Podpri delovanje neodvisnega raziskovalnega medija prava.si
Predsednik vlade Janez Janša se je danes v Lendavi srečal s predsednikom madžarske vlade Viktorjem Orbanom.
Janša: Glede uveljavljanja predkupne pravice do nakupa ob prodaji manjšinskega deleža Sava hotelov, ravnokar poteka dopisna seja vlade na podlagi predloga, da se dokapitalizira SDH za vsoto, ki SDH omogoča, da uveljavi predkupno pravico.
prava .
Slovenija

Ponedeljek, 21. Februar 2022 ob 16:56

Odpri galerijo

Novinarska konferenca obeh predsednikov vlad. | Avtor Kabinet predsednika vlade

Osrednji dogodek današnjega srečanja Janša Orban je bil podpis sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Vlado Madžarske o sodelovanju pri gospodarskem in družbenem razvoju narodnostno mešanega območja na obeh straneh slovensko-madžarske meje. Ob tej priložnosti sta tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije dr. Simona Kustec ter namestnik ministra za zunanje zadeve in trgovino Madžarske Levente Magyar podpisala program sodelovanja v izobraževanju, kulturi in znanosti med Vlado Republike Slovenije in Vlado Madžarske za obdobje 2022–2025.

				Delovni sestanek Janša Orban, foto KPV			Delovni sestanek Janša Orban, foto KPV
Predsednika vlad sta na delovnem srečanju, ki je potekalo pred podpisno slovesnostjo, spregovorila o stanju dvostranskih odnosov. Med državama poteka intenziven dialog na vseh ravneh, ki se je posebej odrazil v srečanju vladnih ekip 15. septembra 2021 v Celju, prav tako pa se krepi tudi gospodarsko sodelovanje, saj Madžarska zaseda sedmo mesto med zunanjetrgovinskimi partnerji Republike Slovenije. V pogovorih je bila posebna pozornost namenjena spodbujanju gospodarskega in družbenega razvoja narodnostno mešanih območij na obeh straneh meje.


Republika Slovenija od leta 2017 izvaja razvojne programe na območju, kjer živi madžarska narodna skupnost, Madžarska pa je leta 2020 začela z izvajanjem razvojnega programa na območju v Porabju, kjer živi slovenska narodna skupnost. Na podlagi podpisanega sporazuma bo oblikovan razvojni program, v katerem bodo zagotovljena dodatna finančna sredstva za obdobje 2022–2026, ki bodo omogočila odpravljanje zaostankov tako v gospodarskem razvoju kot pri zagotavljanju ustreznega okolja za delovanje manjšinskih medijev, kulturnih in izobraževalnih ustanov. Pri slednjem Vlada Republike Slovenije izpostavlja nujnost izboljšanja materialnih pogojev za delovanje slovenske narodne skupnosti v Porabju. Poseben poudarek bo namenjen mladim generacijam in zagotavljanju možnosti za ohranjanja jezika in kulture narodne skupnosti kot tudi poslovnih in zaposlitvenih priložnosti v domačem okolju.

				Srečanje obeh predsednikov vlad se je odvijalo v mestni hiši v Lendavi, župan Lendave Janez Magyar, Janez Janša in Viktor Orba, foto KPV			Srečanje obeh predsednikov vlad se je odvijalo v mestni hiši v Lendavi, župan Lendave Janez Magyar, Janez Janša in Viktor Orba, foto KPV
Predsednik vlade Janez Janša se je zjutraj v mestni hiši v Lendavi sprva srečal z lendavskim županom Janezom Magyarjem, s katerim sta spregovorila o nekaterih aktualnih temah. Po srečanju predsednikov vlad z delegacijama, ki je prav tako potekalo v mestni hiši občine Lendava, pa je je sledila podpisna slovesnost in novinarska konferenca obeh predsednikov vlad.
"Pred skoraj natančno tridesetimi leti, novembra leta 1992, sta Slovenija in Madžarska podpisali sporazum o zaščiti in sodelovanju pri razvoju manjšin na obeh straneh meje. To je bil prvi tak sporazum, ki ga je Slovenija podpisala s katero od sosednjih držav in  danes po skoraj tridesetih letih izražam veliko zadovoljstvo in veselje, da smo lahko pravkar podpisali sporazum, ki nadgrajuje tistega, izpred 30 let in vse ostale dogovore, ki so bili doseženi v tem času, z dokumentom, ki je zelo konkreten in na podlagi katerega bo v naslednjih petih letih investirano za razvoj manjšin na obeh straneh meje po 5 milijonov evrov na osnovi programov, ki bodo predstavljeni, kar bo bistveno pomagalo pri gospodarskem in socialnem razvoju manjšin in njihovih organizacij tako v Prekmurju kot tudi v Porabju," je uvodoma poudaril predsednik vlade Janez Janša. Ob tem se je zahvalil vsem, ki so na tem sporazumu vsebinsko delali in sporazum tudi uskladili.  "Da bomo šli v ta projekt  in sporazum smo se dogovorili na srečanju obeh vlad 15. 9. 2021 v Celju. Vesel sem tudi, da smo danes z madžarskim predsednikom vlade in kolegi iz vlade in drugimi sodelavci na obeh straneh ugotovili, da  je veliko tega, za kar smo se dogovorili takrat v Celju uresničeno in da smo naredili konkretne korake naprej tudi, ko gre za povezljivost energetskih sistemov obeh držav (daljnovod in plinska povezava op.a.), pri infrastrukturnih projektih in da se je v tem času okrepilo splošno gospodarsko in trgovinsko sodelovanje med državama," je povedal predsednik vlade.

				Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije dr. Simona Kustec ter namestnik ministra za zunanje zadeve in trgovino Madžarske Levente Magyar sta podpisala program sodelovanja v izobraževanju, kulturi in znanosti med Vlado Republike Slovenije in Vlado Madžarske za obdobje 2022–2025.			Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije dr. Simona Kustec ter namestnik ministra za zunanje zadeve in trgovino Madžarske Levente Magyar sta podpisala program sodelovanja v izobraževanju, kulturi in znanosti med Vlado Republike Slovenije in Vlado Madžarske za obdobje 2022–2025.
"Porast blagovne menjave med Slovenijo in Madžarsko v zadnjem letu, glede na prejšnje leto, je skoraj 20%, kar kaže na to, da so gospodarstveniki na obeh straneh meje odkrili potenciale, ki doslej niso bili izkoriščeni," je dejal premier in dodal, da so ti potenciali še bistveno večji in da jih bomo v prihodnosti z velikim veseljem nadgradili in izkoristili. "Madžarska je sedmi trgovinski partner Slovenije, gre za sosednjo državo, ki se razvija hitro, je zmagovalka okrevanja po pandemiji," je še dejal predsednik vlade Janez Janša in ob tem čestital madžarskemu premierju za več kot 7% gospodarsko rast v lanskem letu ter za okrepitev gospodarskega položaja Madžarske ter za izjemno uspešen spopad s posledicami epidemije. "Glede na vse to, lahko v prihodnosti gospodarsko in siceršnje sodelovanje okrepimo tako, da Madžarska ne bo samo sedmi zunanjetrgovinski partner Slovenije, ampak ker je sosednja država in ker so še posebej gospodarske vezi med sosedi dvojno koristne, da bomo napredovali s skupnimi napori, ki jih bomo vložili v to sodelovanje," je povedal premier Janša.
"Izjemno vesel sem podpisa sporazuma, ko gre za sodelovanje na področju šolstva, izobraževanja in kulture," je še poudaril slovenski premier. Po njegovih besedah nanjšini na obeh straneh predstavljata zelo pomemben most za to sodelovanje tudi širše in "tudi na tej osnovi bomo gradili v prihodnje.". "Pogovarjali smo se tudi o nekaterih medsebojnih podporah, ko gre za mednarodno vlogo obeh držav, in sicer za kandidature pri vodenju generalne skupščine Združenih narodov in kandidature Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta, pa tudi o izzivih, ki jih prinaša precej bolj nestabilno okolje v Evropi in Vzhodni soseščini, delno tudi na Balkanu, kot je bilo to septembra, ko smo se nazadnje pogovarjali o tej situaciji," je povedal premier.
"Izražamo upanje, da ne bo prišlo do nadaljnje eskalacije konfliktov v Ukrajini in na njenih  mejah, ker to na koncu ne bo dobro za nikogar in bomo vsi prizadeti, še posebej pa bo, vsaj v začetni fazi, trpelo gospodarstvo, in to ne samo neposredno vpletenih v konflikt, ampak tudi širše, še posebej v soseščini. Oboji sodimo v to regijo in dejansko naša skupna želja je, da do eskalacije ne pride, da se najde mirna rešitev in pozivamo vse, ki lahko k temu kakorkoli prispevajo, da  to tudi naredijo," je še poudaril predsednik vlade.
Zaključil je, da imamo aprila v obeh državah volitve. "A ob vsem tem ne smemo pozabiti na zadeve, ki presegajo dnevno politično dogajanje. Gospodarsko, kulturno in drugo sodelovanje med sosednjima prijateljskima državama je nekaj, kar presega predvolilni čas in se bo nadaljevalo ne glede na rezultate tega predvolilnega časa," je podčrtal predsednik vlade Janez Janša.
Predsednik vlade Janez Janša se je madžarskemu predsedniku vlade zahvalil tudi za izjemno dobro sodelovanje v lanskem letu, ko je Slovenija vodila Svet EU, Madžarska pa Višegrajsko četverico. "Eden prvih obiskov, ko je Madžarska prevzela predsedstvo, je bil v Sloveniji in zahvaljujem se za mnoge teme, ki smo jih uspešno usklajevali in za to, da smo zaprli številne dosjeje," je dejal premier in se zahvalil tudi poslancu madžarske narodne skupnosti Ferencu Horvathu, ki je bil idejni vodja za danes podpisani sporazum in za oblikovanje sklada.  "Podoben pristop in oblikovanje podobnega sklada dogovarjamo tudi z vlado Republike Italije, ko gre za podobno pomoč narodnostma oziroma manjšinama v obeh državah, torej to, kar smo naredili danes, je tudi dobra praksa za druge," je zaključil premier.

