Lekarniška zbornica Slovenije obeležuje 30. obletnico delovanja, ki so jo pospremili tudi s slavnostno akademijo in okroglo mizo. Častni gost slavnostne akademije je bil predsednik Borut Pahor, ki je izpostavil dejstvo, da nas lekarne nemoteno oskrbujejo z zdravili in jih ne bi smeli jemati za samoumevne. Naša sogovornica mag. Darja Potočnik Benčič je poudarila ključen pomen zbornice za lekarne in lekarniško dejavnost, ki na prvo mesto postavlja odgovorno zdravljenje z zdravili in skrb za zdravje ljudi. V vsem tem času je zbornica nanizala številne dosežke, med katerimi izstopajo predvsem najbolj urejen lekarniški sistem v Evropi, strokovnost in neodvisnost farmacevtskih strokovnih delavcev in razvejana mreža lekarn, ki vključuje skoraj 200 novih lekarn od leta 1992 do danes. V nadaljevanju je pojasnila, da z razvejano mrežo zagotavljajo dostopnost do zdravil, medicinskih pripomočkov, izdelkov za ohranjanje zdravja in lekarniških storitev tudi v manjših krajih. Poudarila pa je tudi pomembnost uvedbe sezonskega cepljenja proti gripi v lekarnah, s čimer bi lahko prispevali k dvigu precepljenosti in javnemu zdravju.
Lekarniška zbornica Slovenije obeležuje 30-letnico delovanja. Katere dosežke bi ob tem visokem jubileju radi izpostavili?
Darja Potočnik Benčič: V vsem tem času smo lahko ponosni na to, da smo dobili skoraj 200 novih lekarn, kar pomeni, da imamo v Sloveniji enega najbolj razvitih in urejenih lekarniških sistemov v Evropi. Z mrežo zagotavljamo dostopnost do zdravil, medicinskih pripomočkov, izdelkov za ohranjanje zdravja in lekarniških storitev tudi v manjših krajih. Prav tako pa smo sodelovali pri sprejemanju novega zakona o lekarniški dejavnosti, s katerim smo v ospredje postavili lekarniške storitve za paciente, strokovno neodvisnost farmacevtskih strokovnih delavcev ter merila za lekarniško mrežo.
V ospredje vedno postavljate pacienta in njegove potrebe ter ozaveščate prebivalce o varni rabi zdravil. Katere dejavnosti so najbolj pomembne?
Darja Potočnik Benčič: Med najpomembnejšimi nalogami Lekarniške zbornice so naloge po javnem pooblastilu, in sicer strokovni nadzori s svetovanjem, izvajanje pripravništva in specializacij, organizacija strokovnih izpopolnjevanj in izobraževanj. Prav tako sprejemamo Kodeks lekarniške deontologije, podajamo mnenje o podelitvi koncesije, vodimo register farmacevtskih strokovnih delavcev pri izvajalcu lekarniške dejavnosti, podeljujemo, podaljšujemo in odvzemamo licence magistrom farmacije in vodimo evidence o izpolnjevanju pogojev za podeljevanje ter podaljševanje licenc.
Na slavnostni akademiji je bil prisoten tudi predsednik države Borut Pahor, ki je izpostavil, da nas lekarne vedno nemoteno oskrbujejo z zdravili. Čeprav jih marsikdo sploh ne opazi, to še ne pomeni, da so samoumevne. Se strinjate z njegovo oceno?
Darja Potočnik Benčič: Za izrečene besede se predsedniku Pahorju iskreno zahvaljujem. Lepo je opisal pomen lekarniške dejavnosti in izrekel besede zahvale vsem zaposlenim v lekarnah za opravljeno delo in skrb za paciente. V lekarnah se posvetimo vsakemu pacientu posebej, da zagotovimo pravo zdravilo pravočasno, ponekod tudi 24 ur na dan, in tako prispevamo pomemben delež k pozitivnim izidom zdravljenja.
