to financiranje je minister Simoniti po Samoborjevih navedbah prekinil, čeprav so bile vse zaveze in postavke na strani gledališča izpolnjene. "Vsi sodelujoči od takrat delujejo pro bono, ker se zavedajo, da odlašanje prenove zgradbe lahko predstavlja tudi prekinitev delovanja SNG Drama kot gledališča. Minister je hkrati brez posveta s stroko posegel v projekt in med drugim zahteval, da se iz projekta izključi tri leta pred tem kupljene prostore Nemške hiše. V želji po nadaljevanju postopkov smo z ekipo sodelavcev na vse te samovoljne intervencije pristajali. Kljub zahtevani prilagoditvi projekta zelene luči za nadaljevanje projektiranja nismo dobili. Dobili nismo niti dovoljenja za oddajo vloge za gradbeno dovoljenje. Gradbeno dovoljenje pa je prvi pogoj za pripravo dokumentacije, ki je podlaga za vse nadaljnje postopke in tudi za izračun dejanske vrednosti investicije," je za RTV Slovenija izjavil Samobor.
Večino javnih navedb Samobora je Simoniti brez težav demantiral v oddaji Odmevi na RTV Slovenija. Odstopljeni ravnatelj Drame je povedal, da kulturno ministrstvo ni namenilo finančnih sredstev za sanacijo poplav v Drami. Simoniti je to demantiral in povedal, da so namenili za sanacijo škode zaradi poplav 300 tisoč evrov. Enako je dejal, da so v letošnjem letu povišali sredstva Drami iz osmih na devet milijonov evrov.
Kulturni minister Vasko Simoniti razkril modus operandi "kulturne mafije" v Sloveniji! Pri prenovi Drame so slovenske davkoplačevalce hoteli opehariti vsaj za 23 milijonov evrov! Prvotni plan prenove Drame bi stal 75 milijonov evrov!
Kulturni minister Simoniti je v današnjem gostovanju v Odmevih razkril kruto resnico. Dejstva, ki jih je navedel v svojem nastopu drugače enostavno ne moremo poimenovati, da gre pri projektu prenove Drame za "kulturni mafijski posel" na račun slovenskih davkoplačevalcev.
Prav prenova Drame kaže, kako "kulturna mafija" ureja posle po svoje. V oddaji Odmevi je Simoniti povedal, da je prvotni plan prenove osrednjega slovenenskega nacionalnega gledališča stal 75 milijonov evrov.
Kot kaže so ugotovili, da s to številko pretiravajo, so ceno investicije "znižali" na 43 milijonov evrov. Tako so leta 2019 v času kulturnega ministra Toneta Peršaka podpisali triletno financiranje pogodbe projektiranja projekta prenove Drame. Izbrani so bili arhitekturni biro Bevk in Perović. Isti biro je tudi odgovoren za projektiranje projekta NUK 2. Prav ta biro je postavil ceno investicije za prenovo Drame na 43 milijonov evrov!
V oddaji Odmevi je kulturni minister Vasko Simoniti povedal:
"Se pa pri tem projektu, ki je zelo velik in zelo zahteven, postavljajo nekatera vprašanja, ki si jih je zastavil minister, ko se je srečal z vsebino, pa tudi moji sodelavci. Glede na to bi bilo dobro, če bi na začetku seznanili ljudi, koliko je vreden ta projekt. Najprej je bilo rečeno, da je vreden okoli 60 ali 62 milijonov evrov, vendar niso povedali, da je to brez DDV-ja, kar potem nanese 75 milijonov evrov. Nato se je zmanjšal na 45 milijonov evrov, znova brez DDV-ja, kar na koncu nanese 58 milijonov evrov. To so izredno velike številke, ki zahtevajo natančne odgovore tistega, ki to financira, to je država, za katero pa je seveda odgovoren minister," je pojasnil Simoniti slovenski javnosti.
V nadaljevanju razloži vse pomisleke, ki se spremljajo omenjeni projekt. Pojasnil je, da ministrstvo ni prekinilo financiranje, a le želi, da se projekt prenove SNG Drama vodi transparentno in z jasno podobo.
