Slovenska vlada se je pred dobrim tednom dni odločila, da lahko nadzorni svet SDH uveljavi predkupno pravico za odkup 43-odstotnega deleža ameriško luksemburškega sklada York v Savi. Po dober mesec dni trajajoči poslovni sagi leta se zdi, da lahko "Sava boys" na čelu z Matejem Naratom, Klemnom Boštjančičem, Dejanom Rajbarjem, Alešem Škobernetom, Alešom Prahom, Vanesso Grmek in ključnim režiserjem, dolgoletnim državnim uradnikom in predsednikom Modre zavarovalnice Borutom Jamnikom odpirajo šampanjce. A je temu res tako?
Vlada je med drugim sprejela eno bolj pomembnih odločitev, da se strinja z intervencijo države pri odkupu 43-odstotnega deleža Yorka. Vlada namerava v Savi izvesti forenzično preiskavo in revizijo poslovanja v zadnjih desetih letih. S temeljito, strokovno, profesionalno in neodvisno preiskavo bo prišla v javnost resnica, kdo dejansko stoji za Yorkom. Večkrat smo v našem mediju poročali, da je član uprave Save, eden izmed izvršnih direktorjev Elements Capital Managment (ECM) Dejan Rajbar, tudi predstavnik Yorka v Sloveniji. A v omrežju Save ne vlada lagodje, ampak implozija delovanja. Situacija bi se temeljito razrešila le, če bi v prihodnje SDH izvedel univerzialno skupščino in postavi novo upravo in nadzorni svet.
V slovenskih medijih je zelo lepo spremljati novinarske izbrance vzporednega mehanizma. V naših člankih o dogajanju o Savi smo izpostavili zapis novinarja Nedeljskega dnevnika Aleksandra Lucuja v njegovi tedenski rubriki Nedeljski šepet. Velikokrat Lucu pošlje kakšno sporočilo starih struktur vzporednega mehanizma slovenski javosti. Lepo je zapisal, da odgovorni v Savi niso poskrbeli pravočasno dvakrat za kupnino in so se vodilni v Yorku odločili, da jo prodajo Madžarom.
Po več mesečni sagi sedaj slavijo etapno zmago, da bodo slovenski davkoplačevalci spet plačali in dokapitalizirali nekaj, kar se je zgodilo leta 2013 v zloglasni dokapitalizaciji bank.
Za obalne gospodarske interese in za njihove interese velikokrat poskrbi obalni novinar časnika Delo Boris Šuligoj. Tokrat je v članku Imamo kapital in znanje, zakaj bi hotele dajali tujcem predstavil klasično zgodbo, kdo je kriv za propad obalnih turističnih biserov. Cinizem je toliko večji, da kot primer dobre prakse predstavlja nakup Jamnikove Modre zavarovalnice turističnega objekta San Simon v Izoli. Le ti so upravljalske pravice za upravljanje turističnega objekta spet predali Savi.
Kako je Borut Jamnik skupaj s fanti iz Elements Capital Managment (ECM) poskrbel, da so za regulatorje nedotakljivi? ECM nastal iz propadlega premoženja Staneta Valanta!
Šuligoj v tekstu zelo lepo opiše, da so za dejanski kolaps obalnega turizma krivi Janez Bohorič, Stane Valant, Igor Bavčar ter hrvaški lastniki hotelske verige Metropol. Omeni, da obstajajo tudi pravi hrvaški lastniki. Pozavalci Šuligoja so nam povedali, da so tukaj mišljeni člani hrvaške družine Lukšić. Le ti so tesno povezani s Splošno plovbo Piran. Tudi dominantni mediji so slovenski javnosti predstavljali podobno zgodbo.
Ja, v očeh javnosti jim lahko pripešmo odgovornost, če ne vemo dejansko resničnih ozadij. Že dlje časa avtor sodeluje s posamezniki, ki so izkusili Jamnikov modus operandi delovanja v državnih podjetjih. Operacija je vedno ista. Na #Prava smo odkrili že vlogo Jamnikovih ljudi za posebne operacije kot so Vanessa Grmek v Slovenskem državnem holdingu, Dejana Rajbara v Yorku in kot člana uprave Sava, Rajbarjeva sodelavca Aleša Škoberneta kot sestavljalca pogodb.