Kateri je najpomembnejši cilj zbornice in kakšni so vaši načrti za prihodnost?
Darja Potočnik Benčič: Naš najpomembnejši cilj je, da farmacevti s svojim znanjem o zdravilih in izkušnjami ter z uvajanjem novih lekarniških storitev prispevajo k boljšemu zdravju in s tem bolj kakovostnemu življenju ljudi. V prihodnosti bomo še naprej gradili ugled lekarnarjev, saj si želimo na prvo mesto postaviti prepoznavnost in uveljavitev stroke. Ponosni smo na vse zaposlene v lekarnah, ki svoj poklic razumejo kot poslanstvo ter so izjemno predani svojemu delu in skrbi za paciente. Najbolj se zavzemamo za to, da bi v prihodnje imeli vsi kronični bolniki, zlasti tisti s polifarmakoterapijo, pravico do storitve pregled uporabe zdravil. Na tak način bi zagotovili večjo varnost uporabe, boljše izide zdravljenja in manj odpadnih zdravil. Imajo pa pacienti zdaj že nekaj let pravico do storitve farmakoterapijski pregled, ki ga po napotitvi osebnega zdravnika izvajajo farmacevti specialisti v ambulantah zdravstvenih domov. Na osnovi celotne pacientove zdravstvene dokumentacije farmacevt pripravi priporočila za zdravnika. V okoljih, kjer storitev izvajajo v večjem obsegu, se lahko pohvalijo z dobrimi rezultati, dobrim sodelovanjem zdravnikov in farmacevtov in z zadovoljnimi pacienti. V bolnišnicah so magistri farmacije vedno bolj prisotni ob postelji bolnika z namenom usklajevanja zdravljenja z zdravili ter postajajo pomembni člani bolnišničnih timov.
V Lekarniški zbornici se zelo zavzemate tudi za uvedbo cepljenja v lekarnah. Zakaj se vam zdi to pomembno?
Darja Potočnik Benčič: Lekarniška dejavnost se mora prilagajati trendom oziroma potrebam pacientov in zagotavljati celostno oskrbo kot je cepljenje. Uvedba cepljenja v lekarnah se nam zdi pomembna in v njej vidimo dodano vrednost, saj bi lahko z izvajanjem sezonskega cepljenja proti gripi prispevali k dvigu precepljenosti in s tem k javnemu zdravju. Cepljenje se že izvaja v mnogih državah, denimo v Belgiji, Franciji, Grčiji, Nemčiji, Luksemburgu, Švici, na Norveškem, Portugalskem in Danskem, kjer se je zanimanje za cepljenje povečalo kar za 60 %. Kot je na nedavnem srečanju koalicije za cepljenje poudaril sociolog ̶ za dvig precepljenosti ljudje potrebujemo »convenient access« (udoben dostop), zaupanje in empatijo. Vse to lekarne in farmacevti zagotavljajo.
Okroglo obletnico letos praznuje tudi strokovno glasilo Lekarništvo, ki ga izdaja Lekarniška zbornica Slovenije. Kaj zaposlenim v lekarniški dejavnosti pomenijo strokovni prispevki?
Darja Potočnik Benčič: Okrogla 50. obletnica naše strokovne revije Lekarništvo je pomembna prelomnica. Je izjemna številka. Z velikim optimizmom in ponosom zremo v prihodnost ob dejstvu, da smo zakorakali v novih petdeset let izhajanja. Lekarništvo je pomemben vir strokovnih informacij za vse zaposlene v dejavnosti, saj ga prejmejo vse lekarne. Izhaja z več tisoč naklade, v njej pa članice seznanjamo tudi z novicami z mednarodnih srečanj, pa tudi o novostih na zakonodajnem področju. Soustvarjanje revije je bil in je še vedno svojevrsten izziv. Tako kot je farmacija veja, ki se ves čas razvija, je tudi uredniški odbor Lekarništva vedno v koraku s časom ter kolegom in kolegicam omogoča branje tudi v elektronski obliki.
Luka Perš