				Tiskovna konferenca obeh predsednikov vlad, Janše in Orbana, foto KPV			Tiskovna konferenca obeh predsednikov vlad, Janše in Orbana, foto KPV


Tudi madžarski predsednik vlade Viktor Orban je na novinarski konferenci izpostavil dobro in prijateljsko sodelovanje med obema država, pri čemer je dejal, da nas bo iskreno prijateljstvo in sodelovanje še naprej družilo. Spregovoril je tudi o nekaterih drugih aktualnih temah, med njimi o dogajanju na ukrajinsko-ruski meji, zadolženosti evropskih držav, gospodarskem preurejanju na škodo Zahoda in v korist Vzhoda. "Vse to bodo veliki izzivi in skupaj bomo lažje našli odgovore, kot pa, če bo odgovore iskala  vsaka država zase," je dejal madžarski premier.  Viktor Orban je izpostavil tudi vlogo slovenskega predsednika vlade v času osamosvajana, ter dodal da so v njunih skupnih pogovorih vedno prisotna strateška vprašanja.
V nadaljevanju sta predsednika vlad odgovarjala na novinarska vprašanja."Mislim, da na problem gledamo podobno in če se spomnim razprav Evropskega sveta poleg podražitve energentov, je del vzrokov tudi v preveč hitrem poskusu pri nekaterih korakih, ko gre za takoimenoavni zeleni prehod in tu bo Evropska unija morala najti ustrezno ravnotežje in v prihodnjih odločitvah, nekatere so bile že sprejete, zagotoviti, da zeleni prehod ne bo povzročal oziroma poglabljal energetske revščine in da zato ne bi vse ponovno padlo v vodo, tako kot je že enkrat," je predsednik vlade odgovoril na vprašanje madžarskega novinarja o dogajanjih na energetskih trgih. Spomnil je, da ko je Slovenija prvič vodila svet EU in takrat tudi Evropski svet v letu 2008 je bil zeleni prehod ena od prioritet in visoko na evropski agendi, a potem je prišla gospodarska in finančna kriza in za pet let te teme ni bilo na nobenem dnevnem redu  več. "Vesel sem, da je sedaj več treznosti v tem pristopu. Prva zelo pomembna odločitev je v tem pogledu delegiran akt Evropske komisije  o taksonomiji, kjer sta naravni plin in jedrska energija vključeni v zeleni prehod kot del rešitve, ker je popolnoma jasno, da brez jedrske energije teh podnebnih ciljev, ki so zastavljeni, ni mogoče doseči," je poudaril slovenski premier. "Konkretnih korakov, da se energetske revščina zmanjša, pa je v Sloveniji kar nekaj. Ravno danes poteka seja DZ, kjer se obravnava  zakon, s katerim močno razbremenjujemo porabnike električne energije in drugih energetskih virov, bodisi s subvencijami najranljivejšim porabnikom, bodisi z znižanjem nekaterih dajatev kot je omrežnina, zato da položnice ne bodo tako visoke, kot bi bile sicer, in bi ogrozile standard ljudi in poglobile energetsko revščino," je še povedal premier.  


Na novinarsko vprašanje glede situacije v lendavskih termah in tega, ali bi morala država uveljaviti predkupno pravico ter postati strateški lastnik v Savi, je premier dejal, da o Termah Lendava danes ni bilo govora.  "Ta turistični objekt je bil prodan v prejšnjem mandatu in to ne madžarski vladi, ampak privatnemu kupcu, ki verjetno ni nič vprašal madžarske vlade ne takrat in ne zdaj. "
"Kar se tiče uveljavljanja predkupne pravice do nakupa ob prodaji manjšinskega deleža Sava hotelov, ko tuj sklad prodaja ta delež nekemu drugemu skladu pa ravnokar poteka dopisna seja vlade na podlagi predloga, da se dokapitalizira SDH za vsoto, ki SDH omogoča, da uveljavi predkupno pravico. Mislim, da je zvečer tudi seja NS KADa, ker je to eden od subjektov, ki ima tudi pravico uveljavljanja predkupne pravice in upam, da bo tam sprejeta podobna odločitev," je povedal premier ob tem pa opozoril, da je v gradivu na dopisni seji vlade poleg predloga za dokapitalizacijo tudi obveza SDH, da če konsolidira lastništvo, opravi forenzično preiskavo poslovanja teh podjetij skupaj z odvisnimi družbami za preteklih 10 let. "Ni namen države, da postane največji hotelir, kot je to v svetu samo na Kubi, namen vlade je tako, kot je bil izražen tudi, ko smo sklepali koalicijsko pogodbo, in sicer, da se lastništvo konsolidira, koncentrira in potem poišče strateškega partnerja, ki bo v te turistične komplekse tudi vlagal;" je bil jasen slovenski premier. "Tu ne gre za problem nekaj 10 milijonov za manjšinski delež, gre za stotine milijonov, ki jih je treba vložiti, da bodo te turistične kapacitete služile svojemu namenu s konkurenčno ponudbo. Kar se sedaj dogaja, je prvi korak, končni korak pa je dobiti strateškega lastnika na podlagi mednarodnega razpisa oziroma procedure, ki je v skladu s slovensko in evropsko zakonodajo in ta lastnik mora biti ne nek finančni sklad, ki je to kupil iz špekulativnih namenov, ampak nekdo, ki se ukvarja s turistično  dejavnostjo," je še povedal predsednik vlade Janez Janša.

				Novinarska konferenca obeh predsednikov vlad. | Avtor Kabinet predsednika vlade			Novinarska konferenca obeh predsednikov vlad. | Avtor Kabinet predsednika vlade, foto KPV

Na vprašanja glede dogajanja v Ukrajini, je predsednik vlade dejal, da  ne samo zadnja dogajanja, ampak dogajanja že prej spremljamo z zaskrbljenostjo, zadnje dogodke pa še z okrepljeno zaskrbljenostjo. "Veliko smo o tem govorili tudi na neformalnem vrhu EU in moj prvi vtis je, da obstaja popolna enotnost v Evropi, da je treba narediti vse, da se situacija de-eskalira, torej da se iščejo mirne rešitve in iz tega vidika kakršnokoli rožljanje z orožjem na mejah z Ukrajino k temu ne prispeva, ampak nas od tega oddaljuje," je dejal premier.  Spomnil je, da je v Bruslju javno povedal, da stopnjevanje konflikta na koncu ne bo imelo nobenega zmagovalca. "Če nekdo misli, da lahko dobi vojno, nas zgodovina uči, da je največji poraz zmaga v napačnih vojnah oziroma bitkah, "je povedal predsednik vlade. Dodal je še, da glede na sedanjo stopnjo razvoja tehnologije, še posebej vojaške, kakršnakoli eskalacija konflikta ne prinaša zmagovalca. "Vsi, ki rožljajo z orožjem, bi se morali tega zelo jasno zavedati," je povedal predsednik vlade.
"V vsakem primeru pa že ta situacija, ki je nekje na meji na hibridno vojno, kjer se dogajajo kibernetski napadi, povzroča veliko gospodarsko škodo, ki se bo začela prelivati preko meja Ukrajine na sosednje države in celotno EU, še posebej, ča bo ta situacija trajala, in če bo prišlo do dejanske agresije;" je ocenil slovenski premier. Dodal je tudi, da "imamo različne omejene možnosti vpliva na to, da situacija de-eskalira, smo tudi v pogovorih o mojem obisku v Ukrajini konec tega tedna, če bo situacija to omogočila. Pogovarjamo se tudi s kolegi iz drugih držav članic EU o iniciativi, ki bi mogoče pomagala k de-eskalaciji, a je vse skupaj še v precej začetni fazi. Upamo, da bomo to iniciativo spravili v naslednji korak in da nas to zaostrovanje, ki se dogaja po klasični formuli, ne bo prehitelo," je še povedal predsednik vlade Janez Janša.
Na vprašanje o odnosih med državama po volitvah, je predsednik vlade dejal, da kar se tiče odnosov med državama, gre za dve prijateljski državi. "Oboji smo v Natu, EU, OECD, schengnu in to prijateljstvo ter sodelovanje ni in ne bo vezano na rezultate volitev, lahko pa pri nekaterih stvareh rečem, da je v zadnjem času sodelovanje s sosednjo Madžarsko, še posebej ko gre za zaščito manjšin, neprimerno boljše, kot je bilo v prvih 20 letih, ko smo podpisali sporazum pred 30 leti. V mandatu 2004 -2008 smo imeli skupne seje vlad, veliko stvari smo se dogovorili, nekatere so bile uresničene, nekatere pa ne. Odkar pa Viktor Orban vodi madžarsko vlado, se je pomoč slovenski manjšini v Porabju povečala za šestkrat, kar govori samo po sebi," je navedel premier. Spomnil je, da je tudi v času migrantske krize leta 2015, takratna slovenska vlada zelo kritizirala Madžarsko zaradi postavitve ograje na meji s Srbijo, a se besede še niso dobro posušile, ko je bila tudi Slovenija soočena z migrantskim valom in je takrat slovenska vlada, ki je bila prej tako kritična, ponižno šla v Budimpešto in prosila za žičnato ograjo. "Madžarska je takrat pomagala in Slovenija je takrat uspela zajeziti val in zavarovati ne samo slovensko, ampak tudi schengensko mejo," je povedal predsednik vlade in dodal, da smo z Madžarsko sposobni sodelovati. "Verjamem, da bomo še naprej živeli v prijateljskem vzdušju, ne glede na barvo vlade na obeh straneh, nas pa izkušnje učijo, da kar se dogovorimo z madžarskim premierjem, to tudi uresničimo," je povedal premier Janez Janša.
Nenazadnje je slovenski premier še dejal, da "tudi mi nameravamo zmagati v Sloveniji in verjamem, da bomo vse dogovore, delno dosežene tudi danes v naslednjem mandatu nadgradili." "Vladi v prihodnje bosta morali sodelovati, saj gre za to, da smo v istem prostoru, delimo isto usodo, je pa lažje sodelovati, če sta na obeh straneh vladi, ki delita podobne evropske vrednote," je dejal predsednik vlade, ki je še izpostavil, da nas "malo skrbi koalicija, ki se je v sosednji državi postavila proti sedanji koaliciji. Vidimo neke čudne primere nostalgije tako za fašizmom kot komunizmom. Slovenci imamo slabe izkušnje z obojim in bi se želeli, da nič od tega ne prevlada," je zaključil predsednik vlade Janez Janša.

