MIK Celje je eno najuspešnejših podjetij za proizvodnjo stavbnega pohištva in zasteklitve objektov pri nas. Z novim projektom, ki bo eden največjih v Evropi za izboljšanje kakovosti zraka in bivanja, pa predstavljajo še Razvojni center MIK, Inštitut dr. Petra Novaka in podjetje prezračevalnih naprav MIKrovent. Generalni direktor podjetja MIK Franci Pliberšek nam je zaupal več o projektu, izboljšanju gospodarstva in izkušnji, ki ga je zaznamovala in spremenila.
1. Predstavljate enega največjih projektov za izboljšanje kakovosti zraka in bivanja v Evropi, v vrednosti 21 milijonov evrov. Zakaj ste se odločili za to?
Franci Pliberšek: Poseben pomen dajemo kakovosti bivanja ljudi, zato želimo v tej smeri delovati še naprej. Na terenu so se srečevali s številnimi »bolnimi« hišami, ki niso imele ustreznega prezračevanja. Zato smo razvili idejo o prezračevalnih sistemih na okenskih razširitvah MIKrovent, ki je pozneje postala cela družina MIKrovent izdelkov, tako za na okna, kot na steno in nenazadnje tudi za večje objekte. Ker želimo ideje ves čas nadgrajevati in ljudem pomagati z novimi izumi, smo se odločili za ustanovitev Razvojnega centra MIK in Inštituta dr. Petra Novaka. Ravno v slednjem bo edinstvena testna komora s simulacijo različnih klimatskih pogojev, v kateri bomo testirali MIKrovent prezračevalne sisteme in elemente stavbnega pohištva, ki jih proizvajamo. Želimo namreč razviti in proizvajati najbolj napredne, izolativne in energijsko učinkovite elemente stavbnega pohištva in lokalnega prezračevanja. Eden izmed glavnih stebrov inštituta pa bo tudi ozaveščanje o kakovosti bivanja, predvsem zraka, vode in kakovostne hrane ter mentalnega zdravja.
2. V MIK Celje že proizvajate PVC okna, ALU in leseno stavbno pohištvo, prezračevalne fasade, vhodna in požarna vrata ter prezračevalne sisteme. Imate več kot 170 zaposlenih strokovnjakov na področju razvoja, proizvodnje, vgradbe stavbnega pohištva in prezračevanja, 100 pogodbenih zunanjih sodelavcev, z odprtjem razvojnega centra in inštituta pa bo še 100 novih?
Franci Pliberšek: Tako je, z odprtjem bomo omogočili tudi 100 novih delovnih mest z visoko dodano vrednostjo. Zaposleni bodo skupaj z MIK-ovo ekipo in deležniki del ekosistema, ki bo Inštitutu dr. Petra Novaka vdahnil življenje in mu s tem dodal tisto res pravo vrednost. Nova delovna mesta bodo dala velik doprinos za razvoj občine in podeželja. Vsi skupaj s sodelavci živimo in ustvarjamo MIK-ov duh in vedno smo veseli, ko lahko medse sprejmemo nova znanja in izkušnje.
3. Kaj vse bo v Razvojnem centru MIK?
Franci Pliberšek: Razvojni center bo primarno razdeljen na dva dela, razvoj in proizvodnjo, poleg razvoja prezračevalnih naprav pa bo obsegal tudi razvojni inkubator in razvojne delavnice. Sodobna avtomatizirana in robotizirana proizvodnja bo omogočala hitro in visoko lansiranje izdelkov po vsej Evropi. Želimo zagotoviti tudi prostor za mlada podjetja, start-upe in strokovnjake in jim pomagati pri realizaciji njihovih idej. Ena najbolj energetsko varčnih stavb z lastno sončno elektrarno in prezračevalnimi napravami bo zaposlenim nudila prijazno delovno okolje z odličnimi pogoji za delo. S projektom bomo povečali tudi energetsko samooskrbnost Slovenije.
4. Zelo lepo je slišati, zagovarjate, kako pomembno je, da imamo veliko idej, sploh mladi, vendar pogosto ne pride do realizacije. Vi jim želite omogočiti možnost za razvoj in napredek.
Franci Pliberšek: Žal se zaradi številnih izzivov zgodi, da mnogo vrhunskih idej ostane zgolj na papirju. Zato sem se odločil, da bo inštitut dal prostor mladim in inovativnim posameznikom z dobrimi idejami, ki jim manjka le kanček do realizacije. Omogočili jim bomo prostor in mentorje iz številnih sfer. Tako znanstvenih kot tudi podjetniških ter izkušenih podjetnikov kluba SBC. Verjamem, da bomo s tem dobili najboljše, kar danes obstaja, ne samo za kakovost zraka temveč tudi druga področja. Mentoriranje in pomoč mladim je tisto, kar napolni mojo dušo in mi da nov zagon. Delujem po načelu, da moramo vračati okolju, v katerem ustvarjamo.
5. Ste podjetnik, vizionar, v stiku pa ste tudi s svojo duhovno platjo. Med drugim ste prehodili Santiago de Camino, zelo znano špansko romarsko pot. Bi lahko rekli, da vas je to spremenilo?
Franci Pliberšek: Izpolnila se mi je želja, da bi prehodil North Camino. 33 dni sem bil v tišini, brez telefona, interneta, radia, televizije in domačih. V 32 dneh sem prehodil več kot 1.000 kilometrov in lahko rečem, da je Camino življenjska pot samega s seboj. Za utrjevanje notranjega miru, sreče in ljubezni. Prehojeni kilometri so me utrdili in naredili še srečnejšega, bolj zdravega in polnega energije za nove izzive. Mislim, da te vsak takšen podvig spremeni. Pri meni so zmagali ljubezen, sreča, mir, in če te takšna izkušnja ne spremeni, je nisi naredil prav.
Luka Perš