"Razredni sovražnik" dobro ve, zakaj je v ponedeljek ponudil odstop z mesta ravnatelja Drame. Nekdanji dolgoletni direktor Drame Igor Samobor je med drugim povedal, da so bili rezultati revizije znani že v mesecu septembru. A je Simonti razkril še eno manipulacijo Samobora. Odgovorni na ministrstvu za kulturo so revizijo prejeli šele osemnajstega novembra 2018.
"Zanimivo je, da je gospod Samobor zadržal zase, kaj pomeni ta velika investicija. Zaradi tega je vzbudila določene pomisleke in vprašanja tudi pri ministru, ki je odgovoren za to. Gre za to, da ta hiša nima razrešenih več stvari. Ene so v povezavi s parcelami, ki niso jasne. Druge so s soglasjem stanovalcev, ki ga nimajo. Tretjič, ta investicija bi šla globoko v zemljo in bi spodjedala tudi Dramo ter nasproti stoječo izjemno pomembno hišo. Glede na tako investicijo, ki bi globoko spodjedala hišo, bi seveda lahko prišlo v bližnjih hišah do kakih razpok. Minister je zato prosil, da bi dobil jasna in nedvoumna pojasnila in garancije, na podlagi katerih bi lahko nadaljevali in tudi bomo nadaljevali pod pogoji, da bodo stvari jasne in transparentne, " razkrije v Odmevih resorni minister za kulturo dr. Vasko Simoniti.
V reviziji piše, da ni mogoče natančno določiti natančne cene, a so projektanti Bevk in Perović določili ceno 43 milijonov evrov. Sedanji minister za kulturo dr. Vasko Simoniti je izrazil zaskrbljenost, da "če se postavljalo take cene, da bi prišlo do bistveno večjih številk in do neznansko velike števila aneksov."
Z resornim ministrom za kulturo se strinja dolgoletni finačnik in bančnik France Arhar, predsednik sveta Drame. Le ta je nedvoumno povedal, da lahko samo čista in transparentna situacija pripelje do gradbenega dovoljenja za prenovo Drame.
Besedam ministra za kulturo Simonitija pa je pritrdil tudi notranji minister Aleš Hojs. Če kdo misli, da se Hojs ne spozna na številke se krepko moti. Sam je bil dolgoletni vodilni kader na področju investicj družbi DRI (mesto direktorja področja cest in razvojnih projektov op. a.) Vrednost teh projektov je bila 150 milijonov na letnih investicijskih vlaganj v infrastrukturne projeke. Zato zelo dobro pozna, v čigavem interesu delajo projektanti v posameznih projektih.
Tako je razkril na Twiterju:
Minister Simoniti z jasno besedo v @TVOdmevi razgalil arhitektonsko-gradbeni lobi,ki bi dramo obnavljal za 50mio EUR. Za ta denar v tujino dobijo12.000m2 nove najmodernejše opremljene bolnice.Pri nas,zaradi kartela gradbenih podjetij in sprege priviligiranih arhitektov,to ne gre
— Aleš Hojs (@aleshojs) November 24, 2021
Kje je hotela "kulturna mafija" okrasti slovenske državljane vsaj za 23 milijonov evrov!
Spoštovani slovenski davkoplačevalci, vprašate se lahko, kdo ima koga tu za idiota! Sedaj vam razkrijemo, kje je hotela "kulturna mafija" opehariti lastne državljane.
Na spletni strani Si21 je bila povzeta novica STA ob podpisu pogodbe za izvajalca projektiranja pri prenovi Drame. Ključno vlogo pri vse tem sumljivem projektu je odigral biro Bevk Perovič kot zmagovalec "mednarodnega" natečaja. Za projektiranje projekta so v času kulturnega ministra Antona Peršaka podpisali pogodbo težko tri milijone evrov. Do sedaj so strani Drame prejeli 1.457.377,22 EUR kažejo podatki v Eraru.
