V našem mediju zelo radi tvegamo in si upamo predstaviti druge plati zgodb, ki jo vam zamolčijo osrednji mediji. Ena izmed takih zgodb je tudi zgodba o Ranisu Smajloviću. Pred leti ga je večina dominantnih medijev na Balkanu obtoževala ugrabitve otrok. Vsaj tako je zgodbo predstavljala njegova sedaj že nekdanja partnerica Dijana Hisenaj (sedaj Dimevski, po naših podatkih poročena iz koristi, za to naj bi prejela 20.000 eur). A vse kaže, da je zgodbo v resnici popolnoma drugačna.
V naših člankih z naslovom [DOKUMENTI] Sodna sramota v primeru Ranisa Smajlovića! Zakaj Ranis Smajlović ni ugrabitelj, ampak REŠITELJ svojih otrok! in [DOKUMENTI] Razkrivamo sporno ravnanje švicarskih neodvisnih institucij v zadevi Smajlović! smo tudi s pomočjo dokumentov razkrili, da je v predstavljeni zgodbi v osrednjih medijih malo morje lukenj. Da gre za še en sodni konstrukt proti nedolžnemu posamezniku v naši državi.
Smajloviča podpira tudi dekan njegove fakultete dr. Mitja Steinbacher.
Smajlovića pa je zadeva tako motivirala, da se je vpisal na študij prava na Fakulteti za pravo in ekonomijo v Ljubljani le zato, da dokaže svojo nedolžnost. V njegovo nedolžnost verjeme med drugim tudi dekan fakultete Mitja Steinbacher. Še več, dekan omenjene fakultete ter študentje mu tako zaupajo, da je Ranis Smajlović tudi predsednik študentskega sveta na fakulteti ter tudi član senata. Omenjeni primer pa bo Smajlović opisal tudi v svojem magistrskem delu saj trenutno že zaključuje magistrski študij, prvi letnik magisterija pa je zaključil z povprečjem ocen 9.6, kar je znak izjemne nadarjenosti za pravo.
Dekan Fakultete Steinbacher je v podporo Smajloviču podal tudi izjavo, citiram “ Kar bi lahko povedal o našemu študentu Ranisu Smajloviću, ki je že magister po izobrazbi. Mi smo zelo veseli, da je prišel k nam iz večih razlogov. Prvič osnovni razlog je nakako meni tudi kot dekanu to da navdihuje in si želimo takšnih študentov. Gospod Ranis je izredno samoiniciativen zelo veliko je že zdaj v zelo kratkem času praktično zoorganiziral ekipo študentov, tako da so zelo usklajeni, zelo dobro žilico ima za te stvari. Je tudi predsednik študentskega sveta in tudi predstavnik študentov na senatu fakultete, v začetku študentskega leta 22/23 je bil v to funkcijo izvoljen s strani študentov. Na fakulteti imamo dva predstavnika študentov na senatu in eden od njih je g. Ranis, to je kar se formalnega tiče. Ima veliko zaupanja, veliko spoštovanja do fakultete, imamo zelo profesionalen odnos z njim. Veliko pomaga in je na nek način administrativno prisoten pri delovanju fakultete, praktično bi kar veliko manjkalo, če ga nebi bilo oziroma smo z njim veliko pridobili kot organizacijsko. Ob tem seveda želim čimbolj plodno delo z objavo zgodbe, da bi pripeljal zgodbo med ljudi, to izkušnjo, ki priča na nek način o karakterju g. Ranisa. Gre za neutrudnega borca za resnico in pravico, tako da iz tega vidika ima vso mojo podporo, mojo osebno in ostalih kolegov. Veselim se tudi nadaljevanja njegovega študija, to kar je že zdaj nekako zbral ter globina pravnih vsebin, ki jih razume, priča o tem, da je že zdaj zelo pravno podkovan, vešč pravnih norm, tako, da verjamem, da bo šel do konca po eni strani. Po drugi strani pa, da bo zelo uspešno zaključil študij na naši fakulteti z možnostjo nadaljevanja na doktorat. Profesorji so zelo zadovoljni z njim v pogovorih vedno naletim na to, kako teče delo z študenti in praktično ni pogovora kjer nebi nek delček prispeval g.Ranis. Smo zelo veseli, da ga imamo. Želim mu veliko uspeha in vse dobro.”
Ali sta družini sodnice Klaudije Bercieri in Dijane Hisenaj (Dimevski) družinski znanci?
Že nekaj časa je zelo napeto vzdušje med okrožno sodnico Klaudijo Bercieri in Ranisom Smajlovićem. Sedaj pa so v naše uredništvo prišle zanimive informacije o sodnici Klaudiji Bercieri. Okrožna sodnica je postala leta 2019. V preteklosti je tudi večkrat oprostila domnevna kazniva dejanja osumljence obtožene pedofilije in posilstva. Nekaj njenih sodb pa je na višjem sodišču v Ljubljani razveljavil višji sodnik Mokorel. Med njimi je tudi razveljavil njeno odločitev v primeru Smajlović.