Galerija slik

Zadnje objave

Fri, 16. May 2025 at 15:04

173 ogledov

Ali lahko mladi obrazi politične desnice popeljejo desnico do 500.000 glasov?
Spadam med tiste državljane, ki bi imeli volitve in referendume skoraj vsak teden. Prepričan sem, da bi morala biti udeležba na parlamentarnih, lokalnih in predsedniških volitvah obvezna. Odkar sem pridobil volilno pravico, sem se udeležil prav vseh volitev in referendumov — celo večkrat sem si uredil glasovanje izven svojega stalnega bivališča, v Ljubljani. Zato sem se z veseljem udeležil tudi nedeljskega referenduma. Priznam, v preteklosti sem včasih oddal tudi neveljavne glasovnice – za šalo, protest ali preprosto iz občutka nemoči.Tokrat smo odločali o zakonu, ki bi omogočil podeljevanje dodatnih pokojninskih pravic nekaterim izbranim umetnikom. V svojo odločitev me je prepričal slikar in Prešernov nagrajenec Henrik Gvardjančič, ki je javno opozoril na problematičnost zakonske rešitve. Podobno je menilo tudi več kot 400.000 volivcev, ki so na referendumu glasovali proti.Dinamika referendumske nedelje je bila izjemno napeta. Ves čas je v zraku viselo vprašanje, ali bo predlagateljici referenduma – največji opozicijski stranki SDS – uspelo doseči zadostno udeležbo za veljavnost rezultata. Po podatkih o udeležbi ob 16. uri (okoli 299.000 glasov) sem sam že začel dvomiti. A v zadnjih treh urah so očitno volivci desnice množično prišli na volišča – dodatnih 120.000 glasov je bilo dovolj, da je bil zakon zavrnjen. To lahko štejemo kot eno pomembnejših političnih zmag Janeza Janše in njegove stranke v času vlade Roberta Goloba.Z vidika politične strategije gre za lekcijo, ki kaže na odločnost in disciplino desnega volilnega telesa. Kljub izrazito negativni medijski naraciji, ki je dominirala v osrednjih slovenskih medijih, so zagovorniki referenduma uspeli prepričati zadostno število ljudi. Medtem ko se je desnica mobilizirala, je levica – kljub temu da gre za vladajočo garnituro – referendum v veliki meri ignorirala. Njena apatija ali celo tihi bojkot sta omogočila poraz zakona, ki ga je sama sprejela. To je simptomatično za širši problem, ki že dolgo pesti slovensko politično levico: nepripravljenost na resen politični boj na terenu, prepričanje, da oblast sama po sebi zadostuje.Predsednik vlade dr. Robert Golob in koordinatorka Levice kulturna ministrica Asta Vrečko sta akterjem tranzicijske levice povzročila glavabol s porazom na referendumu. Bo tranzicijsko levico spet reševal nov obraz na prihajajočih volitvah. (Foto: Posnetek zaslona -Vlada RS)Ali bo desnica na prihajajočih parlamentarnih volitvah presegla mejo pol milijona volilnih glasov?Toda zmaga na referendumu ne sme zakriti večjega problema, s katerim se desnica sooča že vse od osamosvojitve. Vse "majhne poteze", ki se niso zgodile — denimo lustracija, reforma volilnega sistema (uvedba večinskega sistema), uravnoteženje neodvisnih institucij — so bile blokirane ali prezrte s strani politične levice, ki že tri desetletja ohranja ključne vzvode družbene moči. Eden največjih neuspehov desnice ostaja njena nezmožnost, da na parlamentarnih volitvah preseže mejo 420.000 glasov. Kot so pokazale analize časnika Delo, desnica na nobenih volitvah še ni uspela zbrati pol milijona volivcev — kljub vsem zmagam na nekaterih referendumih, kljub močnim kampanjam, kljub konsolidirani bazi.To je alarmanten podatek, ki zahteva resen razmislek in akcijo. Zmaga na referendumu ne bo dovolj. V manj kot enem letu bo morala slovenska desnica pridobiti dodatnih 100.000 volivcev, če želi postati realna alternativa Golobovi vladi ali pa političnemu projektu novega obraza stricev tranzicijske levice in inkasantskega pomočnika. To ne bo preprosto — in recept za uspeh ni enoznačen.Zala Klopčič, Zala Tomašič, Klea Jeretič in Karin Planinšek. (Foto: Posnetek zaslona- Facebook, Demokracija)A v zadnjem času se pojavljajo novi obrazi, ki dajejo upanje. Med njimi je zagotovo Zala Tomašič, ki je na evropskih volitvah zbrala več kot 50.000 glasov. Njen uspeh dokazuje, da imajo mlajši politični akterji potencial, ki ga starejše generacije dolgo časa niso znale v celoti izkoristiti.Morda je končno napočil čas, da se vodstvo desnih strank bolj odločno obrne k mladim in jim ponudi resnične priložnosti za prevzem vodilnih položajev. Mladina ne odbija volilnega telesa – nasprotno, zna komunicirati jasno, neposredno in predvsem razumljivo. Z manj ideološkega balasta in z več občutka za sodobne platforme so sporočila teh novih akterjev bližje vsakodnevnim skrbem povprečnega državljana. mlPot do magične številke pol milijona volilcev bo zahtevala delo, strategijo in predvsem odprtost do novih relevatnih obrazov v sedanjih ali novih desnih političnih strankah in novih idej. A če želi desnica prihodnje leto resno konkurirati za oblast, se mora začeti spreminjati zdaj – leto dni PALOMARJA gor ali dol!Luka Perš

