»Najhitrejši včasih ne pridejo na cilj« je nova kampanja Agencije za varnost prometa, ki v sodelovanju s Policijo ljudi opozarja na pomen prilagojene hitrosti voznim razmeram, na ustrezno varnostno razdaljo in zaviralno pot. »Voznikom želimo sporočiti, da z divjanjem ne pridobijo ničesar, lahko pa povzročijo hudo prometno nesrečo, s katero zaznamujejo mnoga življenja,« je poudaril direktor Agencije za varnost prometa Jože Hribar. Ta je med drugim v sklopu »Slovenian Grand Security Award 2022« prejel tudi nagrado za najboljši strokovni prispevek s področja varnosti za leto 2021.
Vaša najnovejša akcija je »Najhitrejši včasih ne pridejo na cilj.« Zakaj je opozarjanje na neprilagojeno hitrost še vedno tako pomembno?
Jože Hribar: Dejstvo je, da je neprilagojena hitrost še vedno med najpogostejšimi vzroki za prometne nesreče z najhujšimi posledicami. Letos do 23. julija po trenutnih podatkih beležimo 1.694 prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti, kar je 15 % odstotkov več, kot v enakem obdobju lani. Ljudje se ne zavedajo, da z divjanjem ne pridobijo ničesar. Njihovi bližnji pa lahko izgubijo veliko. Zato bomo z ozaveščanjem o pomembnosti prilagojene hitrosti nadaljevali, za varnost takšnih voznikov in tudi vseh ostalih udeležencev v prometu.
Hitrost na cesti je nevarna. (Foto: Agencija za varnost prometa)
V zadnjih letih smo priča tudi naraščanju deleža tovornih vozil. Kako pristopiti k taki problematiki?
Jože Hribar: Z večanjem cestnega prometa in tudi tovornih vozil, se poveča verjetnost za neljubi dogodek. Organizirali smo nacionalno preventivno akcijo za večjo varnost tovornih vozil in avtobusov »Vozniki gospodarskih vozil – varni v prometu.« Udeležence dogodka smo poglobljeno seznanili z novimi tehničnimi rešitvami, ki zmanjšujejo tveganje za nesreče zaradi mrtvih kotov velikih vozil z najsodobnejšimi sistemi vzvratnih kamer, zavornimi potmi različnih tipov vozil, umikanjem nenadni oviri in vzvratni vožnji. Teoretični poudarek je bil namenjen varnemu pritrjevanju tovora in vplivu preobremenjenih tovornih vozil na varnost v prometu.
Vozniki moramo biti na cesti zelo pozorni, na to pa vplivajo tudi številni dejavniki, ki so izven našega vpliva, kot na primer vreme.
Jože Hribar: Drži, posebej poleti moramo biti pozorni, saj pogosto podcenjujemo vročinske obremenitve med vožnjo. Če se na pot odpravljate v času vročinskih valov, morate biti še posebej pozorni. Pomembno je upoštevati nasvete za varnejšo vožnjo tudi poleti. Prepričajte se, da vozilo prezračite in ohladite preden se odpeljete, da ne vozite dehidrirani, poskrbite za senčenje, saj močni sončni žarki in bleščanje lahko za trenutek zaslepijo. Pred odhodom dobro očistite vetrobranska stekla, preverite količino tekočin v avtomobilu, na pot pa se odpravite spočiti. Daljše vožnje so ob visokih zunanjih temperaturah fizično in psihično naporne. Še posebej poleti pa v parkiranem in zaprtem vozilu ne puščajte nikogar. Otroci in starejši so namreč še posebej dovzetni za vročinski udar, telesna temperatura otrokovega telesa se dviguje kar 3 do 5-krat hitreje kot temperatura telesa odrasle osebe.
Pravilna vožnja po avtocesti namreč pomeni, da je prehitevalni oz. levi prometni pas namenjen prehitevanju, vozni oz. desni prometni pas. (Foto: Agencija za varnost prometa)
Med ljudmi je še vedno prenizko zavedanje o nujnosti uporabe varnostnega pasu. Kako ste se lotili tega izziva?
Letos smo izvedli že drugo nacionalno preventivno akcijo »Varnostni pas varuje vas,« ki je bila namenjena opozarjanju na pomembnost pripetosti vseh potnikov v vozilu. Tudi na najkrajši poti. Pravilno pripenjanje je še posebej pomembno pri otrocih, saj so ravno ti najbolj izpostavljeni in že ob lažjih trkih lahko utrpijo hujše posledice. Za njihovo pripenjanje in varen prevoz morajo poskrbeti odrasli vozniki. Poleg tega smo v okviru različnih dogodkov voznikom razdeljevali gradivo, s katerim smo ozaveščali in pozivali k pripenjanju. Pri najhujših prometnih nesrečah je vedno znova ugotovljeno, da bi bile posledice lahko veliko lažje, če bi vozniki in potniki v vozilu dosledno uporabljali varnostni pas.
Vselej uporabimo varnostni pas. (Foto: Agencija za varnost prometa)
Redno opozarjate tudi na pomen reševalnega pasu na avtocestah.
Jože Hribar: Tako je, ob začetku šolskih počitnic smo skupaj s Policijo, Zavodom Reševalni pas, DARS, gasilci in reševalci organizirala skupno akcijo, katere namen je bil množično opozarjati in ozaveščati, da je pravilno razvrščanje v primeru zastojev na avtocesti življenjskega pomena. Desetletje izvajanja akcije »Ustvarimo reševalni pas« intervencijskim službam vse bolj omogoča lažji dostop do kraja prometnih nesreč, kar lahko odloča o preživetju pomoči potrebnega. Domači vozniki pomen pravilne vzpostavitve poznajo vse bolje, tuje voznike pa je potrebno ozaveščati še bolj intenzivno, čemur je bila namenjena akcija.
Luka Perš