Tokrat bomo predstavili še tretjega člana iz finančne skupine Elements Capital Managment. To je Andrej Prah. Poznavalci na sceni ga ocenjujejo, da gre za zelo iznajdljivega in pametnega odvetnika. O spornih Jamnikovih poslih je v preteklosti poročalo že nekaj slovenskih medijev. Ob vseh znanih medijskih objavah o delovanju Boruta Jamnika ni reagirala še nobena nadzorstvena institucija? Na grafu si lahko ogledate, kako je imel Jamnik pod kontrolo regulatorje na dan 7.2.2021.
Borut Jamnik je del svoje uradniške poti preživel kot uradnik na Agenciji za trg vrednostih papirjev. Tam se je spoznal z odvetnikom Andrejem Simoničem, partnerjem odgovorne urednice finančnega časnika Finance Simone Toplak. Simonič velja za kurirja informacij nekdanjega vodjo pravnega oddelka Alje Marković Čas, žene odvetnika Miloša Časa.
V času vladavine Alje Markovič Čas v ATVP so bili v nadzornem svetu Miloš Čas predsednik in Primož Damjanovič kot član nadzornega sveta. Damjanovič je dejansko povezan z Andrejem Prahom.
Kasneje je sta Miloš Čas in Primož Damjanovič napredovala v vodstvo ATVP. Poleg njiju je bila še članica uprave mag. Tatjana Lovka, pomočnica direktorja-odgovorna za primarni trg in prevzeme. V času Časovega vodenja pa je postala vodja pravnega oddelka žena Andreja Praha, Nikolina Prah.
Prah je preko Elements Capital Managment imel tudi nadzor v Agenciji za javni nadzor nad revidiranjem (ANR), Agenciji za zavarovalni nadzor (AZN) in v Agenciji za varstvo konkurence (AVK).
V preteklosti je v nadzornem svetu AVK sedel tudi Andrej Prah. Le ta je bil nekdanji sodelavec s Primožem Damjanovičem in Tanjo Lovka na ATVP. AZN je v preteklosti zasedal položaj nadzornika Gorazd Čibej. V nadzornem svetu AZN so sedeli Primož Damjanovič in Nikolina Prah. V nadzornem svetu ANR so svoje funkcije zasedli Tanja Lovka in še ena igralka omrežja dr. Barbara Morec.
Podobno kot je imel kavaški klan v Srbiji svojo Dijano in v Sloveniji Tanjo, ima državni uradnik Borut Jamnik na ministrstvu za finance svojo Urško Cvelbar, direktorico direktorata za finančni sistem.
Zakaj je za vse omenjene pomembna Cvelbarjeva? Predvsem zaradi tega, ker velja za osrednjo avtorico pisanje slovenskih zakonov o skladih. Še druga bolj sporna osebnost je Miranda Groff Ferjančič, zaposlena kot vodja Sektorja za investicije v okviru Ministrstva za financ in v slovenski javnosti znana kot hčerka Marjana Groffa. Na sedanjo funkcijo je bila imenovana v času Šarčeve vlade, a sedanji finančni minister Andrej Šircelj ne čuti potrebe, da bi jo zamenjal. Mogoče pa na Širclja vpliva duh koroške veje vzporednega mehanizama.
Gre za eno najbolj pomembnih položajev na finančnem ministrstvu. Groffova skrbi, da so o vseh podatkih obveščeni velikokrat kot prvi Borut Jamnik in Gregor Golobič. Miranda Groff Ferjančič velja za intereseno igralko struktur obalnih in koroških vladarjev nadzorovalcev slovenskega gospodarstva, pravosodja in politike v Sloveniji.
Zakaj Borut Jamnik v vseh teh letih ni doživel nobenih sodnih preiskav? Prav zaradi svojega nadzora nad delovanjem nekaterih ključnih agencij in regulatorjev za nadzor finančnih, turističnih, energetskih, telekomunikacijskih, farmacevtskih in zavarovalniških storitev izkoriščal za svoja nemotena parkirišča vrednostih delnic.
In kako je nastal Elements Capital Managment Capital? Popolnoma preprosto. Fantje so se odločili, da bodo Valantov imperij uničili in prevzeli. Tako se je tudi zgodilo. Zloglasni finančni sklad pod nadzorom Rajbarja, Škoberneta in Praha je nastal iz propadlih skladov v lasti Staneta Valanta ter 20 tisoč članov njegovih certifikatov in pidov.