Thu, 24. Apr 2025 at 17:26

2199 ogledov

Zaključni del trilogije ZADEVA TRENTA: ČIM VEČ LJUDI ČIM DLJE DRŽATI V POSTOPKIH! TO JE FRAMING KRIVOSODJA OBALNIH STRUKTUR!!
Kdaj bo virus KRIVOSODJA izginil iz slovenske pravne države? Kako pa lahko drugače rečemo postopkom, ki trajajo deset, dvajset ali več let? Postopki trajajo tako dolgo, da je posameznik fizično in psihično uničen. Na koncu pa še popolnoma finančno izčrpan. Zadeva je še hujša, saj tudi odločitev na prvi stopnji ne pomeni, da je sodna kalvarija zaključena. Včasih posameznika najprej KRIVIČNO OBSODIJO!, in šele kasneje ta velikokrat dokaže svojo nedolžnost pred Evropskim sodiščem za človekove pravice.Foto: Prava.siTo je le simbolno zadoščenje – o finančnem vidiku raje ne bomo izgubljali besed. Po drugi strani pa se zgodi, da posameznika po dolgoletni sodni kalvariji oprostijo, a Višje, Vrhovno ali celo Ustavno sodišče odloči drugače. Spomnimo se na kar nekaj odmevnih primerov iz preteklosti (npr. Milović), ko je bil posameznik oproščen dvakrat ali trikrat, pa so ga po zelo sumljivi obtožbi v zapor poslali šele po četrtem sojenju. Za isto zadevo. Z istimi tožilci v procesu!Foto: Prava.siTežava je še toliko večja, ker je kriminalna združba, sestavljena iz odvetniške pisarne z Obale in v Ljubljani, s sedežem na Bavarskem dvoru ter podprta s kadri iz poslovnega miljeja Splošne plovbe Portorož (neformalna skupina KOMANDOS), z ideologijo postkomunističnih metod starih, odpadnih vojaških struktur, ugrabila del sodstva (Vrhovno sodišče RS) in del kraljice postopkov (Specializirano državno tožilstvo).Foto: Prava.siZato je prav smešno poslušati s svežo afero inkriminiranega predsednika Vrhovnega sodišča Miodraga Đorđevića, ko govori o pritiskih nekaj tisoč ljudi, ki so prišli nekajkrat izrazit svoje mnenje v zadevi Trenta. Res je, bilo je tudi nekaj komentarjev, ki jih lahko označimo za neprimerne. Ampak prav zadeva TRENTA je šolski primer FRAMINGA, ki ga omenjena trojica doživlja že od leta 2011. Janez Janša ima popolnoma prav, ko pravi, da zadeva še ni zaključena. Do leta 2027, ko bo zadeva dokončno zastarala, se lahko zgodi marsikaj. To je ključna težava – čim dlje držati posameznika v postopkih.Foto: Prava.siFRAMING, ki ga doživljajo slovenski državljani zaradi nekaterih opranih glav v sodniških haljah in nekaterih ugrabljenih uradnikov v službi kraljice postopkov, nas sili v vprašanje – kam to vodi?!!!Foto: Prava.siNikamor drugam kot tja, kjer je MAJHNA KRIMINALNA ZDRUŽBA IZVEDLA "CAPTURE STATE" na področju PRAVOSODJA in jih popolnoma nič ne moti, da s svojim FRAMINGOM nad politiki, gospodarstveniki in državljani vseh ideoloških barv povzročajo njihove dolgoletne pravosodne kalvarije. To je KRIVOSODJE! Čas je, da po 35 letih samostojne države, utemeljene na pravnem redu, SLOVENIJA KONČNO POSTANE PRAVNA IN UREJENA DRŽAVA!Foto: Prava.si"Imeli smo nek vplivni krog, za katerega se utemeljeno meni, da je postavil zadnja dva predsednika vrhovnega sodišča, ki prihajata z Obale. Če pa zadeva ni tako pomembna, kot je ta Janševa, ki je po vsej verjetnosti prišla preko politike na vrhovno sodišče, potem se za take zadeve kliče predsednike višjih sodišč ali pa celo okrožnih sodišč. .... Glejte, oni se neuradno družijo med sabo – hodi se na morje na orade, pečejo se čevapčiči v Kninski krajini, potem tja povabijo tudi predsednika vrhovnega sodišča in tam se on z njimi druži. (…) Da mu vedeti, da imajo oni tu svoje interese in da bo hudo, če jih ne bo upošteval.... Morate vedeti, da vrhovi državnih tožilstev po ravneh nenehno kontaktirajo. Državni tožilci imajo dolžnost v svoj dnevnik pisati vse, kar se jim zdi nenavadno na neki obravnavi. To potem predsednica tožilstva pošlje predsedniku sodišča in on to zbira v mapo, povabi sodnika k sebi in ga začne nadirati in mu vrsti primere iz te mape, ko je pravzaprav državni tožilec tisti, ki je denunciral sodnika. To so sklopi raznih mehanizmov, ki se jih poslužujejo v pravosodju. In jaz sem bil priča vsem tem zadevam, nič od tega ne govorim na pamet,”pa je svoje mnenje o slovenske pravosodju povedal nekdanji dolgoletni okrožni kazenski sodnik Zvjezdan Radonjič, zdaj med drugim tudi kot delujoči samostojni podjetnik strokovni sodelavec Slovenske demokratske stranke v DZ.Nekdanji dolgoletni sodnik Zvjezdan Radonjić. (Foto: Posnetek zaslona-Nova24tv)Kaj bi lahko pomenila beseda FRAMING v pravnem smislu?V pravnem izrazoslovju se omenjena beseda najpogosteje nanaša na proces ali dejanje, s katerim se nekoga namerno obtoži ali prikaže kot krivega za kaznivo dejanje, ki ga ni storil. Cilj je zavajanje organov pregona z zlorabo ali manipulacijo dokazov, pričevanj ali okoliščin, da se ustvari lažen vtis krivde.Nekdanji sodnik Milko Škoberne. (Foto: Posnetek zaslona-24ur)Zakaj smo v začetku našega članka omenili to besedo? Verjetno je ne bi iskali v pravnem slovarju, če je v svojem zaključnem govoru v zadevi Trenta ne bi večkrat omenil predsednik Slovenske demokratske stranke Janez Janša. Po našem spominu jo je izrekel vsaj pet- do desetkrat.Nekdanji poslanec SNS Srečko Prijatelj. (Foto: Posnetek zaslona-Nova24tv)Foto: Posnetek zaslona-PolitikusSvoje mnenje o zadevi Trenta smo izrazili v dveh člankih: Primer Trenta – resnica ali scenarij po vnaprej pripravljenem ključu? in Zadeva Trenta: Ali bo večnim scenaristom "ki jih ni v sodni dvorani" spet uspelo? Kdaj se bo to prenehalo!!! OPROSTITEV!!! ter zapisali, da bodo, če bo sodni senat pod vodstvom sodnice Cvetke Posilovič sledil razumu in ne političnemu cirkusu, vsi obtoženi oproščeni. To se je tudi zgodilo – dokazi obrambe so bili močnejši od argumentov tožilstva in trojica je bila po dvajsetih letih oproščena. Ne glede na jadikanje državnega tožilca Valenčiča v intervjuju za Mladino.Foto: Milko Novič. (Posnetek zaslona Dosje Milko Novič)A zgodba še zdaleč ni končana, saj bo dokončno besedo podalo Višje sodišče v Celju. Morda tudi Vrhovno sodišče, morda Ustavno sodišče, morda celo Evropsko sodišče za človekove pravice. Janša ima prav – zadeva Trenta še ni zaključena. Glede na dosedanja znana dejstva v procesu in v pričakovanju, da bo Višje sodišče ravnalo razumno ter ne bo sledilo morebitnim zunanjim vplivom iz Obale, pričakujemo, da bo potrdilo odločitev sodnice Posilovič.Foto: Prava.siV zadevi Trenta lahko vsak ideološko neobremenjen državljan opazi, da se je framing nad osrednjimi akterji dogajal načrtno. Kaj naj si mislimo drugega, če se je zadeva Trenta v preteklosti večkrat sprožila prav v politično občutljivih obdobjih, kot sta opozorila Janeza Janše in njegovega odvetnika Francija Matoza?Kaj naj si mislimo drugega, če je tožilstvo kot ključni dokaz znova uporabilo zelo dvomljiv in neverodostojen dokument – cenitev prodajne referentke podjetja Imos, Gilvčert Kogovšek, ki je širši javnosti povsem neznana?In kaj naj si mislimo drugega, če je celo laiku jasno, da podjetje Imos ni končalo v stečaju zaradi zemljišča v Trenti? Prav to je osrednja težava v tej zadevi. Vsak razumen državljan bi zadevo razjasnil v enem tednu. A težava je globlja.Foto: Prava.siTo je tudi razlog, zakaj si slovensko pravosodje včasih zasluži oznako "krivosodje". Imamo številne državljane, ki zaradi dediščinskih sporov, meja, lastništva zemljišč ali izgube nepremičnin na slovenskih sodiščih iščejo pravico tudi po dvajset let. Takšni postopki povprečnega državljana popolnoma finančno uničijo.Tudi mi smo v našem mediju opozorili na podobne primere. Šolski primer je zadeva Varezič, o kateri smo že objavili šest člankov.Nekateri očitajo podpornikom SDS njihovo izrazoslovje pred celjskim sodiščem, a kaj naj si mislijo, če je njihov predsednik že več kot 184-krat nastopil kot osumljenec v različnih postopkih, od katerih se je večina izkazala za politično motivirane konstrukte?Po štirinajstih letih tožilskega preganjanja so bili Janez Janša, Klemen Gantar in Brane Kastelic v zadeva Trenta oproščeni. (Foto: Posnetek zaslona-STA)In prav to je ena ključnih težav slovenske družbe. Kaj je narobe, če se kdo v Sloveniji opredeli za člana SDS? Ali katere koli druge politične stranke? Vse registrirane politične stranke v Sloveniji imajo pravico, da s svojimi idejami in programi nagovarjajo volivce. To je bistvo parlamentarne demokracije.Janša je v svojem govoru pravilno opozoril, da se je zadeva Trenta vedno znova aktivirala pred ključnimi političnimi dogodki. Takšne obtožbe politikom pred volitvami vedno škodujejo. Toda te medijske zgodbe si lahko nekdo privošči zato, ker povprečen državljan ob prvem branju še ne ugotovi, da gre za konstrukt. Tisti, ki naj bi bili v ozadju – "scenaristi" – nikoli ne sedijo v sodni dvorani.Zato nas ni presenetila vsebina anonimke, ki je bila objavljena teden dni pred izrekom sodbe v primeru Trenta.Foto: Prava.siEna ključnih vlog pri pravnih konstruktih in sistemskem uničevanju politikov in gospodarstvenikov vseh ideoloških usmeritev pripada tožilstvu – "kraljici postopkov". Pogosto se po orkestriranih objavah v izbranih medijih (RTV Slovenija, Mladina, Dnevnik, 24ur, Necenzurirano) zadeve takoj znajdejo na mizah tožilcev, predvsem Specializiranega državnega tožilstva in Nacionalnega preiskovalnega urada.Tožilca v zadevi Trenta Boštjan Valenčič in Luka Moljk. (Foto: Posnetek zaslona-Nova24tv)SDT tožilka Blanka Žgajnar. (Foto: Posnetek zaslona- Dosje Milko Novič)SDT tožilka Mateja Gončin. (Foto: Prava.sI)Jaka Brezigar, evropski tožilec in sin nekdanje generalne tožilke Barbare Brezigar. (Foto: Posnetek zaslona- Dnevnik)Foto: Prava.siVse skupaj vodi v dolgotrajne postopke, kjer je osrednji akter obremenjen do te mere, da je finančno, moralno in psihološko izčrpan. Namen je jasen – popolna osebnostna likvidacija.Spomnite se le našega članka Zakaj je primer MILOVIĆ šolski primer izvajanja selekcije na trgu s strani kraljice postopkov – tožilstva, grobarjev Slovenije?, objavljenega 19. aprila 2024. Mnoge besede, ki sta jih v zaključnih nastopih izrekla Matoz in Janša, nas spominjajo prav na ta članek.Primer Milović dokazuje, da kraljica postopkov – tožilstvo – po naročilu naročnikov, ki spominjajo na organizirano kriminalno združbo, usmerja selekcijo na trgu in obračunava z gospodarskimi in političnimi akterji vseh ideoloških barv.»Tokrat moramo res zbrati toliko medijskega poguma, da jasno zapišemo – Milošu Njegoslavu Miloviću se dogaja KRIVICA. Po vsej verjetnosti bo šel po nedolžnem v zapor, ker nekdo namenoma ščiti Aleksandra Čeferina! Do zdaj se je kot osrednji akter izkazal tožilec Boštjan Jeglič – disciplinski sodnik NZS (imenovan v času, ko je bil predsednik NZS Aleksander Čeferin, op. a.) in nekdanji Čeferinov soigralec! Prepričani smo, da bodo prihodnje medijske objave in javni intervjuji Miloša Milovića vsem državljanom dali misliti, zakaj v tem primeru sodni vrh dopušča, da tožilstvo izvaja selekcijo na trgu. Kdaj bo predsednik Vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević udaril po mizi in pozval novo generalno državno tožilko Katarino Bergant, da je dovolj? Aja, sem pozabil – tudi Đorđević ima rad Obalo!V najslabšem scenariju bi Milović moral svojo pravico iskati na višjih evropskih institucijah. A tudi Čeferin bi se moral vprašati, komu koristi, da se ta primer medijsko izpostavlja. Prej ali slej se bo to odrazilo tudi na nogometno Evropo. Čeferinu bi moralo biti v interesu, da je Milović oproščen. In tudi je bil. Kdaj je Milović spregovoril javno? Takrat, ko sploh ni bil osumljenec v preiskavi, dvakrat oproščen, obtožnica štirikrat spremenjena, v času domnevnega dejanja pa je bolehal za rakom – na koncu pa obsojen! Česa takega ne vidiš niti na Netflixu!Tukaj je jasno razvidno, da je nekomu v interesu, da v resnici drži Aleksandra Čeferina "za jajca". Le da tega Čeferin ne vidi. Misli, da je nedotakljiv. Ne ve pa, da se bo moral tudi on nekoč vrniti domov, ko bo ta organizirana kriminalna združba zahtevala plačilo – bodisi v obliki pravnih stroškov bodisi s kakšno obtožbo. In postopek bodo vodili tožilci, ki simpatizirajo s hirajočim omrežjem 'Komandos' in uživajo v meditacijah s pridihom doktorskih nazivov iz mediacije.«Foto: Prava.siDa obstaja kriminalna združba, ki izkorišča tožilstvo za obračun z vsemi nepriviligiranimi osebami – ne glede na ideologijo – dokazuje tudi primer Milović. Sumimo, da je tožilski del postopka v tej zadevi zaradi povezav z Aleksandrom Čeferinom usmerjala Maja Prodan Jurič, žena zdaj upokojenega obalnega kriminalista Deana Juriča. Prav tako sumimo, da je Milović postal žrtveno jagnje zaradi dogajanja v podjetju Adria Ankaran. Samo pogled na Hrvatinski hrib v Ankaranu marsikaj pove.Moto tega izprijenega pravosodnega režima je, "ČIM VEČ LJUDI DRŽATI ČIM DLJE V POSTOPKIH. Vsa ta pravna norost je ravno v temu. To je res noro!Naše navedbe potrjuje tudi nekdanji sodnik Zvjezdan Radonjić, ki je večkrat v oddaji Kdo vam laže? opozoril, da na del pravosodja, tožilstva in policije vpliva omrežje z Obale.Foto: Prava.siV našem mediju smo že večkrat pisali o Specializiranem državnem tožilstvu in izrazili dvome, da je njegov del ugrabljen s strani zunanjih centrov moči. Ob zadevi Trenta in drugih podobnih primerih smo se spomnili tudi javnih pisem nekdanjega direktorja Urada za preprečevanje pranja denarja, Damjana Žuglja, tudi član Slovenske demokratske stranke. Žugelj je v svojih javnih nastopih jasno izpostavil hude kršitve nekaterih zaposlenih na NPU in Specializiranem državnem tožilstvu.V intervjuju za revijo Demokracija je Žugelj podrobneje pojasnil, koga ima v mislih, ko govori o ugrabitvi tožilstva:»Gre za veliko netransparentno skupino s številnimi akterji – kot nekakšno razvejano 'multinacionalno' združbo. Način delovanja je že znan: od zunanje režije, skrbno načrtovane montaže, izkrivljanja in manipulacije, do končne medijske likvidacije – vse z namenom doseči cilje ozke kriminalne skupine, ki je davno ugrabila ključne državne institucije. Gre za šolski primer t. i. 'state capture' – ugrabitve države.«Žugelj nadaljuje:»Ta ugrabitev se ni začela z ostanki nekdanjega režima, ki so se bali, da bodo v normalni evropski demokraciji izgubili vpliv. Sledila je desetletja dolga infiltracija, po kateri je ena sama skupina prevzela vse vzvode oblasti. Danes v Sloveniji ni več medsebojnega nadzora med institucijami. En del sodstva, tožilstva in policije je ugrabljeno. Vse poteka po enaki shemi: postopkovni teror, dolgotrajni procesi, uničenje osebnega in poslovnega življenja – in vedno isti akterji v ozadju, brez vsakršne politične barve.«Foto: Posnetek zaslona- Nova24tvTočno to se je zgodilo v primeru Trenta. Trije državljani so bili podvrženi orkestriranemu postopku, katerega izvor sumimo, da je konstrukt nastal v nekaterih pisarnah na Bavarskem dvoru, v krogu tistih, ki se navzven prikazujejo kot neopazni in brez vpliva. Toda dobro se ve, kje so se v resnici pripravljali scenariji za politične in gospodarske "likvidacije" vseh ideoloških vrst.Težava je, da se žrtve vedno znajdejo v istem scenariju – tistem, ki ga je v svojih pismih in nastopih pred Rezarjevo komisijo natančno opisal Damjan Žugelj. Vse to je namreč doživel tudi sam.In potem imamo spoštovano sodstvo. Predsednik Vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević se oglaša, ker je pred celjskim sodiščem nekaj 700 podpornikov protestiralo. Kaj takega ni nič posebnega – dogaja se tudi v državah z dolgo pravno tradicijo. Držijo pa ocene, da je bilo tudi nekaj komentarjev popolnoma neprimernih.Toda Đorđević, ki naj bi sodil z avtoriteto, bi moral najprej pomesti pred lastnim pragom – predvsem s staro real-socialistično doktrino in vplivom odvetniških lobijev. Zaradi stanja duha na Vrhovnem sodišču si nižje inštance ne upajo odločati samostojno, saj nihče noče imeti negativne ocene. Zato je Slovenija že skoraj dve desetletji brez instančnega sodstva!Predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije Miodrag Đorđević. (Foto: Posnetek zaslona- Vrhovno sodišče)Sestava Vrhovnega sodišča pogosto določi zmagovalca še preden se postopek začne. Janša ima prav – zadeva Trenta ni končana. Tudi če ga Višje sodišče v Celju oprosti, nas ne bi presenetilo, če bi Višje ali Vrhovno sodišče odločilo drugače in bi se kalvarija začela znova. Najverjetneje pa bi zadeva zastarala do leta 2027.To je jedro problema framinga – žrtev ostane ujetnik postopka. Celoten proces bi se moral zaključiti v letu dni. Ne pa, da traja več desetletij! Zakaj? Da je žrtev neprestano v postopku. Zato kraljica postopkov – tožilstvo – deluje tako, kot deluje. Ker očitno že vnaprej pozna epilog na Vrhovnem sodišču. Moto tega izprijenega pravosodnega režima je, "ČIM VEČ LJUDI DRŽATI ČIM DLJE V POSTOPKIH. Vsa ta pravna norost je ravno v temu. To je res noro!Luka Perš

