Eden največjih trgovcev prodaje električne energije na območju zahodnega Balkana, slovenska (para) državna družba GEN-I se je znašla na naslovnicah medijev jugovzhodne Evrope. Predvsem v kosovskih, albanskih, srbskih, črnogorskih, hrvaških in v majhni skupini slovenskih medijev. Tokrat razkrivamo še sumljive poslovne prakse GEN-I v Makedoniji.
Kljub temu, da se osrednji slovenski mediji dobesedno delajo budale o balkanskem poslovanju GEN-I so v tujini veliko bolj aktivni nekateri mediji zahodnega Balkana. Še več, dežurni medij trenutnega predsednika vlade Roberta Goloba, Necenzurirano, je hotel vso pozornost preusmeriti v predsednika SDS Janeza Janšo in srbskega predsednika Aleksandra Vučića. Pisali so celo o slovenski verziji afere Watergate! Spoštovani medij Necenzurirano, ali sta bila Janša in Vučić od leta 2006 do novembra 2021 v GEN-I najbolj odgovorni osebi ali je to bil Robert Golob? Čakamo na odgovor.
Razkrilo se je, da enostavno v Sloveniji nihče nima pojma in nadzora, kaj hudiča s slovenskim davkoplačevalskim denarjem počnejo v GEN-I v svojih dvaindvajsetih hčerinskih družbah v tujini. To se je razkrilo ob preprostem ogledu javno objavljenih podatkov na spletni strani Erar. Do sedaj smo razkrili, da je neznano kam v tujih hčerinskih družbah GEN-I v Srbiji, Albaniji in v BiH "izginilo" 81 milijonov evrov. Vsakega slovenskega davkoplačevalca bi moralo zanimati, zakaj so ga rabili in za kakšne namene so ga zapravili? Še vedno čakamo zastopnika omenjenih treh družb in trenutnega predsednika uprave GEN-I Igorja Koprivnikarja, da pokaže čiste račune.
Predvsem zaradi dejstva, da ovržejo lastne sume na sporno poslovno prakso sodelovanja s kosovskim veleposlanikom na Hrvaškem in vplivnim članom vladajoče kosovske stranke premiera Albina Kurtija, Martinom Berishajem.
Kot se je ugotovilo, je hčerinska družba GEN-I Beograd v obdboju 2015-2022 na dve podjetji v lasti Berishaja nakazali štiri milijone evrov. Le ta pa je v izrazitih dvigih v letih 2019-2022 dvignil za tri in pol milijonov evrov v gotovini. Težava je, da je denar dvigoval večkrat z večjimi vsotami denarja.
Pri razkrivanju dejstev več zahodnobalkanskih medijev in sedaj še svežem dokumentarcu o Martinu Berishaju medija Insajderji je zelo verjetno, da je del vsote pristalo tako v volilni kampanji Kurtija v letu 2021 in pred lanskimi aprilskimi parlamentarnimi volitvami tudi v Sloveniji. Ni čudno, da Srbi norijo!
Poleg tega so se razkrili posli GEN-I Beograd v navezi z zloglasno ciprsko (srbsko) družbo Rudnap. Le v letih 2008-2013 je srbska hčerinska družba največjega slovenskega elektrotrgovca opravile posle v višini 82,2 milijonov evrov na Kosovem. Vse kaže, so bili med večjimi zmagovalci v času zadnje pomoči kosovske vlade Albina Kurtija tudi v podjetju Gen-I, kar smo že poročali v enem izmed naših preteklih člankov. Zanimivo je predvsem dejstvo, da je Kurti dobršen del kosovske finančne pomoči namenil podjetju, katerega je njegova stranka v letu 2012 poimenovala kot del srbske energetske mafije. V nadaljevanju si bomo ogledali primer iz Makedonije. Z gotovostjo lahko zatrdimo, da so posli v Makedoniji in na Kosovu potekali po istem modus operandu.
Rudnap in GEN-I ujeta v spornih električnih poslih v Makedoniji! Enako kot na Kosovem!
Leta 2012 je makedonska Komisija za varstvo konkurence vložila ovadbo o prekršku zoper štiri trgovce z električno energijo zaradi suma, da so ustvarili kartel kjer so s svojimi ponudbami narekovali cene za uvoz električne energije. Razpis je potekal januarja 2012. Dve izmed družb sta bili tudi GEN-I in Rudnap.
Ob koncu leta 2012 je tudi urad makedonske caritne zaračunal dodatne finančne penale za carino, ker bi se naj trojica izogibala na različne načine plačila dajatev. Komisija za varstvo konkurence je 27. 3. 2012 vložila ovadbe o prekršku. zoper štiri podjetja za trgovanje z električno energijo zaradi suma da so prekršili zakon s tajnim dogovarjanjem o svojih ponudbah za razpis za nabavo el januarja 2012 lansiral ELEM.