Zakaj sta propadla Valant in Bavčar in zakaj se je iz Slovenije komaj rešil zloglasni srbski poslovnež Miodrag Kostić?
Boris Šuligoj v svojem navedem članku za glavne krivce izpostavi prav Staneta Valenta in Igorja Bavčarja. Žal sta se Valant in Bavčar oba ujela v past Jamnikovih operativcev, ki so jih uničili seveda od znotraj. Igor, si pozabil na svojega prijatelja Srečkota?
Tako so se v enem trenutku Sava, Merkur, NFD, Istrabenz znašli v zapletenem kreditnem razmerju. Težava je bila, da so drug drugemu v različnih kombinacijah garantirali sub prime loan.
A se je sprevrglo v kruto igro obrestnih procetnih številk, kjer je najbolj kratko potegnil prav Stane Valant s svojo družbo v NFD holding. Valanta so ob koncu pokopale poker igre v Zvonovih, Savi in Hoteli Bernandin. A Valant ni vedel, da ga Jamnikovi operativci ves čas vodijo od ene napačne odločitve do druge. Enako se je zgodilo z Igorjem Bavčarjem, ko so mu del poslovne moči odvzeli v zgodbi Istrabenz Turizem.
Obaln gospodarji iz koprskih luk in splošnih piranskih plovb mislijo, da imajo vse pod nadzorom v rokah svojega operativca v Ljubljani iz Obale, državnega uradnika Modre zavorovalnice Boruta Jamnika.
Težava je, da se je Jamnik osvobodil in ga zanima le moč v slovenskem državnem gospodarstvu in institucijah. S svojimi Jazbeci, Golobi, Grmeki in Prahi ima vse niti v svojih rokah. Ob tem ne smemo pozabiti na Združenje nadzornikov Slovenije, kjer je Jamnik eden izmed ustanoviteljev društva ter nekdanji dolgoletni vodilni predstavnik v društvu.
Če parafriziramo, se je ves slovenski turizem spotaknl na nekem olupku banane. To pa nekaj zelo smrdi. Takšno uničenje slovenskega turizma brez obvladovanja policije, tožilstva, sodstva, regulatorjev, plačancev in nekaj skorumpiranih novinarjev ne bi bilo niti slučaj možno. Vsi igralci so hotele kupili poceni in z lastnimi sredstvi. Polega tega so jih še obnovili ter bili v začetni odlični kondiciji. Kako je možno, da so različni poslovni igralci iz različnih koncev Slovenije istočasno ostali brez vsega. Nekateri izgubili čudežno zdravje, nekateri so presenetljivo ob vsem kapitalu čudežno propadli, drugi pa v absurdnih temeljih celo pristrali v zaporu. Eni so izgubili premoženje, drugi zdravje, svobodo in ugled. O Miodragu Kostiču si lahko mislite sami, kar si želite. Ob poceni nakupa hotela Palace Kempinski se ni pustil Jamnikovim operativcem, da bi bil njihovo parkirišče za vrednostne delnice. Za nagrado se je soočil z umetno sestavljenimi kazenskimi ovadbami za najem plaže. To ga je dotoklo tudi zdravstveno, saj je hudo zbolel. "Za mir v hiši" bodo Kostičevi managerji vložil v obnovo Palaca vložili 8 milijonov evrov smo izvedeli. Zgodba Kostiča je zgodba vseh zdajšnjih in nekdanjih vodilnih gospodarstvenikov na Obali. Prvo so trideset let gradili, dvajset let uničevali, zadnjih deset let pa se rešujejo. Implozija obalno koroškega omrežja vodeča s strani gospodarjev koprske luke in piranske plovbe ni bila še nikoli tako izrazita.
To je del zgodbe, ki vam jo je Boris Šuligoj v svojem članku v Delu pozabil omeniti. Obalni šepetalci so mu svetovali, da tega ni potrebno razkriti. Smo pa za veseljem razkrili v #Prava.
Luka Perš
Komentarji (1)
Mar 02, 2022
1
Odlićen članek.Le kdo ga bo še prebral in se zamislil.Za take zgodbe bi potrebovali "VELIKO ČISTILNO NAPRAVO" da bi se nekoč zbudili v naravnem okolju , ki smo ga nekoč že živeli.Plača 1-5 .sedaj neskončno razmerje.Kolikor si kdo vzame.."ovce" pa potrdijo.