Thu, 17. Apr 2025 at 14:00

2813 ogledov

Zadeva Trenta: Ali bo večnim scenaristom "ki jih ni v sodni dvorani" spet uspelo? Kdaj se bo to prenehalo!!! OPROSTITEV!!!
Tik pred zaključkom postopka v zadevi Trenta smo se udeležili zadnjega naroka pred izrekom sodbe. Ker je bilo prisotnih vsaj deset različnih medijev, so bile zadnje informacije s sojenja hitro posredovane slovenski javnosti. Znova smo lahko opazili znan vzorec: osrednji mediji so tudi tokrat tiho navijali za »kraljico postopkov« – tožilstvo. To se je pokazalo celo na hodnikih, kjer so nekateri novinarji osrednjih medijev sproščeno klepetali s tožilcema Valenčičem in Moljkom.Zadeva Trenta že zdavnaj presega razumne časovne roke, zlasti glede na obravnavano kaznivo dejanje. Na podlagi medijskih poročanj in zaključnih govorov vpletenih smo oblikovali naslednje ugotovitve. Osnovna zgodba je namreč precej preprosta:Janez Janša je leta 2004 s stranko SDS zmagal na državnozborskih volitvah in sestavil koalicijo. Ker njegovo enosobno stanovanje v Zupančičevi jami ni ustrezalo varnostnim zahtevam, se je leta 2005 odločil poiskati novo, primernejše stanovanje. Našel ga je na Komenski ulici v Ljubljani, v Trubarjevem kvartu. Ker ni imel dovolj prihrankov, se je odločil kupnino pokriti s prodajo stanovanja in zemljišča, ki ga je imel v lasti.Stanovanje na Komenski je bilo v lasti podjetja Imos. To podjetje je najprej odkupilo Janševo staro stanovanje. Preostanek kupnine je Janša poravnal s prodajo zemljišča v Trenti podjetju Eurogradnje. S tem denarjem je poravnal celotno kupnino za novo stanovanje. In to je vsa zgodba.Kaj je sledilo? Podjetje Eurogradnje je zemljišče v Trenti nato prodalo podjetju Imos. Kasneje je bilo zemljišče še nekajkrat preprodano, pri čemer je bila cena vedno približno enaka.HALO! En sam nakup in prodaja zemljišča je razlog, da slovensko pravosodje že šestnajst let preganja tri državljane – zaradi zemljišča v vrednosti 130 tisoč evrov! Težko verjamemo, da se to dogaja v Sloveniji, 35 let po razpadu nekdanjega totalitarnega sistema.Zadeva ima zato močno politično konotacijo. Če je že bilo karkoli narobe, so za to odgovorni tisti, ki so sestavljali pogodbe – ne pa obtoženci, ki nimajo pravnih kvalifikacij za tovrstne posle.Podobna zgodba se je odvila v zadevi Litijska, kjer je prodajalec kazensko odgovarjal, ker je nepremičnino prodal po višji ceni, kot jo je kupil. Čeprav je bilo znano, da je bila stavba v slabem stanju, je vseeno postal kriv. Očitno se v obeh zadevah pojavlja ista odvetniška družba, a so na zatožni klopi – znova – prodajalci. Je to res pravna država?Tudi v tem primeru smo priča političnemu obračunavanju – ker eden od obtožencev predstavlja vplivno figuro v slovenskem političnem prostoru. Ne glede na ideološko pripadnost, je to izjemno nevarno za demokratični sistem, ki bi moral temeljiti na svobodni konkurenci idej.Težava za del političnega in medijskega prostora je očitno to, da eden izmed obtožencev vodi politično stranko z močno in stabilno bazo. Zadeva Trenta je videti kot konstrukt, zasnovan s pomočjo »ugrabljene« skupine v Specializiranem državnem tožilstvu.To potrjuje tudi razkritje revije Reporter iz konca leta 2024 ali začetka 2025, kjer je bila objavljena obtožnica. Presenetljivo je bilo v njej zapisano, da naj bi Janša že leta 2003 želel prodati zemljišče v Trenti podjetju Imos za 20 tisoč evrov. Cenitev naj bi takrat opravila Nikolaja Gilvčert Kogovšek.Vprašanje je, zakaj se ta podatek ni pojavil že v letih 2011 ali 2014? Odgovor se skriva v tem, da gre za standardni vzorec delovanja "kraljice postopkov". Vedno se – pogosto retroaktivno – pojavi neka priča ali dokument, na katerem potem temeljijo obtožbe. Tokrat je to cenilka Gilvčert Kogovšek, ki pa po preverjenih informacijah leta 2003 sploh ni bila pooblaščena za cenitve, temveč je bila zgolj prodajna referentka.Janša je poleg tega dokazal, da je za omenjeno zemljišče že leta 1992 plačal 45 tisoč nemških mark, ne pa manj kot 5 tisoč, kot mu očitata tožilca. Zakaj bi potem to zemljišče leta 2003 prodal pod ceno? Noben racionalen kupec ne bi prodal nečesa za manj, kot je sam plačal. In četudi bi – bi se znova znašel v kazenskem postopku.Skozi leta smo razkrili številne vzorce delovanja dela tožilstva, policije in sodstva, ki zavajajo s ciljem obremeniti določene posameznike. Pogodbe, ki naj bi bile pravno neoporečne, so postale osnova za več kot desetletje trajajočo kalvarijo.Medtem pa so osrednji mediji vztrajno ponavljali, da gre za »ničvredno zemljišče«. Slovenski javnosti nikoli niso pokazali celotne slike zemljišča v Trenti! Šele proti koncu postopka je bilo javnosti predstavljeno, da gre za 15.000 m² veliko posestvo v eni najlepših dolin v Sloveniji. Takrat se je razkrilo, zakaj je Janša zemljišče kupil za tri nemške marke na kvadratni meter – kar je bila povsem običajna cena.Kot kaže, se je cenitev Gilvčert Kogovšek znašla v spisu šele po koncu preiskave – naknadno. Nihče ne ve, kdo jo je dodal. In to ni prvič, da se je kaj takega zgodilo.Obtožba, da naj bi bil Janša kriv, ker je prejel drugi obrok za stanovanje od podjetja Eurogradnje, ne pa neposredno od Imosa, je prav tako brez osnove. Podjetje Imos je pozneje samo odkupilo zemljišče od Eurogradnje – brez Janševega vmešavanja.Očitek, da naj bi prav nakup zemljišča prispeval k stečaju podjetja Imos, tudi ne vzdrži. Zemljišče je predstavljalo manj kot en promil vrednosti celotnega podjetja. Kastelic je jasno pojasnil, da so bile druge okoliščine tiste, ki so privedle do stečaja.Tudi poskus tožilstva, da bi kot dokaz navedlo zavrženo kazensko ovadbo po propadu Imosa, je zgrešen. Šlo je zgolj za poskus, da se senat prepriča, da »nekaj smrdi« – kljub pomanjkanju dokazov.Danes, v letu 2025, alternativni mediji močno rastejo. In zelo težko bo slovenski javnosti prodati zgodbo, da je nekdo kriv, ker je nekaj kupil in kasneje prodal po višji ceni. Težko bo prepričati javnost, da je Kastelic oškodoval podjetje s poslom, ki ni predstavljal niti promila letnega prometa v podjetju. Zemljišče nikoli ni izgubilo vrednosti, ampak se je vedno prodalo na javnih dražbah, ki jih je izvajalo sodišče. Kaj je sploh bilo tukaj narobe???Zato upamo, da bo sodni senat pod vodstvom sodnice Cvetke Posilovič sprejel razumno odločitev – in da se bo zadeva za obtožence končno končala pravično.