Komisija je menila, da je utemeljeno sumila, da so štiri družbe – GEN – i, Rudnap Group, ESPADA in EFT – ustvarili kartelno organizacijo, da bi lahko narekovali cene za uvoz električne energije in imajo prednost pred drugimi podjetji, ki prav tako kandidirajo na tem razpisu. Obtožena podjetja so vse obtožbe zanikala in trdila, da obstaja zdrava konkurenca na trgu električne energije.
Foto: Posnetek zaslona-Bankwatch
Zanimivo je, da je bil Čedomir Kraljevski razrešen kot predsednik Komisije za zaščito konkurence aprila 2012 samo en mesec po tem, ko so bili ti primeri razkriti, čeprav je ostal član komisije.
Več mesecev po tem, ko so mediji poročali o primeru domnevnih kartelnih dejavnosti, novembra 2012 makedonski carinski urad je sporočil, da med rutinskimi pregledi primerjave količin električne energije v državi, ki je opravila carinski pregledi s podatki o količinah uvoz, izvoz in električna energija, ki je opravila prenosnega sistema za obdobje 2010–2012.
Carinski urad je ugotovil večje nepravilnosti pri tri trgovska podjetja z elektriko, nato pa so bili sprejeti sklepi za doplačilo od carine za približno 113 milijonov denarjev (EUR 1,8 milijona evrov).
V prvem primeru se je izognilo podjetje iz Skopja carine v skupni vrednosti približno 79,4 mio denarjev (1,3 mio EUR). V letih 2011 in V letu 2012 je družba skupaj predala 154.790 MWh elektrike, nekaj pa uvožene električne energije je bil nezakonito odstranjen izpod carinskega nadzora, ne da bi plačal znesek carine na 71,6 mio denarjev (1,16 mio EUR). Tudi Carinski urad odkril priloge k generalni pogodbi o prodaji električne energije, kjer je enota stroški za MWh električne energije, ki je bila kupljena je bil bistveno višji v primerjavi z enoto ceno, po kateri je bila prijavljena, in se je tako podjetje izognilo plačilu carine zaa nadaljnjih 7,8 miljonov denarjev. V drugem primeru se je podjetje iz Skopja izognilo plačilu carine v višini približno 30 milijonov denarjev (0,5 milijona evrov), Carinski urad pa je sprejel dve odločbi o doplačilu carinskega dolga.
Foto: Posnetek zaslona-Bankwatch
V tretjem primeru Urad zaračunal dodatne carine v višini 3,5 miodenarjev (0,06 milijona evrov) za elektriko, ki je bila namenjena enemu podjetju, a dejansko preprodana brez plačila ustreznih davkov. Uradna izjava ne identificira podjetij, ki so utajila davke. Vendar se jeje neuradno izvedelo iz „vladnih virov“, da sto to bili podjetji Rudnap in Gen – i. Javno ni razpoložljive informacije o tem, ali sta podjetji plačali, kar sta dolgovali, ali tožbe še vedno niso umaknjene.
Celotno zgodbo si lahko preberete v študiji iz junija 2014 organizacije South East Europe Sustainable Energy Policy z naslovom Winners and losers: Who benefits from high-level corruption in the South East Europe energoy sector? V omenjeni študiji je opisanih enajst spornih projektov na področju držav Zahodnega Balkana. Tako osrednji avtor študije Marko Prelec skupaj s sodelavci izpostavi sporne afere v Črni gori, Srbiji, Hrvaškem, Kosovu, Albaniji in Makedoniji.
A se niti tega ne spominjate, spoštovani predsednik vlade Republike Slovenije dr. Robert Golob?
Več o makedonskem škandalu GEN-I si lahko preberete v članku z naslovom Macedonia: The electricity trading cartel and tax evasion cases (stran 32-33).
Luka Perš
Komentarji (2)
Feb 06, 2023
5
Glede na vse bi v vsaki normalni državi predsednik GEN- I že davno odletel. V našem primeru Robert Golob predsednik vlade RS. Žal Slovenija ni pravna država. Za Slovenijo drži, da država nima mafije, pač pa ima mafija državo.
Feb 04, 2023
13
Ko beremo odkritja preiskovalnih organov v tujini okoli državne firme Gen-i se mi nehote postavlja vprašanje, kako poslujejo naše druge firme v državni lasti ( zavarovalnice, banke....)?! Zgleda, da je način poslovanja v Gen-i utečena praksa, ki je lahko prisotna tudi v drugih državnih firmah oziroma inštitucijah pri nas. Ker se ta način poslovanja opravlja že veliko let in ob očitnih, hudih kršitvah, nenadzorovanega poslovanja in odtekanja denarja vrši nemoteno brez nadzora nadzornih služb je to znak, da je pri nas vse hudo narobe. Golob si ne bi upal tako kšeftati, če za njim ne bi stal močan aparat!