Z objavo naših dveh člankov pa so v naše uredništvo prišle informacije (javno objavljene na svetovnem spletu) o morebitnem družinskem poznanstvu med družinskimi člani sodnice Bercieri in nekdanje partnerke Ranisa Smajlovića Dijane Hisenaj. Mož sodnice Bercieri se piše Ibiši in bi naj bil dober znanec očeta Dijane Hisenaj. Ibiši je tudi aktiven kot trener na Košarkarski zvezi Slovenije ter trener KK Litija. Tako predhodniki Ibišija in Hisenaj izvirajo iz kosovske Mitrovice, trenutno pa obe družini prebivata v Zasavju in okolici.
Višje sodišče je med drugim primer Smajlović v ponovno sojenje vrnilo zaradi nepopolno ugotovljenega dejanskega stanja in napačne uporabe materialnega prava. Višje sodišče je razveljavilo sodbo Bercirijeve zaradi dejstva, ker je v prvotni sodbi prvostopenjskega sodišča postavila pogoj, ki v kazenskem materialnem pravu za očitano kaznivo dejanje ne obstaja. Si je sodnica dovolila nezakonito šititi pravo? Višje sodišče pa tudi zahteva, da Bercirerieva popravi svojo napako. S tem pa ji je na nek način Višje sodišče dalo zaušnico na njeno prvotno odločitev. Za tako nestrokovno delo lahko rečemo samo “sramota za našo pravno državo”.
Ali sta uslužbenka CSD Adisa Mujčinovič in policistka PP Zagorje Nives Likar izdajali tajne podatke in zahtevali podkupnino?!
Iz spisa zadeve pa je možno razbrati, da je delavka CSD Zagorje Adisa Mujčinović izdajala tajne podatke Ranisu Smajloviću v zvezi z njegovim postopkom. Podatke, ki jih je sama imela so poleg nje poznali še sodišče v Trbovljah in sodni izvršitelj iz Kopra Tadej Poljak.
Ob tem pa je z različnimi nasveti Smajloviću pomagala tudi policistka PP Zagorje Nives Likar. Likarjevi je Smajlović zaupal tajno informacijo glede izvršitelja, kar je tudi priznala na sodišču. Obe omenjeni sta mu dejali, da bo zaradi dejanja, ker je skril svoje otroke v tujino plačal le 500 evrov kazni, nato pa bo lahko zadevo reševal naprej na družinskem sodišču. Likarjeva pa mu je tudi pomagala na način, da je Smajloviču javljala, kdaj policijskih patrulj na določenih cestnih odsekih od Zagorja do meje s hrvaško ni. Za svoje dejanje pa je zahtevala tudi »plačilo za tveganje«, zaradi česar je bila tudi zaslišana pri načelniku PP Zagorje. Glede plačila pa je Likarjeva Smajlivića vprašala pred njegovimi kolegi pred Sparom v Zagorju, takrat mu je Likarjeva tudi dejala » Ne bom te klicala, ampak ti bom povedala vse, kar se dogaja ko se vidiva zunaj.« Za Adiso Mujčinović pa smo v naših preteklih člankih že razkrili, da je bila v preteklosti tudi dolgoletna družinska kolegica oz. znanka Smajlovićevih. Po vseh teh dogodkih pa sta si Liukarjeva ter Mujčinovičeva dovolili tudi lažno pričati, preurejati uradne zaznamke ter zavajati tožilstvo in sodstvo z lažnimi podatki. Smajlovič ju je na zaslišanju razkrinkal ter sodnici naznanil vsa kazniva dejanja. Se je državno tožilstvo lotilo pregona Likarjeve in Mujčinovičeve? V pravni državi bi že odgovarjali za svoja dejanja, Smajlović pa bo zahteval prevzem odgovornosti za kriminalna dejanja uradnih oseb.
Zaradi omenjene zadeve Smajlovič očita tako Likarjevi in Mujčinovićevi ter tudi sodišču, da je bil z njune strani napeljan k izvedbi kaznivega dejanja po 190, členu KZ-1, kar se lahko tudi razbere iz sodnega spisa. Po kazenskem procesnem pravu pa velja pravilo, da kdor je bil napeljan na kaznivo dejanje NI KRIV.
Tudi odločba Urada Varaha človekovih pravic pritrjuje predlaganim dokazom Ranisa Smajlovića
Ob koncu članka prilagamo še del odločbe z Urada Varuha človekovih pravic. V tem dokumentu boste z lahkoto razbrali, da ima v celotni zadevi Ranis Smajlović prav in je bil resnična žrtev dela zaposlenih vrst iz slovenskega sodstva, tožilstva, policije, centrov za socialno delo ter nekaterih švicarskih institucij.
Luka Perš