Mon, 14. Apr 2025 at 18:47

2670 ogledov

Primer Trenta – resnica ali scenarij po vnaprej pripravljenem ključku?
Že skoraj dve desetletji slovensko javnost zaposluje primer Trenta. Afera, ki je v vsem tem času prestopila meje običajnih pravosodnih postopkov, se danes kaže kot preizkus zrelosti našega sodnega sistema – ali celo kot zrcalo njegovega propada.Naš medij se do zdaj primera ni dotikal. Ne zato, ker bi bil nezanimiv, temveč zato, ker so v teh sedemnajstih letih praktično vsi ostali mediji že podrobno predstavili tako argumente tožilstva kot obrambe. A zdaj, ko se proces bliža zaključku, se zdi pravi trenutek za refleksijo. Če bodo osrednji akterji primera Trenta res spoznani za krive zgolj zato, ker so prodali zemljišče po višji ceni, kot so ga kupili, potem bi morali po enakem merilu za zapahe poslati skoraj vsakogar, ki je kdaj tržil z nepremičninami.Foto: Posnetek zaslona-Spletni časopis.Anonimka s sodišča: sodba napisana že vnaprej?12. aprila 2025 je dolgoletni novinar Peter Jančič v svojem mediju objavil članek z naslovom Anonimka iz sodišča: Janša bo obsojen na dve leti in dva meseca zapora. Vsebina pisma, ki naj bi ga poslala žvižgačica iz sodnih vrst, razkriva mehanizem, ki ga v Sloveniji poznamo že dolgo: »domačijsko pravosodje«, kjer naj bi bile kazenske ovadbe in sodbe pripravljene že vnaprej – dobesedno na USB ključku.Ne trdimo, da je vse, kar pismo vsebuje, resnično. Vendar je treba priznati, da se preveč stvari v tej zgodbi zdi že vnaprej režiranih, da bi lahko šlo zgolj za naključje.Osnovna zgodba je na videz preprosta. Eden izmed obtoženih naj bi zemljišče, katerega lastnik je bilo podjetje, v katerem je imel solastniški delež, prodal po višji ceni in nato s tem denarjem kupil stanovanje. Po trditvah tožilstva naj bi bil to ključen element za sprožitev kazenskega postopka. Obramba pa opozarja: vsi dokumenti, pogodbe in postopki so bili transparentni, vsi vpleteni so verjeli, da je posel zakonit, vključno s pravniki in odvetniki, ki jih v procesu skoraj nihče ne omenja.In prav tu se začnejo ključna vprašanja. Če je šlo za povsem običajen poslovni dogovor, zakaj bi morali trije posamezniki odgovarjati kazensko? Če pa so si res vse skupaj izmislili sami – potem naj odgovarjajo. A dokazi, ki so jih predstavili v svojo obrambo, kažejo na nekaj drugega.Na celjskem sodišču so danes odločno zavrnili vse očitke, povezane z anonimnim pismom, objavljenim pred nekaj dnevi v enem izmed slovenskih medijev. Kot so sporočili, nekateri omenjeni sodniki že pripravljajo kazenske postopke zoper tiste, ki so dokument objavili oziroma ga posredovali javnosti.Posebej izstopa trditev, da naj bi bil dokument – ki naj bi predstavljal osnutek sodbe v primeru Trenta – rezultat delovanja umetne inteligence. S tem je sodišče postavilo resno vprašanje o verodostojnosti vsebine in s tem tudi o integriteti medijskega poročanja v tem primeru.A ne glede na to, ali je dokument avtentičen ali ne, ostaja ključna težava: sama objava je celoten postopek močno kontaminirala. Tudi če bi sodišče izdalo drugačno odločbo kot domnevno razkrita sodba, bi bila pravna verodostojnost postopka resno omajana. V takšnem okolju odvetniki – opozarjajo nekateri pravni poznavalci – svojega dela ne morejo več opravljati v skladu z načeli poštenega sojenja.Janez Starman sedi v sredini kot kandidati stranke Socialnih demokratov, ki v sedanji vladi obvladuje tudi resor za pravosodje. Je tudi aktualni predsednik Odvetniške zbornice Slovenije in nepoklicni podžupan MO Koper. (Foto: Posnetek zaslona- Primorske novice)Odvetniška zbornica molči – kje je Janez Starman?Ob tem se porajajo vprašanja o tišini ključnih institucij. Zlasti izstopa molk Odvetniške zbornice Slovenije, na čelu katere je Janez Starman, sicer tudi predsednik odvetniške zbornice. Gre za funkcijo, ki po zakonu omogoča neposreden dostop tako do sodnega kot tudi tožilskega sveta. A kljub temu v primeru Trenta še ni slišati resnih odzivov iz teh krogov. Zelo dobro se ve, katere odvetniške strukture na Obali izhajajo iz poslovnega miljeja Splošne plovbe Portorož. Prav te strukture so prav tiste, ki so velikokrat ustvarjalke scenarija za žrtev, ki pade v igro, da bo prej ali slej storil dejanje zrelo za kazensko ovadbo. Potem pa že pride na vrsto tožilstvo, sodišče in ustrežljivi večinski mediji, da s svojim poročanjem ustvarijo vtis , da v naši državi pravna država deluje.Zakaj nihče od vplivnih predstavnikov pravniškega ceha ni opozoril na sistemske anomalije v tem primeru? Kje je bilo opozarjanje na kršitve, ki bi lahko vplivale na poštenost celotnega procesa?Zgodba o primeru Trenta se tako vse bolj prepleta z opozorili, ki so jih nekateri posamezniki v preteklosti že izpostavili – tudi v povezavi z zgodbami na Ankaransko-Hrvatinskem hribu, o katerih je pisal tudi Damjan Žugelj. Njegove navedbe in analize našega medija kažejo na vzorec, ki se v slovenskem pravosodju vleče že več desetletij.Kot svarijo nekateri poznavalci, naj bi bila težava del pravosodnega sistema, ki ostaja ujet v vpliv starih struktur – kapitalskih omrežij iz časa po razpadu Jugoslavije, povezanih z bivšimi varnostnimi službami in posamezniki blizu podjetja Splošna plovba Portorož. Ta t. i. »komandoskega omrežja« naj bi zasedla ključne položaje v sistemu in prek njih vplivala na sodne postopke, usmerjala kadrovanje in – kot kaže primer Trenta – potencialno tudi končne sodbe.Objava domnevne sodbe, reakcija sodišča in zaskrbljujoča molk odvetniške zbornice ne puščajo prostora za dvome – gre za primer, ki presega okvire posamezne afere. Gre za vprašanje zaupanja v pravno državo. In če bomo tudi tokrat pogledali stran, se bomo kot družba znašli še globlje v primežu tistih, ki pravo uporabljajo kot orodje za obračun z "napačnimi".Tožilca v zadevi Trenta Boštjan Valenčič in Luka Moljk. (Foto: Posnetek zaslona- Nova24tv)Zgodba, kot iz političnega trilerjaPo mnenju poznavalcev zadeva Trenta ni enostavna. Gre za zgodbo, kjer naj bi bil scenarij kazenskega postopka spisan že prej – še preden so dejanja sploh nastala. Po tej teoriji so akterji zgolj odigrali vloge, ki so jim bile dodeljene.Ključno vlogo naj bi imeli posamezniki v ozadju: odvetniki, politično motivirani uradniki in celo kriminalne združbe, ki naj bi – po trditvah pisca anonimke – sodelovale s pravosodnimi institucijami. Najprej napišejo kazensko ovadbo. Potem najdejo zgodbo, igralce in prizorišče. Ko se glavni igralec nič hudega sluteč znajde v zanj pripravljeni pasti, sprožijo proces.Zanimiva je tudi podobnost primera Trenta z že znanim primerom Litijska. V obeh primerih se v kazenskih postopkih znajdejo prodajalci, ki trdijo, da so zgolj podpisali dokumente, ki so jim jih pripravili odvetniki. V obeh primerih so preganjani tisti, ki so verjeli v pravno korektnost posla – ne pa tisti, ki so ga strukturirali.In v obeh primerih ključna vprašanja ostajajo brez odgovora.Sodnica v primeru Trenta Cvetka Posilovič. (Foto: Posnetek zaslona-Moja Dolenjska)Zdi se, da slovensko pravosodje v nekaterih primerih kaznuje ravno tisto, kar je temelj kapitalističnega sistema – ustvarjanje dobička. Prodaja nepremičnine po višji ceni, kot si jo kupil, ni kaznivo dejanje, temveč osnova trga. Če bo prav to razlog za obsodbo v primeru Trenta, potem smo kot država zašli na zelo spolzek teren.Omeniti velja tudi vlogo FURS-a, ki naj bi – po mnenju nekaterih – služil kot orodje za diskreditacijo političnih in gospodarskih nasprotnikov. V ozadju naj bi delovale strukture, ki izvirajo iz postkomunističnih časov in so danes prepredene z vplivnimi odvetniškimi pisarnami.Primer Trenta ni le vprašanje krivde ali nedolžnosti treh posameznikov. Gre za zgodbo, ki odpira številna vprašanja o stanju slovenske pravne države, o vplivu politike na pravosodje in o tem, kdo v resnici vleče niti v sodnih postopkih. Gre za test – ne le za akterje v postopku, temveč za celotno družbo.Luka Perš