Kje je "kulturna mafija" hotela spet na lepe oči zaslužiti na račun slovenskih državljanov? Tako so v STA zapisali, da je bil izdelan Dokument identifikacije investicijskega projekta (DIIP), po katerem je investicija ocenjena na 43,8 milijonov evro.
Od tega za gradbeno-obrtniška in restavratorska dela je predvidenih 25,1 milijonov evrov, za tehnološko sodobno opremo odrov in stavbe, opremo prostorov in nadomestne objekte pa 18,7 milijona evrov.
Trikrat uganite, kje je hotela "kulturna mafija" ukrasti po zadnjih projekcijah vsaj 23 milijonov evrov. Gre za podoben modus operandi, kot se je zgodil v pirmeru zloglasne gradnje NNC Brdo. Celotna napihnjena investcija se spet izvaja na "umetno ustvarjenih cenah" betona, nas opozarjajo naši poznavalci na področju kulturnih investicij. Vsak, ki se spozna malo na investicije ve, da je številka za gradbena-obrtniška dela v višini 25,1 milijonov evrov umetno prenahipnjena za takšen projekt, kot je prenova Drame!
Zaposleni v Drami izobesli v znak protest proti Simonitiju napis SRAMOTA! SRAMOTA ste vi, ker podpirate krajo vsaj 23 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja!
"Kulturna mafija", ste pozabili, da je na kulturnem ministrtvu zaposlen med drugim nekdanji novinar Večera Miro Petek. Priporočamo vam, da si preberete nekaj njegovih preteklih odmevnih odkritih zgodb na področju gospodarskega kriminala. Toliko v vednost.
Zaposleni v Drami so v znak protesta nad odločitvijo ministrstva za kulturo pred vhodom Drame izobesili napis SRAMOTA. Žal ste sramota vi, ki podpirate "mafijsko kulturno" krajo vsaj v višini 23 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja! Prav sporni primer prenove Drame je šolski primer delovanja modus operandi kulturnega mehanizma globoke države!
Ste že pozabili na prenovo ljubljanske Opere pod vodstvom nekdanjega predsednika Državnega sveta Mitje Bervarja?
Katere manipulacije "razrednega sovražnika" je še razkril kulturni minister dr. Vasko Simoniti, pa si lahko ogledate TUKAJ.
Luka Perš
Komentarji (3)
Nov 25, 2021
0
MMC: "Se pa pri tem projektu, ki je zelo velik in zelo zahteven, postavljajo nekatera vprašanja, ki si jih je zastavil minister, ko se je srečal z vsebino, pa tudi moji sodelavci. Glede na to bi bilo dobro, če bi na začetku seznanili ljudi, koliko je vreden ta projekt. Najprej je bilo rečeno, da je vreden okoli 60 ali 62 milijonov evrov, vendar niso povedali, da je to brez DDV-ja, kar potem nanese 75 milijonov evrov. Nato se je zmanjšal na 45 milijonov evrov, znova brez DDV-ja, kar na koncu nanese 58 milijonov evrov. To so izredno velike številke, ki zahtevajo natančne odgovore tistega, ki to financira, to je država, za katero pa je seveda odgovoren minister."
Nov 25, 2021
1
Za primerjavo: Stadion Stožice je bil zgrajen za 43 mili.€ Minister ima prav. Tukaj se dogajajo čudne stvari a v državi korupcije čisto pošteni posli, saj ni nihče obsojen in kaznovan kot se spodob za ne spodobna početja (samosebi)!. (kakšno branjevko zaradi šopka peteršilja se sicer oglobi:) Iz 75 mili.€ predračuna so se zmenili za 41mil.€. No ja dobrovoljček minister je za začetek odobril 21milijonov €. Verjamem, da se bo z aneksi doseglo tistih skromnih 75 mil. € Le kaj je mogoče koristnega zgraditi za te denarje v tej SLO? Mogoče kar 2 drami a na drugi lokaciji To Dramo pa le obnoviti v sedanjih merah, posodobiti in brez prizidkov in poglobitve pod nivo Ljubljanice :-(
Nov 25, 2021
4
Sramotno početje!