Tue, 1. Apr 2025 at 17:42

4043 ogledov

Ali se rektor Univerze v Ljubljani Gregor Majdič zaveda, kdo stoji za projektom "sklad Vesna"???
Danes potekajo na Univerzi v Ljubljani volitve za rektorja, ki je ena najbolj prestižnih akademskih funkcij v naši državi. Na tem položaju se za naslednji mandat potegujejo sedanji rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Gregor Majdič, dolgoletna dekanja Ekonomske fakultete in vplivna akademska eminenca starih struktur, prof. dr. Metka Tekavčič, ter prekmurska visokošolska učiteljica, farmakologinja in raziskovalka, dr. Irena Mlinarič Raščan.Volitve za rektorja ljubljanske univerze me sicer verjetno ne bi posebej pritegnile, če ne bi prebral članka z naslovom Davkoplačevalski denar: zakaj univerza skriva podatke o porabi v rektoratu na spletni strani N1 Slovenija. V tem članku so zapisali:»Delegacija, ki je potovala v ZDA, je bila obsežna: poleg Majdiča so tja potovali še rektor mariborske univerze, državni sekretar na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije, direktor Kemijskega inštituta, predstavniki Instituta Jožef Stefan in Nacionalnega inštituta za biologijo, predstavnica SID banke ter predstavnica sklada Vesna.«Zaradi čiste radovednosti nas je zanimalo, kaj predstavlja sklad Vesna. Zdi se, da bi morali višji uslužbenci tako Univerze v Ljubljani kot v Mariboru resno premisliti, v kakšnem projektu posojajo svoje ime. Zelo verjetno so tudi sami akterji na obeh univerzah v ta sklad vložili del svojih sredstev. Naša analiza in ugotovitve v nadaljevanju kažejo, zakaj bi morali Univerza v Mariboru in Univerza v Ljubljani nemudoma prekiniti vse povezave, stike in sodelovanja s skladom Vesna.Foto: Posnetek zaslona- STAKaj je sklad Vesna?Na spletu smo zasledili novico, zakaj sta se obe slovenski največji javni univerzi odločili, da svoje akademsko ime posodita za nagovarjanje širše javnosti v sodelovanju s skladom Vesna.Opis sklada Vesna na njihovi spletni strani. (Foto: Posnetek zaslona- Vesna capital Ventures)Na STA so zapisali, da gre za prvi regionalni sklad za investiranje v globoke tehnologije in zagonska podjetja, katerega cilj je dvig tehnološke pripravljenosti znanstvenih inovacij. Sklad so razvili SID banka, Razvojna banka Hrvaške in Evropski investicijski sklad, ki so prispevali 40 milijonov evrov, še dodatnih 10 milijonov evrov pa bo programska ekipa sklada Vesna iskala med zasebnimi investitorji.Predstavnica sklada Vesna, Nina Dremelj, je med drugim povedala, da bodo s finančnimi vložki spodbujali zagonska podjetja, ustanovljena na univerzah, kot že obstoječa podjetja na slovenskem trgu. Na prvi pogled se to sliši zelo obetavno.Ekipa sklada Vesna. (Foto: Posnetek zaslona-Vesna Capital Ventures)Kje se vse pojavlja Nina Dremelj po podatkih spletne strani Northdata. (Foto: Posnetek zaslona-Northdata)Ali se rektorju Univerze v Ljubljani Gregorju Majdiču res zdi primerno, da bodo imeli ključno besedo operativci grobarjev slovenskega gospodarstva s poslovno miselnostjo akterjev blizu predsednika SID banke Boruta Jamnika?Zakaj bi moral rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Gregor Majdič, trikrat premisliti, preden posoja akademsko ime za projekt, ki temelji na tveganju in temelji na poslovnih praksah akterjev blizu kroga predsednika SID banke Boruta Jamnika?Zdaj bomo hitro razkrili, kaj bi se lahko zgodilo z nekaterimi izbranci na tem razpisu. Zelo verjetno bo zmagovalec podpisal posojilno pogodbo s skladom Vesna in SID banko, ki bo zelo verjetno odgovorna za izvajanje finančnih transakcij v Sloveniji. Glede na to, da je trenutni predsednik SID banke Borut Jamnik, se zdaj zdi jasno, zakaj so morali v tej edini državni banki ustanoviti hčerinsko podjetje, registrirano za tržno dejavnost – SID svetovanje d.o.o.Foto: Posnetek zaslona-BiziSID banka bo letos sodelovala pri razdelitvi 685 milijonov evrov skupaj z nekaterimi agencijami in skladi, ki spadajo pod ministrstvo za gospodarstvo, šport in turizem. Zato nas ne bi presenetilo, če bi morali prejemniki teh sredstev skleniti svetovalno pogodbo s SID svetovanje, da bi zagotovili skladnost z evropskimi direktivami. Predsednik SID banke Borut Jamnik, ki prejema 20.000 evrov bruto plače, si je na račun slovenskih davkoplačevalcev kupil dva električna Mercedesa z dvanajstimi zvočniki za 300.000 evrov. Zato nas ne bi presenetilo, če bomo v prihodnosti brali članke v slovenskih medijih o sporih med akterji zagonskih podjetij in svetovalci v podjetju SID svetovanje.Zelo nas čudi, da se je sedanji rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Gregor Majdič, spustil v projekt, ki že v osnovi temelji na tveganju. Predvsem nas preseneča, da ni preveril, kdo trenutno upravlja SID banko. Z nekaj kliki na svetovnem spletu bi hitro ugotovil, ali si res želi, da Univerza v Ljubljani posoja svoje ime podjetju, v katerega ključne poslovne partnerje spada Borut Jamnik.Predsednik SID banke Borut Jamnik. (Foto: Posnetek zaslona-Nova24tv, Bobo)Že v trilogiji Stelkom smo razkrili, da eden ključnih akterjev SAVA BOYS, Aleš Škoberne, sedaj zaseda višje pozicije v Evropski investicijski banki (EIB). Razkrili smo tudi vlogo Dejana Rajbarja, Andreja Praha, Mateja Narata in ministra za finance dr. Klemna Boštjančiča v podjetju Sava Turizem. Omrežje podjetja SAVA pa velja za eno ključnih izvajalcev akcij akterjev, ki mislijo podobno kot nekdanji dolgoletni modri deček iz Dunajske 119 v Ljubljani.Vse to se dogaja z uporabo davkoplačevalskega denarja in globalističnih (evropskih) sredstev, pri čemer bo nad denarnim tokom v vrednosti 50 milijonov evrov ves čas izvajana kontrola. Verjetno bo večji del tega denarja pod njihovim nadzorom, in prejemniki sredstev bodo v prihodnosti verjetno naleteli na scenarij, ki smo ga že večkrat videli, vključno s primerom pri prodaji 40-odstotnega deleža sklada York v podjetju Sava Turizem.Branko Drobnak, "poslovni angel" in nekdanji dolgoletni lastnik borzno posredniške hiše Poteza, ki je leta 2011 končala v stečaju, upniki pa so izgubili več kot 80 milijonov evrov!. (Foto: Posnetek zaslona- Ventures Capital)Ali se za skladom Vesna skriva poslovni angeli Branka Drobnka in vodstva nekdanje Poteze, ki je pred leti upnike oškodovala za 90 milijonov evrov????V skladu Vesna ima ključno vlogo Nina Dremelj, dolgoletna operativka razvpitega poslovnega angela Branka Drobnjaka. Drobnjak, nekdanji lastnik Skupine Poteza, se je leta 2011 znašel v stečaju, dolgoval pa je več kot 90 milijonov evrov. Vendar sodeč po podatkih spletne strani Northdata je Drobnak v Londonu leta 2022 ustanovil ponovno podjetje z imenom Poteza s sedežem v Londonu. Dremljeva je bila dolgoletna sodelavka Drobnjaka in zdaj predsednica združenja Poslovni angeli Slovenije.Foto: Posnetek zaslona- 24urFoto: Posnetek zaslona-FinanceFoto: Posnetek zaslona-NorthdataSklad Vesna, katerega sedež je v Luksemburgu, je bil ustanovljen leta 2024. Zanimivo je, da so v ekipi sklada tudi Maja Križan, Dalibor Marjanovič, Srdja Ivekovič in Karlo Kukec, ki so prav tako povezani s preteklimi poslovnimi praksami. Kot smo opazili, je Maja Križan njena sodelavka v skladu Alita, ki ga lastniško upravljata Nina in Bojan Dremelj.Zanimivo je dejstvo, da je uradni sedež sklada Vesna v Luksemburgu, kjer ga je ustanovila skupaj z Marekom (Adamom) Domagala, še z enim poslovnežnem z Luksemburga s svojo razvejano mrežo. Smo pa opazili še enega zanimivega tujega sodelavca. Med tujimi svetovalci sklada Vesna je naveden Srdjan "Serge" Lončar, sin znanega balkanskega politika Budimirja Lončarja. Če še navedemo, da je mladi "Serge" svojo poslovno aktivnost pričel aktivnosti v nekdanjem Genexu in kasneje postal "uspešni investitor" vam je lahko hitro jasno, da je za njegov uspeh bil v ozadju ostanek kapitala balkanskega vzporednega mehanizma globoke države. Zdaj se bo ta kapital prečiščeval skozi projekte, kjer bo za njihovo uspešnost jamčila ena od dveh slovenskih javnih DRŽAVNIH univerz?Srdjan Serge Lončar je sin znanega balkanskega politika Budimirja Lončarja, še danes tesno povezanega s kapitalom starih struktur in "balkanskega vzporednega mehanizma." (Foto: Posnetek zaslona- Vesna Ventures Capital)Na koncu bodo poraženci študentje Univerze v Ljubljani in Univerze v Mariboru. Upajmo, da bosta vodstvi obeh univerz še enkrat temeljito premislili, ali se splača zastaviti ugledno akademsko ime za podporo skladom, ki delujejo v interesu podjetniških krogov, ki so v preteklosti pogosto bili izpostavljeni spornim praksam delovanja.Luka Perš

Sat, 29. Mar 2025 at 14:32

1445 ogledov

Komu je v interesu, da hoče vladajoča koalicija DZ prekiniti del denarnega toka omrežju GROBARJEV SLOVENSKEGA GOSPODARSTVA?
Eden najbolj vročih zakonov trenutne vlade je Zakon o zdravstveni dejavnosti. O njegovi vsebini bodo poslanci dokončno odločali v hramu slovenske demokracije na eni izmed rednih aprilskih sej. Tik pred sprejetjem zakona se je pojavil amandma poslanke Gibanja Svoboda in predsedujoče Odboru za zdravstvo v Državnem zboru, Tamare Kozlovič. Vendar smo hitro odkrili, v katerem grmu tiči zajec. Zelo kmalu se je oglasil njen strankarski kolega, dr. Klemen Boštjančič, minister za finance, ki velja za "zlatega prinašalca" sporočil omrežja SAVA BOYS, pod lastniško strukturo YORKA, ki je povezana z mentalnimi poslovnimi prebliski omrežja akterjev v bližini sedanjega predsednika SID banke, Boruta Jamnika. Zgodovina se ponovno ponavlja. Finančni minister Boštjančič izpostavlja, da se mu zdi ustavno sporno, da si zasebni zdravstveni koncesionarji ne bi smeli izplačevati dobičkov iz dejavnosti, ki jih financira Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Zakaj se je omenjeni amandma sploh pojavil? Ker želi omrežje nekdanjega sodelavca Tamare Kozlovič prekiniti oziroma otežiti delovanje denarnega toka največje zasebne (para)državne zdravstvene ustanove, Diagnostičnega centra Bled, kjer prevladujoči delež držita slovenski (para)državni zavarovalnici SavaRe in Triglav. Zelo dobro se ve, da obe zavarovalnici spadata v širši poslovni in finančni krog akterjev, povezanih z aktualnim predsednikom SID banke, Borutom Jamnikom. Po smrti Janeza Zemljariča poteka srdit boj za šest milijard evrov vrednega plena v zdravstvu, v katerem se spopadajo stara vojaška, obveščevalna in osamosvojiteljska struja ter poslovni krogi, povezani s kardinalom Francem Rodetom in Sava Boys pod lastniško strukturo Yorka s poslovno miselnostjo nekdanjega soseda sedanjega predsednika dr. Roberta Goloba z Dunajske 119 v Ljubljani. Nad njimi visi Demoklejev meč, ki le čaka, kdaj bodo "odpadniki" hirajočega omrežja Komandos zbrani okrog akterjev podjetja Splošna plovba Portorož in "grobarji" slovenskega gospodarstva uporabili orožje drug proti drugemu. V primeru, da poslanci sprejmejo omenjeni amandma, ki ga je predlagala obalna poslanka iz Kopra in nekdanja sodelavka Janeza Starmana na Mestni občini Koper, Tamara Kozlovič, pa se lahko zgodi, da bo tudi dr. Robert Golob doživel usodo podobno tisti, ki so jo doživeli njegovi predhodniki v tako imenovanih vladah novih obrazov.Trenutna koalicija v Državnem zboru je trdno odločena, da bo sprejela novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti. Zakaj se je odločila za ta korak? Ključni razlogi za sprejetje zakona, po mnenju večine koalicijskih poslancev, so, da nekateri zdravniki preveč izkoriščajo svoje dopolnilne dodatne dejavnosti, ki jih izvajajo v zasebnih zdravstvenih ustanovah.Zdaj pa se je tik pred sprejetjem zakona pojavil še en zanimiv amandma. Vložila ga je poslanka Gibanja Svoboda Tamara Kozlovič, ki je tudi predsedujoča Odboru za zdravstvo v DZ. V tem amandmaju piše, da zasebni koncesionarji ne bodo smeli več ustvarjati dobička iz dejavnosti, ki so plačane s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.Njen predlog je najprej podprla tudi ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.Poslanka Gibanje Svoboda in nekdanja v.d. občinske uprave v MO Koper Tamara Kozlovič. Po intervenciji finančnega ministra dr. Klemna Boštjančiča pa se je hitro premislila, da je bolje, da se ta amandma ne sprejme. Mi trdimo, da je zakon ustavno sporen in bi moral biti zavrnjen že na Ustavnem sodišču. Zelo verjetno bo zakon zavrnjen tudi v Državnem svetu, ki bi lahko postal pobudnik za ustavno presojo. Vendar, glede na trenutno sestavo US, bi lahko morda preživel ustavno presojo. Po našem mnenju pa se bo to vprašanje dokončno rešilo na referendumu. Ali bo predlagatelj FIDES, Zdravniška zbornica Slovenije ali kdo drug, je v tem primeru nepomembno. Naj o tem zakonu odločijo državljani.Foto: Prava.siMi že nekaj časa spremljamo dogajanje v slovenskem zdravstvu. Nazadnje smo o tem pisali v članku z naslovom KAOS V ZDRAVSTVU V ŠE ENI REŽIJI BORUTA JAMNIKA! Kdaj boste vsi deležniki spregledali, da vas ima ves čas za popolne bedake!? z dne 8. aprila 2023. Med drugim smo zapisali:"Nihče drug kot (nekdanji) dolgoletni predsednik Modre zavarovalnice Borut Jamnik. Po eni strani pošilja nad vlado sindikate in iniciativo Glas ljudstva s pomočjo svojega nadzornika Branimira Štruklja, po drugi strani pa si želi s pomočjo (para)državnih zavarovalnic in morebitnih novih sprejetih zakonov trenutnega zdravstvenega ministra dr. Danijela Bešiča Loredana prevzeti Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije s pomočjo »novih vladnih kadrov«. Ne smemo pozabiti, da Zavod za zdravstveno zavarovanje vsako leto odloča o več kot štirih milijardah evrov davkoplačevalskega denarja. Zato vas naj ne čudi, da spremljamo spet kaotične spopade in napade na ZZZS, »zdravnike dvoživke«, dopolnilno zdravstveno zavarovanje, dobavitelje medicinske opreme, sporne investicije na področju zdravstva (ptujska bolnišnica) ali pa poslušanje vsakoletnih korupcijskih zgodb, da v ZZZS izpuhti 400 milijonov evrov zaradi nabave medicinske opreme."Preobrazba Zavoda za zdravstveno zavarovanje je padla v vodo, pa tudi Bešič Loredan se je moral kasneje posloviti od ministrske funkcije. Tudi sedanja zgodba nas ne bi zanimala, če se tik pred zdajci ne bi oglasil finančni minister Boštjančič. Zakaj se je oglasil ob amandmaju, da zasebne zdravstvene ustanove ne smejo ustvarjati dobička iz dejavnosti, ki jih plačuje ZZZS?Zelo dobro je znano, kdo je tisti, ki uporabi »zlatega prinašalca« v tej zadevi. Čakali smo, da se bodo razkrili tisti, ki jim je zelo pomembno ohraniti denarni tok. Spet se dogaja stara zgodba, kot pri dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju. Kaj je očitalo trem zavarovalnicam, od tega dvema v (para)državni lasti? Da so letno ustvarile pol milijarde evrov prometa ter iz tega ustvarile 50 milijonov čistega dobička. Čemu je bila ta poteza sploh namenjena? Do zdaj se izkazuje predvsem v smeri, da mora še tistih 5 % slovenskih državljanov plačevati mesečno doto v ZZZS, ki prej niso bili plačniki. Pri tem pa so v ZZZS že takrat povedali, da bodo iz tega ustvarjali izgubo. Kaj so naredili vladajoči? Nič, dvignili so prispevek, da slovenski državljani spet plačujemo več v vrečo brez dna ZZZS. Kaj pomembnega se je še zgodilo?Po dolgih letih je zaradi ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja stara štajerska kapitalska struktura izgubila enega ključnih denarnih tokov za usmerjanje svojega vpliva v slovenskem gospodarstvu, politiki in medijih. Kdo je postal novi predsednik Vzajemne? Matija Šenk. V katerem nadzornem odboru zaseda mesto nadzornika? V SID banki. Katero slovensko (para)državno zavarovalnico je že vsaj dvakrat omenil v svojih intervjujih? Modro zavarovalnico. Kdo je bil dolgoletni predsednik Modre zavarovalnice in je sedanji predsednik SID banke? Borut Jamnik. Zdaj pa si samo poglejte, v katerih mednarodnih zdravstvenih organizacijah sta delovala Šenk in Jamnik, pa boste spoštovani slovenski državljani hitro ugotovili, zakaj se je v resnici ukinilo dopolnilno zdravstveno zavarovanje. V upravi Vzajemne pa sedi še Alja Markovič Čas, še ena dolgoletna operativka omrežja akterjev nekdanjega modrega dečka z Dunajske 119 v Ljubljani.Shema, kako so akterji blizu sedanjega predsednika SID banke in nekdanjega dolgoletnega predsednika Modre zavarovalnice Boruta Jamnika prevzeli ključne pozicije v "neodvisnih regulatorjih." Ena izmed njih je bila tudi Alja Markovič Čas. (Foto: bralec Prava.si)Odvetniški žigolo hoče uničiti oziroma utežiti delovanje pomembnega denarnega toka za vzporedne operacije grobarjev slovenskega gospodarstva in politikov vseh ideoloških prepričanj!Tudi pri omenjenem Zakonu o zdravstveni dejavnosti je javnost imela občutek, da bo tokrat sprejetje zakona potekalo brez cirkusa znotraj koalicije. Zdaj pa vam razkrijemo drobno skrivnost, zakaj je omenjeni amandma sploh sprožila poslanka GS Tamara Kozlovič. Ali ste že vsi pozabili, kje je bila zaposlena Kozlovičeva in kdo je bil tam največji strokovnjak za pravne zadeve? Kdo se je pojavljal kot mediator med FIDES-om in ministrstvom za zdravje? Kdo je tisti pravni »žigolo«, ki lahko vpliva na odločitve na Ustavnem in Vrhovnem sodišču RS?Spoštovani državljani, če veste odgovor na to vprašanje, vam je tudi jasno, zakaj Kozlovičeva trmasto vztraja pri tem amandmaju. Saj si tega ni izmislila ona, prosim vas. Niti ni toliko finančno inteligentna, da bi vedela, komu bodo z omenjenim amandmajem prekinili enega ključnih denarnih tokov za svoje posebne operacije.Katera zasebna zdravstvena ustanova spada med največje v državi, ki jo v mediju Necenzurirano nikoli ne omenjajo? Diagnostični center Bled. Kdo sta največja lastnika? Paradržavni zavarovalnici Triglav in Sava Re. Že večkrat smo v našem mediju zapisali, da za njimi stoji dolgoletno omrežje akterjev na področju zdravstva, ki zastopajo interese poslovnega kroga grobarjev slovenskega gospodarstva in politikov vseh ideoloških barv! Zato nas niti ne čudi, da se je »zlati prinašalec« Sava Boys dr. Klemen Boštjančič oglasil in dal javni znak, da se ne bo dobro končalo, če bo ta amandma sprejet.To je ključna finta tega zakona. Stare kapitalske strukture so dosegle prvo (pirovo) zmago, da poskušajo destabilizirati enega ključnih denarnih tokov, ki ga opravljajo operativci in akterji okrog kroga blizu predsednika SID banke Boruta Jamnika. Zdaj pa si je Jamnik na davkoplačevalske stroške privoščil nakup dveh električnih avtomobilov. Razumi, kdor more!Odvetnik iz Kopra, predsednik Odvetniške zbornice Slovenije in nepoklicni podžupan MO Koper Janez Starman. (Foto: Posnetek zaslonov- Odvetniška družba Starman)Zaradi vseh teh dejstev napovedujemo, da bo trenutni Zakon o zdravstveni dejavnosti padel. Iz različnih razlogov. Ali pa se bo v bližnji prihodnosti toliko spreminjal, da denarni tok v zdravstvu »modrih dečkov« ne bo prekinjen, in bodo s pomočjo Vzajemne, Modre zavarovalnice in vzpostavljene mreže zasebnih zdravstvenih ustanov preusmerili denarni tok Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije v svojo korist. Poraženec je vedno isti – davkoplačevalec.Luka Perš
Teme
SLOVENIJA Madžarska Janez Janša viktor orban

Prijatelji

NAJBOLJ OBISKANO

Predsednik vlade Janez Janša se je danes v Lendavi srečal s predsednikom madžarske vlade Viktorjem Orbanom.